Lipavský chce, aby Česko mělo velvyslance v Moskvě

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) chce, aby česká diplomacie měla velvyslance v Moskvě. Vztahy obou zemí jsou podle něj sice špatné, přesto by se působení v Rusku nemělo ještě dále oslabovat. 

Lipavský řekl, že se v této otázce shodují s premiérem Petrem Fialou (ODS). Ten dnes řekl, že historie dokazuje, že se vyplatí mít zástupce i v zemi, s nimiž má Česko napjaté vztahy. Odlišný názor má prezident Petr Pavel, který v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny konstatoval, že si obnovení postu v ruské metropoli neumí v tuto chvíli představit. 

Šéf diplomacie zrekapituloval, že zhoršení vztahů začalo zjištěním českých tajných služeb ohledně ruského zapojení do kauzy Vrbětice. Sám ale nevidí důvod pro oslabování českého působení v Moskvě, přičemž zdůraznil, že velvyslance tam stále mají USA, Velká Británie, Francie i Německo. 

Fiala konstatoval, že se v minulosti mnohokrát ukázalo, že je výhodné mít velvyslance i v zemi, se kterou nemá Česko nejlepší vztahy. Konkrétně zmínil například Sýrii nebo Bělorusko. 

Velvyslancem v Rusku je od roku 2018 Vítězslav Pivoňka, již několik měsíců je ale v Česku. V minulosti působil na stejném postu v Ázerbajdžánu, předtím byl zástupcem velvyslance na Ukrajině. 

Související

Více souvisejících

Jan Lipavský diplomacie Rusko Petr Fiala (ODS) Petr Pavel

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy