Bělobrádek se odvázal: Šéf eurokomise Juncker je zralý na rezignaci

Praha - Pavel Bělobrádek se nezvykle ostře pustil do předsedy Evropské komise (EK). Pokud se ukáže, že daňové dohody, které v minulosti uzavřelo Lucembursko za premiérství Jeana-Claudea Junckera, byly v rozporu se zákonem, měl by Juncker odejít z čela EK, míní šéf lidovců.

"Pokud se prokáže, že cokoliv zakrývali, tak to je skutečně zralé na rezignaci, ale víme sami, že často se ukáže, že některé takzvané skandály se ukázaly jako bezpředmětné," řekl dnes v rozhovoru s ČTK Bělobrádek, jehož strana kandidáta evropských lidovců do čela komise prosazovala.

Juncker čelí jen pár týdnů po nástupu svého týmu do čela evropské exekutivy skandálu. Rozsáhlé novinářské vyšetřování totiž odhalilo, že Lucembursko v minulých letech umožnilo tajnými dohodami okolo 340 nadnárodním firmám platit jen velmi nízké daně. Juncker, který byl dlouholetým ministerským předsedou země, připouští politickou zodpovědnost, tvrdí ale, že dohody byly v souladu s národním i mezinárodním právem.

"Já se domnívám, že se vše musí vysvětlit. V tomhle smyslu já si počkám na informace, které ještě nemám úplně přesné," podotkl dále Bělobrádek. Situace je podle něj nepříjemná; mělo by se v ní postupovat stylem padni komu padni.

Související

Martin Exner Původní zpráva

Každá země EU je sama slabší než Rusko. Česko nemá alternativu k NATO, shodli se politici v anketě EZ

EuroZprávy.cz zjišťovaly, jak se čeští politici staví k závazkům v rámci NATO a k otázce možné obrany proti Rusku. Kandidáti do Sněmovny se shodují, že Česko nemá alternativu k členství v Alianci a musí pomáhat spojencům, liší se ale v pohledu na konkrétní kroky, například při sestřelování ruských dronů či posilování protivzdušné obrany. Do debaty se zapojil i vojenský analytik Tomáš Řepa, podle něhož je klíčové, aby Rusko čelilo jasné a silné reakci, protože právě síle historicky nejlépe rozumí.

Více souvisejících

Pavel Bělobrádek Jean-Claude Juncker evropská komise

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

5. srpna 2026 21:12

Benjamin Netanjahu

Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal

Mírový plán amerického prezidenta pro Gazu se ocitl v ohrožení poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu veřejně odmítl navrhované podmínky odzbrojení hnutí Hamás. Zatímco šéf Bílého domu dříve tvrdil, že Izrael je s předběžnou dohodou spokojen, izraelská vláda dala jasně najevo, že finální text nepodepsala.

5. srpna 2026 19:55

5. srpna 2026 18:31

Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota

Německá policie musela na letišti v Lipsku nasadit protibombového robota poté, co byl v zabezpečeném prostoru nákladní zóny objeven dron vybavený výbušným zařízením. Incident se odehrál v bezprostřední blízkosti ukrajinského nákladního letounu a vyžádal si dočasné přerušení provozu i odklonění několika letů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy