Největší hrozbou je Rusko, tvrdí BIS. V Česku působil člověk podezřelý z vazeb na GRU

Bezpečnostní informační služba ve čtvrtek zveřejnila výroční zprávu za rok 2022, přičemž konstatovala, že ruská agrese vůči sousední Ukrajině měla dopady na většinu záležitostí, kterým se věnuje. BIS považuje Rusko za největší hrozbu pro bezpečnost ČR, Čína představuje hrozbu komplexní. Úroveň teroristické hrozby zůstává nízká. 

Bezpečnostní informační služba ve zprávě ocenila loňskou redukci přebujelé ruské diplomatické mise v Česku, jejíž součástí byli lidé napojení na ruské zpravodajské služby. Konkrétně využívali oficiálních pozic k zakrytí špionážní činnosti. Podle kontrarozvědky tím však stouplo riziko nepřátelských aktivit s využitím nediplomatického krytí. 

Rusové nyní podle BIS častěji operují v zemích mimo Evropskou unii a soustředí se na ruskou opozici v zahraničí. Zpravodajci loni získali informace o člověku, který je podezřelý z vazeb na ruskou GRU a který pobýval v Česku, kde se s novinářským krytím pohyboval na akcích, jichž se zúčastnili zástupci ruské opozice. 

Kontrarozvědka konstatovala, že loni mírně poklesla ruská kyberšpionáž v Česku, protože část kapacit byla vázána na Ukrajině. Narostla ovšem aktivita hackerů, kteří útočí na instituce a firmy kvůli podpoře Kyjeva. 

Čína se nadále snaží o budování kontaktů s českými politiky napříč spektrem, soustředí se také na české akademiky. Špioni se snaží ovlivňovat veřejné mínění ve smyslu budování pozitivního obrazu asijské velmoci. Čínská kyberšpionáž byla intenzivnější, protože ruská invaze na Ukrajinu zvýšila čínský zájem o situaci v Evropě. 

Loňská uprchlická vlna z Ukrajiny podle služby nevedla ke zhoršení bezpečnostní situace. Případy, kdy hranici překročí rizikové osoby s vazbou na Islámský stát, jsou ojedinělé, i proto zůstává úroveň teroristické hrozby nízká. 

BIS zhodnotila dění i v Česku. Dezinformační scéna se podle ní vrací od covidu-19 k podpoře ruských aktivit. Zpráva se také zmiňuje o zkoumání obsahu vytvořeného umělou inteligencí. Její rozvoj může v budoucnu sloužit ke zpochybňování reálných událostí či prohlášení, varuje kontrarozvědka. 

Související

Petr Fiala (ODS)

BIS odhalila proruskou vlivovou síť v Česku. Fialova vláda proti ní zasáhla

Vláda se ve středu rozhodla uvalit sankce na trojici subjektů z proruské sítě, která se pokoušela rozvíjet vlivovou operaci se závažným dopadem na bezpečnost Česka a Evropské unie. Skupina působila i v Evropském parlamentu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se ukazuje, že Rusko se dlouhodobě pokouší ovlivňovat demokratické procesy v Evropě.

Více souvisejících

BIS Michal Koudelka (BIS) Rusko Čína špionáž Hackeři Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy