Lídr ČSSD Šmarda podpořil Petra Pavla. Na důležitých otázkách se shodli

Předseda sociální demokracie Michal Šmarda podpořil před druhým kolem prezidentské volby Petra Pavla. Dnes to uvedl na twitteru. Ve středu mu na stejné sociální síti položil několik otázek, s Pavlem na nich nalezli shodu, uvedl. ČTK potvrdil, že vyjádření podpory Pavlovi platí za jeho osobu, sociální demokracie jako strana žádné doporučení voličům dávat nebude.

"Sociální demokraté si váží svých voličů a jejich práva svobodně se ve volbách rozhodnout pro svého favorita. Přesto považuji za správné dát najevo svůj názor, a to zcela jasně a zřetelně," napsal Šmarda. Dodal, že nemůže dát hlas Andreji Babišovi (ANO), protože k tomu má spoustu důvodů. "Současná kampaň, založená na vyvolávání strachu a nenávisti, je jen jejich potvrzením," doplnil.

Pavla označil za občanského kandidáta a poznamenal, že množství získaných podpisů a velká podpora z prvního kola si zaslouží respekt. "Petra Pavla podporuje celá řada politiků. Často je to však jen výraz odporu proti Andreji Babišovi. To je ale pro mne málo," napsal. Položil mu proto tři dotazy, které se týkají názoru na zdravotnictví, důchody a daňovou reformu. Dnes doplnil, že s Pavlem nalezli na důležitých otázkách shodu. "V druhém kole voleb jej tedy mohu bez obav podpořit," uvedl.

Potvrdil, že sociální demokracie žádné doporučení vydávat nebude. Její voliče považuje za dostatečně uvědomělé, aby se v prezidentské volbě sami rozhodli, komu dají svůj hlas. "Na druhou stranu si myslím, že je dobře, když aktivní politik jasně řekne, na které straně stojí. Záleželo mi na tom, aby Petr Pavel dal jasně najevo, jaké má názory v základních ekonomických a sociálních otázkách, které nás budou v příštích letech trápit," řekl ČTK. Ocenil, že nalezli shodu. Své postoje si vyjasnili při písemné komunikaci.

Podporu Pavlovi už dříve vyjádřili například vládní strany nebo Strana zelených, na stranu Babiše se kromě jeho hnutí ANO postavili komunisté. SPD uvedlo, že nepodporuje kandidáta spojeného s vládní pětikoalicí, Babišovi ale podporu nevyslovilo.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Michal Šmarda Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 24 minutami

před 50 minutami

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 1 hodinou

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Políček mezinárodnímu právu: Švýcarsko zamítlo rozhodnutí evropského soudu o klimatu

Dolní komora švýcarského parlamentu ve středu hlasovala proti návrhu, který by Švýcarsko zavázal k intenzivnějšímu boji proti globálnímu oteplování. Tento krok by mohl povzbudit další země k odporu vůči vlivu mezinárodních soudů, uvedl server Swiss Info.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy