Oprav dům po babičce: Kalousek kritizuje dotace na opravy, Hladík je hájí

Spuštění dotačního programu Oprav dům po babičce v době hledání úspor ve státním rozpočtu čelí kritice. Opakovaně se ozval například exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který nechápe, proč mají být dotovány opravy soukromého nemovitého majetku. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) ale dotace hájí. 

Ministerstvo životního prostředí v pondělí oznámilo, že společně se Státním fondem životního prostředí spustí v září motivační dotační program "Oprav dům po babičce". Lidé budou moci získat až milion korun na renovaci energeticky nevyhovujícího rodinného domu. Od ledna 2024 navíc bude možné čerpat od stavebních spořitelen zvýhodněný úvěr.

"Skoncovali jsme s dotační ekonomikou. Dokladem toho je, že lidé bez nemovitého majetku budou přispívat na dotace dědicům nemovitostí po babičce. Možná i po dědečkovi," okomentoval Kalousek ironicky tuto iniciativu.

Exministr financí v dalším příspěvku do diskuze vyjádřil názor, že kdo je vlastníkem nemovitosti, ten není ohrožen chudobou. "Nemovitost může zastavit, prodat… V každém případě disponuje majetkem a není chudý. Je nemravné, aby mu na zhodnocení jeho majetku významně přispívali lidé, kteří žádný majetek nemají a často ani nedosáhnou na hypotéku," podotkl.

Dokonce se rozhodl demonstrovat absurditu program na vlastním příkladu. Jak uvedl, zdědil sto let starý dům v Bechyni, v němž má trvalé bydliště a chystá se ho rekonstruovat, ačkoliv většinu času žije v Praze. "Splňuji všechny podmínky pro dotaci. Budete se všichni radovat, že mi výrazně přispějete na zhodnocení mého majetku a jeho levný energetický provoz? Žádost si nepodám, hanba by mě fackovala," napsal na twitteru.

Dnes Kalousek zopakoval, že o prostředky usilovat nebude. "Jen upozorňuji, že povinností správce programu je minimalizovat riziko zneužití a maximalizovat efektivitu vynaložených veřejných peněz. Vy, bohužel, neděláte ani jedno, ani druhé. Jde o 40 miliard," vzkázal ministrovi Petru Hladíkovi (KDU-ČSL).

Hladík program s úsměvným názvem hájí. Mimo jiné i argumentací, že peníze v době hledání úspor nepůjdou ze státního rozpočtu. "Jsou to evropské prostředky, které máme v Modernizačním fondu k dispozici z prodeje emisních povolenek právě na dekarbonizaci a opatření spojená s energetickými úsporami na budovách. Cílem je chránit domácnosti před energetickou chudobou a zpřístupnit lidem kvalitní a energeticky úsporné bydlení," sdělil na sociální síti

Související

Miroslav Kalousek

Kalousek se europoslancem nestane. TOP 09 ho vyzvala k jiné kandidatuře

TOP 09 rozhodla o tom, kdo za ni bude v rámci volební koalice Spolu usilovat o křesla v Evropském parlamentu. Veřejnost řešila zejména možnou nominaci exministra financí Miroslava Kalouska. Bývalý poslanec nakonec mezi kandidáty chybí. Strana mu ale naznačila, že by měl zvážit jinou kandidaturu. 

Více souvisejících

Miroslav Kalousek Petr Hladík (KDU-ČSL) dotace Ministerstvo životního prostředí

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

před 42 minutami

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

před 1 hodinou

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 3 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Smrt Matthewa Perryho se stále vyšetřuje. Řeší se, zdali smrtící látka nepřišla poštou

Loňskou tragickou smrtí populárního americko-kanadského herce Matthewa Perryho se zabývá Úřad pro potírání drog DEA i inspekce Americké poštovní služby USPS. Podle informací webu TMZ se poštovní inspekce snaží zjistit, zdali hercovi neposlal ketamin někdo poštou. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy