Milostivé léto zatím využilo téměř 143 000 živnostníků a přes 32 000 zaměstnavatelů

V rámci třetího kola milostivého léta využilo dosud téměř 143 000 živnostníků a více než 32 000 zaměstnavatelů možnost srovnání svých dluhů na sociálních odvodech. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) to oznámil na tiskové konferenci.

Dlužníkům budou odpuštěna penále ve výši téměř 1,3 miliardy korun při splacení původního dluhu na pojistném. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) již zaplatily dluhy ve výši 630 milionů korun, zatímco částka u firem se vyčísluje.

Ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) František Boháček upozornil, že doba neplacení odvodů OSVČ se jim nepočítá do nároku na penzi, což může mít vliv na výši jejich budoucího důchodu.

Třetí kolo milostivého léta, které trvá od začátku července do konce listopadu, umožňuje dlužníkům srovnání dluhů na sociálních odvodech bez penále. Tato akce se nevztahuje na případy, kdy jsou odvody, penále a exekuční náklady vymáhány soudním exekutorem, a dlužníci se do ní mohou přihlásit pouze přes ePortál ČSSZ.

Ministr Jurečka zdůraznil, že dluhy samotné se lidem neodpouštějí a musejí je srovnat, ale nemusejí platit penále. K 12. září téměř 143 000 živnostníků využilo tuto možnost, a odpustí se jim přibližně 650 milionů korun. Splatili však již kolem 630 milionů korun.

Kromě toho se do akce zapojilo více než 32 000 zaměstnavatelů, kteří nebudou muset platit penále ve výši zhruba 628 milionů korun, přičemž celková částka, kterou státu doplatí, ještě není vyčíslena. Celkem 402 000 dlužníků na odvodech má možnost využít milostivé léto, přičemž více než dvě pětiny z nich to už udělaly.

Související

Ilustrační foto

Milostivé léto se opět vrátí? U poslanců dostalo zelenou

Vláda učinila další významný krok k pomoci lidem zatíženým exekucemi, v souladu se svým programovým prohlášením. Koaliční poslanci dnes ve třetím čtení podpořili tzv. daňové a správní Milostivé léto. Legislativou se nyní bude zabývat senát. Dva zákony z pera Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí navazují na akce Milostivé léto I a II, jejichž spoluautorem a popularizátorem je lidovec Marek Výborný. I díky jeho snaze se povedlo ukončit přes 61 tisíc exekucí. 

Více souvisejících

milostivé léto Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

Atentátník na Fica přišel o advokátku. Zastupování střelce se vzdala

Na den přesně před týdnem šokoval Slovensko atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Jen několik dní byla právní zástupkyní obviněného Juraje C. advokátka Martina Čierna z Nitry. Ve středu se jeho zastupování vzdala. Pachateli útoku na předsedu vlády hrozí i doživotí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy