Podle prezidentky Potravinářské komory ČR Dany Večeřové vyvolává video premiéra Petra Fialy (ODS) srovnávající nákupy potravin v Německu a v Česku dojem, že premiér podporuje myšlenku, aby Češi častěji nakupovali v zahraničí a tak zvyšovali tržby zahraničním obchodům.
Hledání konstruktivního řešení, jak snížit náklady na potraviny v Česku, je podle ní mnohem složitější. Zároveň upozornila na nižší sazbu DPH na potraviny v Německu. Toto video prezidentka Potravinářské komory ČR považuje za nepovedené.
"Videovýlet premiéra Fialy do Německa na nákupy ve mně vyvolává dojem,že pan premiér chce,aby Češi jezdili častěji nakupovat do zahraničí a zvyšovali tak tržby tamním obchodům. Hledat konstruktivní řešení, jak zlevnit potraviny u nás je o poznání těžší," uvedla Večeřová na síti X.
"Vláda s odpuštěním kašle na české výrobce a premiér raději dělá „show“ s nákupním vozíkem. Proč je v Německu výrazně nižší sazba DPH na potraviny nebo proč čeští potravináři čelí jedněm z nejvyšších cen energií v Evropě, což v důsledku zdražuje výrobu, a tím i cenu potravin," dodala.
Ve videu se premiér Fiala vydal na nákup do obchodních řetězců v Německu a v ČR, kde nakupoval různé potraviny, jako mléko, máslo, chléb, čokoládu, Nutellu, kečup nebo lahve coly. Během své nákupní exkurze si premiér Fiala vybral výrobky od stejných výrobců nebo srovnatelné položky.
Nakupoval v bavorském Waldsassenu a také v obchodě v Chebu, který je od německého města vzdálen přibližně deset kilometrů. V Bavorsku utratil méně než dvacet eur (zhruba 492 korun), zatímco za stejné nebo srovnatelné produkty v Česku zaplatil o více než 60 korun více.
Premiér Fiala zdůraznil, že rozdíly cen nebyly ve všech případech velké. Například u vajec a chleba byly rozdíly zanedbatelné. Naopak u některých produktů, jako je máslo a nutella, byly rozdíly značné.
U másla uvedl, že v Česku bylo dražší o více než třetinu než v Německu. Podobně byla nutella v Česku téměř dvojnásobně dražší než v Německu, pokud se porovnávala cena s obsahem produktu.
Tímto nákupem Fiala upozornil na výzvu cenové konkurenceschopnosti v České republice a na rozdíly v cenách mezi oběma zeměmi.
Související
Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
Petr Fiala (ODS) , ceny potravin , Obchody
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
před 1 hodinou
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 2 hodinami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 4 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 5 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 6 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 7 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 9 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
Předpověď počasí do poloviny srpna počítá s teplotními výkyvy a celkově průměrnými srážkami. Po výrazném červnovém horku a teplotně průměrné první polovině července nastává v aktuálním týdnu citelné ochlazení. Průměrné týdenní teploty se tak v těchto dnech dostanou pod hranici dlouhodobého normálu.
Zdroj: Libor Novák