Největší hrozbou je Rusko, tvrdí BIS. V Česku působil člověk podezřelý z vazeb na GRU

Bezpečnostní informační služba ve čtvrtek zveřejnila výroční zprávu za rok 2022, přičemž konstatovala, že ruská agrese vůči sousední Ukrajině měla dopady na většinu záležitostí, kterým se věnuje. BIS považuje Rusko za největší hrozbu pro bezpečnost ČR, Čína představuje hrozbu komplexní. Úroveň teroristické hrozby zůstává nízká. 

Bezpečnostní informační služba ve zprávě ocenila loňskou redukci přebujelé ruské diplomatické mise v Česku, jejíž součástí byli lidé napojení na ruské zpravodajské služby. Konkrétně využívali oficiálních pozic k zakrytí špionážní činnosti. Podle kontrarozvědky tím však stouplo riziko nepřátelských aktivit s využitím nediplomatického krytí. 

Rusové nyní podle BIS častěji operují v zemích mimo Evropskou unii a soustředí se na ruskou opozici v zahraničí. Zpravodajci loni získali informace o člověku, který je podezřelý z vazeb na ruskou GRU a který pobýval v Česku, kde se s novinářským krytím pohyboval na akcích, jichž se zúčastnili zástupci ruské opozice. 

Kontrarozvědka konstatovala, že loni mírně poklesla ruská kyberšpionáž v Česku, protože část kapacit byla vázána na Ukrajině. Narostla ovšem aktivita hackerů, kteří útočí na instituce a firmy kvůli podpoře Kyjeva. 

Čína se nadále snaží o budování kontaktů s českými politiky napříč spektrem, soustředí se také na české akademiky. Špioni se snaží ovlivňovat veřejné mínění ve smyslu budování pozitivního obrazu asijské velmoci. Čínská kyberšpionáž byla intenzivnější, protože ruská invaze na Ukrajinu zvýšila čínský zájem o situaci v Evropě. 

Loňská uprchlická vlna z Ukrajiny podle služby nevedla ke zhoršení bezpečnostní situace. Případy, kdy hranici překročí rizikové osoby s vazbou na Islámský stát, jsou ojedinělé, i proto zůstává úroveň teroristické hrozby nízká. 

BIS zhodnotila dění i v Česku. Dezinformační scéna se podle ní vrací od covidu-19 k podpoře ruských aktivit. Zpráva se také zmiňuje o zkoumání obsahu vytvořeného umělou inteligencí. Její rozvoj může v budoucnu sloužit ke zpochybňování reálných událostí či prohlášení, varuje kontrarozvědka. 

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 
Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

BIS Michal Koudelka (BIS) Rusko Čína špionáž Hackeři Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno před 9 hodinami

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy