Motoristům dnes končí povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Podle Besip by však řidiči neměli přezutí na letní gumy, které mají jiné vlastnosti než ty zimní, zbytečně uspěchat. Stále totiž přetrvává riziko mrazů, které by mohly motoristy na silnicích překvapit.
Vhodná doba pro přechod na letní pneumatiky je podle expertů v případě dlouhodobých teplot nad sedm stupňů. V takovém případě by zase řidiči neměli otálet s přezutím auta. Dnes o tom informoval Besip.
V České republice musí řidiči ze zákona používat na autě zimní pneumatiky v době od 1. listopadu do 31. března, a to v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se tak stane. Použití zimních pneumatik v některých úsecích za jakýchkoliv podmínek pak nařizuje také dopravní značení.
"Zákonná povinnost k zimním pneumatikám sice končí dnešním dnem, ale je důležité si uvědomit, že vzhledem k aktuálním podmínkám a předpovědi počasí na nadcházející dny stále na většině míst musí řidiči počítat spíše se zimními podmínkami. Tedy sněhem, námrazou a teplotami pouze pár stupňů nad nulou, zejména po ránu. Při takových podmínkách je rozhodně žádoucí mít zimní pneumatiky na autě stále obuté,“ uvedl vedoucí Besip Tomáš Neřold.
Vhodný čas pro přezutí pneumatik ze zimních na letní jsou podle Besip při počasí, kdy se teploty drží trvale nad sedm stupňů. Zároveň by však řidiči neměli přezutí odkládat až do období velkého tepla. Letní pneumatiky totiž Besip mají při vyšších teplotách lepší přilnavost než zimní.
Besip rovněž apeluje na kvalitu použitých pneumatik. Oproti zimních se letní gumy liší strukturou, složením gumy a dezénem běhounu. Letní pneumatiky u všech vozidel musí mít minimální hloubku dezénu 1,6 milimetru. Výjimku mají pouze skútry a mopedy s přípustnou hloubkou jednoho milimetru.
Přezutí pneumatik se řidičům proti minulosti zřejmě prodraží. Podle údajů serveru Pneumatiky.cz ze závěru loňského roku zimní a celoroční pneumatiky už loni zdražily meziročně v průměru o 13 procent. Ceny zvýšily i pneuservisy, a to přibližně o desetinu. Důvodem zdražování jsou vyšší výrobní náklady i růst cen energií.
Související
Doba přezouvání pneumatik je tady. Řidiči se musí řídit zákonem
Dnes končí povinnost mít zimní pneumatiky, řidiči by ale zatím přezouvat neměli
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
před 1 hodinou
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 2 hodinami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 2 hodinami
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 3 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 4 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 5 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 5 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 5 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 7 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu s projevem, který byl směsicí frustrace z evropské nečinnosti a opatrného optimismu po schůzce s Donaldem Trumpem. Svou řeč zahájil netradičně – odkazem na kultovní film „Na Hromnice o den více“, ve kterém hlavní hrdina prožívá tentýž den stále dokola. Podle Zelenského takto vypadá realita Ukrajiny, která měsíce a roky čelí stejným výzvám, zatímco světoví lídři opakují stejné chyby.
Zdroj: Libor Novák