Premiér Petr Fiala (ODS) po sobotním jednání pochválil princip koalice ochotných, do které se zapojily jen země, které chtějí spolupracovat na zajištění bezpečnosti v Evropě. Fiala podle svých slov informoval ostatní o průběhu české muniční iniciativy.
"Ti, kteří chtějí spolupracovat na zajištění bezpečnosti v Evropě, by neměli být blokováni těmi, kteří to nechtějí. Proto je moc dobře, že v 'koalici ochotných' nejsou jen unijní státy, ale i Velká Británie a další země," konstatoval Fiala na sociální síti X.
Podle premiéra se dnes lídři zúčastněných zemí bavili o konkrétních možnostech pomoci Ukrajině. "Já jsem informoval o námi zprostředkovaných právě probíhajících dodávkách munice na Ukrajinu. Nesmíme nechat Ukrajinu padnout," dodal lídr občanských demokratů.
Starmer začal tiskovou konferenci po sobotním jednání slovy, že Ukrajina v uplynulých dnech jasně prokázala, že ve válce je "stranou míru". Narážel tak na souhlas Kyjeva s americkým návrhem příměří. Podle britského premiéra je to ruský prezident Vladimir Putin, kdo se snaží o průtahy.
"Svět potřebuje akci. Nikoliv prázdná slova a podmínky. Můj vzkaz je jasný. Dříve nebo později musí Putin přijít k jednacímu stolu. Nastane moment, kdy zbraně utichnou," prohlásil Starmer.
Podle ministerského předsedy Velké Británie se tzv. koalice ochotných dále rozrůstá a posouvá do operační fáze. Starmer zmínil, že koalici tvoří partneři z Evropské unie společně s Kanadou, Austrálií či Novým Zélandem, přičemž podporu jí vyjadřují i další státy, například Japonsko.
Labouristický politik vyzval k pokračování podpory Ukrajiny, ať už jde o vojenskou pomoc či protiruské sankce. Na tiskové konferenci poznamenal, že nastal čas zrychlit praktickou práci, která je potřeba k dosažení mírové pohody. Ve čtvrtek se mají setkat zástupci armád zainteresovaných zemí, aby probrali jejich roli při případném příměří.
Starmer konstatoval, že za dva týdny od prvního setkání evropských lídrů se mnohé změnilo. "Skupina je větší, než byla před dvěma týdny," zdůraznil na otázku BBC. Zesílilo podle jeho slov i společné odhodlání. Podle britského premiéra také nastal čas na maximální tlak na Rusko.
Evropští lídři také dnes probírali osud zmrazených ruských aktiv, když řešili, jak by bylo možné krátkodobě i dlouhodobě zlepšit ukrajinské vojenské možnosti. Starmer sdělil, že otázka využití zmrazených aktiv je komplikovaná. Dodal, že diskuze na toto téma bude pokračovat.
Související
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
Macinka musí ve vládě skončit, zní jednohlasně z opozičních lavic
Petr Fiala (ODS) , válka na Ukrajině , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Ukrajina
Aktuálně se děje
včera
OBRAZEM: Olympijská atmosféra v Miláně
včera
Vyvolávají sociální sítě závislost u dětí záměrně? Zuckerberg poprvé v historii skončil před soudem
včera
Česká ženská biatlonová štafeta bojovala o nečekanou medaili. Přišla o ni v posledním úseku
včera
Do čtvrtfinále olympijského hokejového turnaje postoupily Německo, Švýcarsko a Švédsko
včera
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
včera
Češi byli blízko nečekanému postupu do semifinále. S hvězdnou Kanadou prohráli až v prodloužení
včera
Metnar podpořil snížení hranice trestní odpovědnosti
včera
Rusko chce diktovat, které země mohou být v NATO
včera
Psychiatrickou léčebnu v Bohnicích zachvátil tragický požár. Jedna osoba zemřela
včera
Jsou na stejném seznamu jako teroristé. Soudci ICC přišli o kreditní karty i Google účty
včera
Počet žraločích útoků vzrostl. Na počty úmrtí po zásahu bleskem ale ani zdaleka nemají
včera
Maďarsko a Slovensko se naléhavě obrací na EK. Chtějí výjimku z nákupu ruské ropy
včera
Rozhovory v Ženevě skočily. Hraje se o to, na koho Bílý dům svalí vinu za kolaps, ne o mír, tvrdí experti
včera
Slovensko kvůli zastavení dodávek z Ruska vyhlásilo stav ropné nouze. Stoplo vývoz nafty na Ukrajinu
včera
Schillerová představila podrobný koncept systému EET 2.0
včera
Evropa volá po jaderných zbraních stále víc. Další země nabídla své území k jejich umístění
včera
Žádné jídlo, žádná ropa. Trumpova blokáda odřízla Kubu od světa
včera
Trump vyvíjí na Kyjev nepřiměřený tlak, na Rusko ne, prohlásil Zelenskyj
včera
Tropická nemoc způsobující nesnesitelné bolesti se nyní může šířit ve většině Evropy, odhalili vědci
včera
Rozhovory zaměřené na ukončení války na Ukrajině přinesly významný pokrok, tvrdí Witkoff
Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou ve Švýcarsku probíhají pod záštitou amerického zvláštního vyslance Steva Witkoffa. Ten uvedl, že rozhovory zaměřené na ukončení války přinesly významný pokrok, zatímco se obě strany připravují na středeční druhý den vyjednávání v Ženevě. Witkoff na sociální síti X vyzdvihl úspěch prezidenta Trumpa při svedení obou stran konfliktu dohromady. Dodal také, že jsou hrdí na práci pod jeho vedením, která směřuje k zastavení zabíjení v tomto hrozném konfliktu.
Zdroj: Libor Novák