Nové kotlíkové dotace. Ministerstvo uvolní 1,7 miliardy korun

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spouští novou vlnu takzvaných kotlíkových dotací, uvolnit chce celkem 1,7 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl ministr Petr Hladík (KDU-ČSL). Dotace uhradí výměnu starých kotlů za ekologičtější způsoby vytápění přibližně 15.000 nízkopříjmových domácností. Lidé musí staré neekologické kotle vyměnit do září 2024.

"Peníze z evropských fondů chceme využít pro nízkopříjmové domácnosti, které mohou získat až 95procentní podporu na výměnu emisně nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Konkrétně se jedná o náhradu za tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu, o podporu mohou domácnosti zažádat i v případě, že si zastaralé zařízení vyměnily už dříve," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Nárok na dotace mají podle Jurečky domácnosti, které vyměnily kotle po 1. lednu 2021. Ministr zároveň dodal, že o dotace mohou žádat senioři se starobním důchodem, invalidé ve třetím stupni invalidity nebo lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení.

Stejně jako při předchozích vlnách se budou dotace lidem vyplácet prostřednictvím krajů, které budou žádosti přijímat elektronicky. "Aktuálně bude vypsaná výzva pro kraje, kraje načerpají alokaci, následně kraje vypíšou dotace pro své obyvatele s tím, že máme dohodu s Asociací krajů, že tyto výzvy vypíšou nejpozději 30. 6. letošního roku," uvedl Hladík.

Kraje podle Hladíka poskytnou lidem zálohy ve výši minimálně 60 procent z dotace, po dokončení prací na výměně kotlů jim na základě potřebné dokumentace vyplatí zbylou částku.

Dotační vlny spouští resort od léta 2015, podle Hladíka bylo doposud vyměněno více než 103.000 kotlů, což pokryly náklady v celkové částce přes 11 miliard korun. Hladík vysvětlil, že smyslem kotlíkových dotací je snížit emise škodlivých látek v ovzduší. Mezi lety 2016 a 2021 zaznamenalo MŽP i v důsledku kotlíkových dotací pokles podílu populace ovlivněné nadlimitním znečištěním z 55,7 procenta na 20 procent. Podle Hladíka ubyde výměnou jednoho kotle každý rok 40 kilogramů prachu vypuštěných do ovzduší.

Hladík také připomněl, že v září 2024 vstoupí v platnost zákaz vytápění starými neekologickými kotly na uhlí či dřevo, jež nedosahují přinejmenším třetí emisní třídy. Lidem tak za vytápění těmito kotly budou hrozit pokuty.

Domácnosti, které nesplňují podmínky pro získání kotlíkových dotací, budou moct podle Hladíka zažádat o příspěvek na výměnu starých kotlů prostřednictvím programu Nová zelená úsporám, a to od září letošního roku. "Vedle starých kotlů na tuhá paliva bychom chtěli přispívat i na výměnu plynových kotlů za tepelná čerpadla, detaily této zcela nové podpory představíme v květnu," doplnil Hladík.

Související

Vratislav Mynář

Policie navrhla obžalovat bývalého kancléře Mynáře kvůli dotaci na penzion

Policie navrhla obžalovat někdejšího hradního kancléře Vratislava Mynáře kvůli dotaci na přestavbu penzionu v Osvětimanech. Případ se týká několikamilionové dotace pro firmu Clever Management, která ji získala před třinácti lety, ale loni ji vrátila. Mynář čelí stíhání z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů EU, vinu dlouhodobě odmítá. 

Více souvisejících

dotace Ministerstvo životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy