Pekarová Adamová a Vystrčil na summitu NATO. Řešilo se ukrajinské členství

Předsedové parlamentních komor Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Miloš Vystrčil (ODS) se zúčastnili parlamentního summitu NATO ve Vilniusu, jehož hlavními tématy byla perspektiva rozšíření aliance o Ukrajinu, proměna aliančních struktur v reakci na aktuální bezpečnostní situaci a zvyšování výdajů na kolektivní obranu. 

O programu českých účastníků summitu informoval tiskový mluvčí Poslanecké sněmovny Martin Churavý. Vilnius hostí setkání parlamentních lídrů členských zemí NATO v rámci příprav na červencový hlavní summit, kromě šéfů komor byli pozváni také předsedové zahraničních a bezpečnostních výborů, informuje server Baltic Times. Česko reprezentovali předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek a člen senátního zahraničního výboru Václav Láska. 

"Pokud necháme Ukrajinu stát za dveřmi Aliance, vytvoříme šedou zónu, prostor, na který bude Rusko brzy chtít znovu zaútočit. A nenechme se mýlit – Rusko nezmizí a bude stále představovat hrozbu. Chápu, že Ukrajina se nestane členem ze dne na den. Země a její lidé však musí dostat jasnou perspektivu," zdůraznila Pekarová Adamová s tím, že Kyjevu je nadále třeba poskytovat veškeré potřebné vojenské vybavení a materiál. 

Vystrčil zdůraznil, že Ukrajina bojuje i za naši bezpečnost, svobodu a hodnoty. "Podporovat Ukrajinu je nutné tak dlouho, dokud to bude potřebovat. Putin dnes aplikuje taktiku spálené země, proto bude také potřeba jí následně pomoci při obnově," konstatoval s tím, že pozornost si zaslouží i další státy ohrožované Ruskem, konkrétně jmenoval Moldavsko, Gruzii či Bosnu a Hercegovinu. 

Účastníci vilniuského setkání se na závěr shodli na potřebě alianční perspektivy pro Ukrajinu. Představitelé zemí NATO také vyjádřili potřebu dostatečných výdajů na obranu a zdůraznili roli parlamentů v nalézání společenského a politického konsenzu v tématu obrany a bezpečnosti. 

Související

Markéta Pekarová Adamová

Úsporný balíček budeme schvalovat týdny, uvědomuje si Pekarová Adamová

Schvalování vládního úsporného balíčku, který má přispět ke konsolidaci veřejných financí, může trvat několik týdnů, připustila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v diskuzním pořadu Partie. Zákonodárci mohou schvalovat zákony jen ve středu a v pátek mezi 9. a 14. hodinou. 

Více souvisejících

Markéta Pekarová Adamová Miloš Vystrčil (ODS) NATO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 4 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 12 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy