Německo chystá zavedení kontrol na hranicích s Českem

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) potvrdil, že Německo se chystá na zavedení náhodných hraničních kontrol s Českem a dalšími sousedy. Uvedl to na sociální síti X a zdůraznil, že tyto kontroly budou prováděny v podobném náhodném režimu, jako tomu je v případě Česka, kdy probíhají hraniční kontroly se Slovenskem. 

Ministr dnes diskutoval o situaci s německou ministryní vnitra Nancy Faeserovou. Německo dočasně zavádí hraniční kontroly také s Polskem a Švýcarskem. Tyto kontroly byly oznámeny a začaly platit dnes a budou trvat po dobu deseti dní, s možností dvouměsíčního prodloužení.

Rakušan zdůraznil, že cílem těchto náhodných kontrol je stejně jako v České republice efektivně bojovat proti pašerákům a nelegální migraci. Tyto kroky jsou vnímány jako další důkaz, že Evropa potřebuje funkční společné řešení pro ochranu svých vnějších hranic.

"Německo se chystá na zavedení hraničních kontrol s Českem i dalšími sousedy. Už nyní probíhají společné kontrolní akce české a německé policie. Dnes jsem o situaci mluvil s německou kolegyní Nancy Faeserovou, kontroly budou probíhat v namátkovém režimu, podobně, jako my kontrolujeme hranice se Slovenskem. Cílem je - stejně jako u nás - efektivní boj proti převaděčům. Jde o další důkaz, že Evropa potřebuje funkční společné řešení ochrany vnějších hranic," napsal na X.

Česká vláda minulý týden rozhodla, že namátkové hraniční kontroly na slovenské hranici, které byly původně ohlášeny na deset dní, budou pokračovat až do 2. listopadu. Česko, Polsko a Rakousko zavedly kontroly na slovenských hranicích od středy 4. října. Během prvního týdne těchto kontrol bylo odhaleno 283 lidí při pokusu o nelegální migraci.

Česká republika odmítla vstup 234 osobám na své území a ve 27 případech byla uplatněna readmisní opatření vůči Slovensku. Policisté také zadrželi 12 pašeráků, kterým byla sdělena obvinění z trestného činu.

Policie se během těchto kontrol zaměřuje na vozidla, která byla vybrána na základě zkušeností policistů při odhalování pašeráků. Ministerstvo vnitra doporučuje lidem žijícím poblíž státní hranice, aby měli při sobě občanský průkaz nebo pas, protože policie může provést kontrolu kohokoli.

Související

Petr Pavel Glosa

Události Petra Nutila: Rok Petra Pavla, znovuzvolený Babiš a Debaty bez cenzury

Máme za sebou rok od chvíle, kdy se prezidentem stal Petr Pavel. Přes některá drobná škobrtnutí se dá s jistotou říct jedno – Petr Pavel naplnil očekávání pozitivní změny v nejvyšším úřadě, vrátil na Hrad důstojnost, slušnost a hodnotovou politiku. A to je přesně to, co po desetiletém kralování Miloše Zemana tahle země potřebovala jako sůl.  

Více souvisejících

Vít Rakušan (STAN) hranice Německo

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy