Milostivé léto se opět vrátí? U poslanců dostalo zelenou

Vláda učinila další významný krok k pomoci lidem zatíženým exekucemi, v souladu se svým programovým prohlášením. Koaliční poslanci dnes ve třetím čtení podpořili tzv. daňové a správní Milostivé léto. Legislativou se nyní bude zabývat senát. Dva zákony z pera Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí navazují na akce Milostivé léto I a II, jejichž spoluautorem a popularizátorem je lidovec Marek Výborný. I díky jeho snaze se povedlo ukončit přes 61 tisíc exekucí. 

Dlužníci opět dostanou šanci zbavit se exekucí za předpokladu, že v plné výši uhradí jistinu dluhu. Poplatky a penále jim budou odpuštěny. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) by příležitosti mohlo využít zhruba 715 tisíc fyzických osob a 262 tisíc právnických osob. Akce by měla trvat od 1. července do 30. listopadu 2023. Potenciální zájemce musí dlužné pojistné, které vzniklo do 30. září 2022, uhradit prostřednictvím elektronické aplikace (ePortál ČSSZ). 
  
„Milostivá léta I a II pomohla desetitisícům dlužníků, daňové a správní Milostivé léto pomůže statisícům lidí. Díky úspěchu obou akcí jsme se na ministerstvu práce rozhodli tento princip aplikovat také na dluhy u velkých státních institucí. Pokud jde o můj resort, je to Česká správa sociálního zabezpečení. Stát tak dostane příležitost dostat se jednorázově k penězům z jinak jen těžko vymahatelných pohledávek. Abychom vyšli lidem vstříc, zákon oproti minulým Milostivým letům umožňuje rozložit platbu jistiny do splátkového kalendáře,“ vysvětlil v tiskové zprávě ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. 
  
„Mám velkou radost, že koncept Milostivého léta má další pokračování. Dluhy se mají platit a my proto dáváme dlužníkům jedinečnou možnost splatit jistinu do poslední koruny. Dobrodiní pak spočívá v odpuštění souvisejících penále a poplatků. Chtěl bych vyzvat také samosprávy, které evidují významné množství dlužníků, aby se do akce zapojily. K tomu je potřeba, aby zastupitelstvo schválilo příslušnou vyhlášku. Chtěl bych ještě poděkovat ministrovi zdravotnictví Vlastimilovi Válkovi, který přislíbil koncept v budoucnu aplikovat i v případě dluhů na zdravotním pojištění. Věřím, že se nyní společnými silami povede dostat informace k lidem, kteří pomoc potřebují,“ míní předseda poslaneckéhio klubu KDU-ČSL Marek Výborný. 
  
„Letos bude Milostivé léto doplněno také o novinku týkající se daní. Hned na začátku je třeba říci, že se rozhodně nejedná o odpuštění nezaplacených daní, či výzvu a motivace k neplacení daní jako takových. Zákon obsahuje dvě důležité oblasti. Jedna část se týká fyzických osob podnikajících i nepodnikajících, kterým dává možnost odpuštění příslušenství k dani, pokud splatí dlužnou jistinu daně nebo uzavřou splátkový kalendář do 30. listopadu 2023. Dluhy se musí platit a toto opatření je pozitivní motivací pro fyzické osoby, jak rychle splatit dlužné daně a vyčistit si stůl. Zároveň i stát rychleji získá do rozpočtu dlužné daně,“ říká Vojtěch Munzar (ODS), místopředseda rozpočtového výboru. 
  
„Druhá část se týká odpuštění drobných nedoplatků daně ve výši stokorun pro fyzické a právnické osoby. Stát si pomůže tím, že náklady a byrokratické zatížení na vymáhání jsou vyšší než nedoplatky samotné. Celkově je to snaha státu po letech zaklekávání a nekompromisního tlaku v daňové a administrativní oblasti ukázat lidštější tvář obzvláště po těžkých krizových letech,“ dodává. 
  
U finanční a celní správy, Ministerstva financí, soudů a vězeňské služby jednorázově zaniknou nedoplatky na dani nedosahující 200 korun, v případě daně z nemovitých věcí nedosahující 30 korun. Pokud má dlužník více malých nedoplatků, nesmí jejich součet překročit 1 000 korun. Také u Ministerstva financí se akce týká pouze dluhů, které vznikly před 30. zářím 2022. 
 

Související

Více souvisejících

milostivé léto Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

včera

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy