České ministerstvo zahraničních věcí pracuje na evakuaci Čechů z Libanonu. Za poslední týdny některé občany odvezly zpět do vlasti maďarské a ukrajinské letecké speciály. Resort silně doporučuje evakuaci zvážit, neboť hrozí otevřený vojenský konflikt.
Libanon se nachází na pokraji války mezi Izraelem a Hizballáhem, přičemž se zde nachází stovky Čechů. „S Čechy, kteří se v současnosti na území Libanonu nacházejí, jsme v kontaktu. V systému DROZD máme zhruba stovku českých občanů a v zemi dlouhodobě víme zhruba o 200 krajanech,“ vyčíslila pro EuroZprávy.cz. mluvčí české diplomacie Mariana Wernerová.
Zastupitelský úřad v Libanonu vede seznam zájemců o evakuaci a je v kontaktu s partnery z okolních států. „V minulých týdnech se evakuovalo několik Čechů prostřednictvím ukrajinského a maďarského speciálu, včera pak jednotky Čechů evakuoval další ukrajinský speciál,“ uvedla Wernerová.
V Libanonu platí nejvyšší stupeň varování. „Již několik měsíců vyzýváme naše občany k opuštění země. Určitě doporučujeme, ať se cestovatelé registrují do systému DROZD, a to i ti čeští občané, kteří v Libanonu žijí dlouhodobě,“ zdůraznila mluvčí.
K dispozici je české velvyslanectví i na nouzové lince. S ohledem na příhraniční ozbrojené střety a vzdušné údery na celém území Libanonu může situace rychle eskalovat v otevřený vojenský konflikt.
Velvyslanectví ČR v Bejrútu je možné kontaktovat standardně skrze kontakty na webu, mimo pracovní dobu pak na konzulární pohotovosti, kde platí telefonní číslo +961 3 332 291.
Vhodné je registrovat se do systému DROZD, který je dostupný zde. Ministerstvo zahraničí tak může rozesílat hromadné maily a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizí státě nacházejí.
Pokud se vyskytne nenadálá situace či mimořádná událost, kontakty uvedené v systému DROZD slouží pro účely poskytování rychlé účinné pomoci občanům v nouzi.
Související
Ať Macinka závěrečné varování od Lipavského klidně ignoruje. Historie ale mluví jasně
Turek ve vládě bude, věří Macinka. Pavla požádal o další schůzku
ministerstvo zahraničí , libanon
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Amerika stupňuje tlak na Madura. Zabavila další tanker
před 2 hodinami
Americké ponorky jsou v Pacifiku v menšině. Jižní Korea má plán, jak to změnit
před 3 hodinami
Počasí: Budou Vánoce bílé? Ve středu může nasněžit
včera
USA navrhly setkání Spojených států, Ukrajiny a Ruska. Mír nemůže nastat za každou cenu, reagoval Zelenskyj
včera
Spousta začerněných stránek a pozoruhodně málo Trumpa? Zamlžování pravdy, říká jedna z Epsteinových obětí
včera
Poprask na internetu: Voliči SPD mluví o zradě, požadují odvolání Zůny. Okamura problém hasí
včera
Trump sliboval zlatou éru americké ekonomiky. Kde je, ptají se Američané po roce?
včera
Dokáže síla převážit nad totálním vyčerpáním? Ukrajina se chystá na dosud nejtemnější zimu
včera
Američtí a ruští představitelé se setkají na Floridě k dalšímu kolu rozhovorů o Ukrajině
včera
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
včera
Vítězové summitu EU o financování Ukrajiny? De Wever i Česko, píše Politico
včera
Superchřipka, nebo mnoho povyku pro nic? Epidemie tříští vědeckou obec
včera
Zveřejnění Epsteinových záznamů hýbe Amerikou. Ministerstvo řadu informací dál tají
včera
USA provedly rozsáhlou sérii útoků v Sýrii
včera
Dokumenty z vyšetřování Epsteina zveřejněny. Na fotkách s ním je Michael Jackson i Bill Clinton
včera
Pravé zimní počasí je v nedohlednu, ukazuje měsíční výhled
19. prosince 2025 22:02
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
19. prosince 2025 21:14
Výplata některých důchodů od ledna zdraží. Nemusí přitom stát ani korunu
19. prosince 2025 20:00
OBRAZEM: Brněnské Vánoce. Pravá atmosféra panuje i v jihomoravské metropoli
19. prosince 2025 19:09
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
Vánoční či novoroční projevy k politice patří. Výjimkou nebude ani letošní rok, ačkoliv nový premiér Andrej Babiš (ANO) neplánuje televizní vystoupení v následujících dnech. Z obrazovky ale promluví k národu exprezident Miloš Zeman.
Zdroj: Jan Hrabě