Likvidace chovu na Tachovsku pokračovala i v pátek, do kafilerie odvezli 72 tun slepic

Z velkochovu nosnic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci prosince objevila ptačí chřipka, odvezla v pátek nákladní auta do kafilerie asi 72 tun usmrcené drůbeže, řekl dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Celkem má být v chovu firmy Česká drůbež postupně utraceno a zlikvidováno zhruba tři čtvrtě milionu slepic ze tří třípodlažních hal. Je to zatím největší ohnisko nákazy v ČR. 

Od středy hasiči a zaměstnanci firmy dosud vynosili do aut mířících do kafilerie přibližně 170 tun mrtvé drůbeže.

Veterináři původně odhadovali, že by vyklízení drůbeže, podestýlky, krmiva a následná dezinfekce všech tří hal mohly skončit do 14. ledna, odhad pak ale nejméně o týden prodloužili, řekl v pátek ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Kromě slepic se musí likvidovat také miliony vajec z celého chovu. Vejce končí částečně v asanačním podniku, zčásti ve spalovnách.

"Jen dnes odjíždí z Brodu do asanačního podniku v Žichlínku v Pardubickém kraji přes milion kusů vajec. Dnes se také zlikviduje přes 150 tun podestýlky, která se ukládá na schválená hnojiště. Celkový objem odvezené drůbeže by měl dnes být kolem 80 tun," řekl Majer ČTK.

"Dnes je nasazeno na vynášení drůbeže 100 hasičů a 31 civilních pracovníků," uvedl Poncar. Hasiči a pracovníci firmy vynášejí drůbež, která uhynula v důsledku nákazy přímo v hale. Vynášejí také živé nosnice do speciálních kontejnerů, kde jsou pak utraceny oxidem uhličitým.

V úterý začalo v první polovině haly číslo dvě, kde se nákaza prokázala nejdříve, hromadné utrácení drůbeže napuštěním plynu přímo do haly. Od středy se z této části vynášela usmrcená drůbež. Od plošného utrácení v hale se později zejména kvůli technickým problémům s úniky plynu ustoupilo a začalo se s vynášením živé drůbeže z druhé části haly a s utrácením v kontejnerech. V jednom kontejneru lze najednou utratit asi sedm tun slepic. "Dokončujeme práce na prostřední hale a zahájili jsme vynášení z nejvyššího patra třetí haly," řekl Poncar.

Profesionálním hasičům z Plzeňského kraje pomáhají na místě čtyři dobrovolné jednotky, příslušníci záchranného útvaru a ode dneška je tu také na dva dny 21 hasičů ze Středočeského kraje. "Síly na vynášení máme rozdělené na deset týmů, které nasazujeme tak, že každý, kdo vynáší drůbež, jede v režimu třikrát po dvou a půl hodině. To zahrnuje i vystrojení a následnou dekontaminaci. Mezi jednotlivými vstupy do 'špinavé zóny' mají týmy dvě hodinové pauzy," popsal zásah Poncar. Vynášecí práce pokračují zhruba do 18:30.

Související

Více souvisejících

ptačí chřipka ptáci Plzeňský kraj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy