Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spouští novou vlnu takzvaných kotlíkových dotací, uvolnit chce celkem 1,7 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl ministr Petr Hladík (KDU-ČSL). Dotace uhradí výměnu starých kotlů za ekologičtější způsoby vytápění přibližně 15.000 nízkopříjmových domácností. Lidé musí staré neekologické kotle vyměnit do září 2024.
"Peníze z evropských fondů chceme využít pro nízkopříjmové domácnosti, které mohou získat až 95procentní podporu na výměnu emisně nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Konkrétně se jedná o náhradu za tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu, o podporu mohou domácnosti zažádat i v případě, že si zastaralé zařízení vyměnily už dříve," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Nárok na dotace mají podle Jurečky domácnosti, které vyměnily kotle po 1. lednu 2021. Ministr zároveň dodal, že o dotace mohou žádat senioři se starobním důchodem, invalidé ve třetím stupni invalidity nebo lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení.
Stejně jako při předchozích vlnách se budou dotace lidem vyplácet prostřednictvím krajů, které budou žádosti přijímat elektronicky. "Aktuálně bude vypsaná výzva pro kraje, kraje načerpají alokaci, následně kraje vypíšou dotace pro své obyvatele s tím, že máme dohodu s Asociací krajů, že tyto výzvy vypíšou nejpozději 30. 6. letošního roku," uvedl Hladík.
Kraje podle Hladíka poskytnou lidem zálohy ve výši minimálně 60 procent z dotace, po dokončení prací na výměně kotlů jim na základě potřebné dokumentace vyplatí zbylou částku.
Dotační vlny spouští resort od léta 2015, podle Hladíka bylo doposud vyměněno více než 103.000 kotlů, což pokryly náklady v celkové částce přes 11 miliard korun. Hladík vysvětlil, že smyslem kotlíkových dotací je snížit emise škodlivých látek v ovzduší. Mezi lety 2016 a 2021 zaznamenalo MŽP i v důsledku kotlíkových dotací pokles podílu populace ovlivněné nadlimitním znečištěním z 55,7 procenta na 20 procent. Podle Hladíka ubyde výměnou jednoho kotle každý rok 40 kilogramů prachu vypuštěných do ovzduší.
Hladík také připomněl, že v září 2024 vstoupí v platnost zákaz vytápění starými neekologickými kotly na uhlí či dřevo, jež nedosahují přinejmenším třetí emisní třídy. Lidem tak za vytápění těmito kotly budou hrozit pokuty.
Domácnosti, které nesplňují podmínky pro získání kotlíkových dotací, budou moct podle Hladíka zažádat o příspěvek na výměnu starých kotlů prostřednictvím programu Nová zelená úsporám, a to od září letošního roku. "Vedle starých kotlů na tuhá paliva bychom chtěli přispívat i na výměnu plynových kotlů za tepelná čerpadla, detaily této zcela nové podpory představíme v květnu," doplnil Hladík.
Související
Policie odhalila mnohamilionový podvod s covidovými dotacemi pro podnikatele
Agrofert bude vyzván, aby vrátil dotace, potvrdil Výborný. Kvůli Babišovi
dotace , Ministerstvo životního prostředí , Petr Hladík (KDU-ČSL)
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
Česko odpočítává první dny letošního prosince, během kterého se obchody znovu podřídí zákonu a během vybraných svátků zůstanou uzavřené. Na Štědrý den ale ještě na mnoha místech nakoupíte. Jeden z řetězců nicméně nechá prodejny ve středu 24. prosince uzavřené.
Zdroj: Jan Hrabě