Lidovci jednoznačně podpořili Výborného na ministra zemědělství

Předseda sněmovní frakce lidovců Marek Výborný získal podporu širokého vedení lidovců pro kandidaturu na ministra zemědělství. O výsledku jednání celostátního výboru informoval novináře šéf lidovců a vicepremiér Marian Jurečka. Podporu měl podle něj jednoznačnou. Ihned po hlasování Jurečka oznámil rozhodnutí lidovců nominovat Výborného na ministra premiérovi Petrovi Fialovi (ODS). 

Výborný se v úterý na Pražském hradě sešel s prezidentem Petrem Pavlem, který by ho ještě do konce června měl jmenovat novým ministrem zemědělství. Nahradit má kritizovaného Zdeňka Nekulu, ten oznámil rezignaci v minulém týdnu.

Výborný o setkání s prezidentem informoval na sociální síti. "Potvrdil jsem, že pokud mě širší vedení KDU-ČSL podpoří jako nominanta na ministra zemědělství, jsem připraven udělat pro české zemědělství, lesy i vodu maximum, otevřít resort dialogu se všemi, kteří pod Ministerstvo zemědělství spadají a postavit se odpovědně všem výzvám," napsal na twitteru

Už minulý týden také uvedl, že vedení resortu pro něj představuje velkou výzvu. Jako svou přednost vyzdvihl schopnost komunikace a naslouchání. "Nejsem člověk, který by se bál přijmout zodpovědnost a politiku jsem vždy vnímal jako službu veřejnosti," sdělil.

Současný ministr Nekula oznámil rezignaci ke konci června na středeční tiskové konferenci svolané předsedou strany Marianem Jurečkou. Dosavadní šéf resortu zemědělství vysvětlil, že v poslední době necítil podporu od spolustraníků.

Nekula je ministrem od 3. ledna 2022, kdy se stal posledním jmenovaným členem původního Fialova kabinetu. Jmenování se odkládalo kvůli onemocnění covidem-19. Před vládním angažmá nepatřil k výrazným členům své strany, kvůli nástupu na zemědělský resort skončil jako starosta Těšetic na Znojemsku. Jako člen vlády opakovaně čelil kritice, například kvůli svým výrokům ohledně vysokých cen potravin. 

Zatím poslední personální změny v nynější vládě proběhly na začátku května. Mikuláš Bek přešel z pozice ministra pro evropské záležitosti na post ministra školství, jeho původní místo zaujal Martin Dvořák. 

Související

Protest zemědělců v Praze

Zemědělci vysypali hnůj před úřad vlády. Policii došla trpělivost

Dnes brzy ráno dorazili zemědělci s traktory do Prahy, kdy jízdou kolem Letné a následnou demonstrací před Strakovou akademií chtěli vyjádřit svůj nesouhlas s tím, že vláda jejich problémy nepovažuje za prioritu. Policisté ale museli zasahovat před úřadem vlády, kde jeden ze zemědělců vysypal hnůj na vozovku a tramvajové koleje. Následně vyhlásili nulovou toleranci vůči protestujícím a kontrolují je za všechny přestupky.
Na traktorech se objevily nejrůznější slogany. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Praha pod náporem zemědělců. Traktory na magistrále, Výborný v jámě lvové

Do Prahy dnes přijela vozidla, na které obyvatelé nejsou v ulicích hlavního města zvyklí. Kolaps v dopravě však kvůli traktorům nenastal, ačkoliv parkovaly například na magistrále. Zemědělci protestovali před budovou příslušného ministerstva a odpoledne také na Malostranském náměstí, kde musela zasahovat policie. Část účastníků se od akce v jejím průběhu distancovala. 

Více souvisejících

Marek Výborný (KDU-ČSL) KDU - ČSL Ministerstvo zemědělství

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Pád člověka z portálu tunelu zastavil vlaky na hlavním nádraží v Praze

Vážný incident zastavil v neděli dopoledne železniční dopravu na pražském hlavním nádraží. U pádu osoby zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Provoz se po poledni podařilo zcela obnovit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy