Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš chce v lednu na celostátním fóru usilovat o pokračování v čelní stranické funkci, vyplývá to z kandidátské řeči na pirátském fóru. V tuto chvíli má jednoho protikandidáta, jímž je hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.
Bartoš v řeči poznamenal, že Piráti si podle něj vedou vzhledem k aktuální vnitrostátní i světové situaci dobře. Vicepremiér ale zdůraznil, že je třeba si také přiznat slabiny, poučit se z chyb a změnit procesy, které se ukázaly jako neefektivní.
Ministr pro místní rozvoj také reagoval na stranickou kritiku kumulace funkcí, kterou však označil za normální, včetně vlastního souběhu funkce předsedy strany a člena vlády. "Má role ve vládě je naprosto stejná jako role libovolného předsedy stran vládní koalice. Argument rozpojení se stranou proto beru s poměrně zásadní rezervou," konstatoval.
Pokud by byl opět zvolen, chce Bartoš zachovat unikátnost Pirátské strany, ale zároveň by rád dosáhl toho, aby byla efektivnější, jednotnější a navenek čitelnější.
Bartoš je předsedou Pirátů nepřetržitě od dubna 2016. Jde o jeho druhé funkční období, v čele strany už byl mezi lety 2009 až 2014. Od října 2017 je poslancem, od předloňského prosince pak ministrem a místopředsedou vlády.
V listopadovém rozhovoru pro novinky.cz naznačil, že strana by pod jeho vedením kandidovala v příštích sněmovních volbách v roce 2025 samostatně. Piráti mají momentálně pouhé čtyři poslance, protože v rámci volební koalice se STAN doplatili na kroužkování. Bartošem vedená strana se do Sněmovny poprvé dostala v roce 2017, kdy získala 22 z celkových 200 mandátů. Poté strávila čtyři roky v opozici, nyní je součástí vládní koalice.
Související

Bartoš předává kormidlo. Novým předsedou Pirátů je Zdeněk Hřib

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí
Ivan Bartoš (Piráti) , Česká pirátská strana
Aktuálně se děje
před 42 minutami

Hvězda Dua Lipa rozbrečela O2 arenu: Zazpívala česky hit Ewy Farne a způsobila senzaci
včera

Izraelští vojáci stříleli poblíž centra humanitární pomoci, nově zvolená nadace situaci nezvládla
včera

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí
včera

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu
včera

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže
včera

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát
včera

Skandál ve Francii: Země utratila 90 000 eur za diskreditaci výzkumu dopadu jaderných testů
včera

Medveděv odhalil Putinovy cíle. Nárazníkovou zónu chce vytvořit na celé Ukrajině
včera

Chaos kolem dodávek pomoci do Gazy: OSN neví, zda se pomoc skutečně dostává k civilistům
včera

Merz pohrozil zastavením evropských fondů Slovensku, Fico ostře zareagoval
včera

S internetovými podvody se roztrhl pytel. Lidé přicházejí o statisíce a pachatelé mizí beze stopy
včera

Trump zvažuje zavedení sankcí proti Rusku, chce Putina přimět k mírovému jednání
včera

Bouří se OSN i desítky států. Proč je izraelský plán na distribuci humanitární pomoci pro Gazu terčem kritiky?
včera

USA a Evropa zrušily omezení doletu zbraní. Ukrajina může útočit hluboko v Rusku
včera

Trump čelí zásadní zkoušce: Kreml ho zkouší, Západ čeká na odpověď
včera

Auto vjelo v Liverpoolu do davu slavících fanoušků. Zraněno je 50 lidí
včera

Pokud nemáš na právníka, nedopadneš dobře. Soudci se kryjí a nikdo to nechce změnit, říká o české justici Piussi
včera

Nástup letního počasí bude pozvolný, naznačuje měsíční výhled
26. května 2025 22:01

Pavla Novotného se marně pokoušeli odvolat. Snahy opozice odsoudil
26. května 2025 21:18
Vražda v Olomouci objasněna. Stala se mezi lidmi bez domova
Až osmnáct let za mřížemi hrozí obviněnému v případu čtvrteční vraždy muže v Olomouci. Soud poslal pachatele, který se k činu doznal, do vazební věznice. Obviněný usmrtil svého kamaráda po předchozí rozepři.
Zdroj: Jan Hrabě