Praha - Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL se podle občanských demokratů rozhodla razantně zvýšit daně, zejména pro zaměstnance. Vládní koalice se rozhodla přijmout změnu legislativy, která zabrání již dříve odsouhlasenému snížení daní, což se ODS nelíbí. Strana proto přišla s návrhem na snížení DPH.
„Dochází ke zvyšování daní, přestože vláda říkala, že daně zvyšovat nebude. Podle stávající legislativy, která už dnes platí a kterou chce vládní koalice zrušit, by zaměstnancům zbylo v peněženkách zhruba o dvacet miliard korun víc," zdůrazňuje Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS.
„Kromě toho jsme svědky dalšího útoku na živnostníky, kterým vláda plánuje omezit paušály. A vláda také plánuje ještě více znepřehlednit stávající daňový systém zavedením třetí sazby DPH," pokračuje Stanjura.
„ODS je zásadně proti omezování výdajových paušálů živnostníků a proti dalšímu znepřehledňování daní. Na této schůzi naopak navrhujeme snížení daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod z 21 na 20 procent a z 15 na 14 procent," dodává Stanjura a vysvětluje, že časově omezené navýšení DPH bylo zavedeno jako způsob jak vyrovnat dočasný výpadek příjmů do důchodového systému po zavedení druhého pilíře. Pokud ten chce vláda zrušit, není důvod dál držet vyšší sazbu DPH.
1. místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová upozornila, že Poslanecká sněmovna projedná také jeden ze zákonů připravených ještě bývalým ministrem obrany ODS Alexandrem Vondrou, který upravuje způsob odměňování vojáků. „Zákon o vojácích z povolání rozhodně podpoříme, protože na něj armáda čeká už nejméně od roku 2011. Věřím, že se na jednání co nejdříve dostanou i další zákony, které se připravují podobně dlouho a které potřebujeme, abychom plnili svoje alianční povinnosti při zajišťování domácí i vnější bezpečnosti," zdůrazňuje Jana Černochová a dodává, že ODS bude trvat na postupném navýšení výdajů na armádu na 2 % HDP, k čemuž nás zavazují naše alianční povinnosti v rámci NATO.
Jan Skopeček, ekonomický expert ODS, před jednáním Sněmovny připomněl také to, že vláda již rozhodla o navýšení minimální mzdy o 700 korun, a to v rozporu s dohodou se zaměstnavateli. „Uzavřené dohody by měly platit a neměly by být měněny jenom na základě politického kšeftu za umístění Věry Jourové do Evropské komise. Zvýšení minimální mzdy vede k růstu nezaměstnanosti, a to zvlášť mezi nejvíce ohroženými skupinami jako jsou nízko kvalifikovaní zaměstnanci, lidé bez praxe nebo zdravotně postižení. Právě ti zaplatí ztrátou zaměstnaní to, že se Věra Jourová může v Bruselu věnovat rovným příležitostem žen a mužů," dodává Skopeček.
Související
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
Exministr Lipavský uvažuje o vstupu do ODS
Aktuálně se děje
včera
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
včera
Nevíme, co Trump vlastně chce, spolupráce uvízla na mrtvém bodě, říkají evropští lídři
včera
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
včera
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
včera
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
včera
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
včera
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
včera
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
včera
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
včera
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
včera
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
včera
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
včera
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
včera
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
včera
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
včera
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
včera
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
včera
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
včera
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
24. března 2026 21:57
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
Kriminalisté se od nočních hodin zabývají případem vraždy na ubytovně v jihočeských Prachaticích. Podezřelým v případu je cizinec, útočit měl nožem. Okolnosti tragické události jsou předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě