Praha - Podle policie se předseda Úsvitu Tomio Okamura svými výroky o romském koncentračním táboře v Letech nedopustil žádného trestného činu, oznámení bylo proto zastaveno. Romea.cz s rozhodnutím policie nesouhlasí.
Šéf Úsvitu řekl, že tvrzení o romském koncentračním táboře jsou mýtem, že se v Letech nacházel pracovní tábor pro lidi, kteří se vyhýbali řádné práci.
Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VPORH) Čeněk Růžička podal 2. září 2014 společně s ROMEA, o.p.s., Miroslavem Kováčem ze Strany rovných příležitostí a Michalem Mikem ze sdružení Slovo 21 na Tomia Okamuru kvůli jeho výrokům v předvečer Památného dne romského holocaustu trestní oznámení.
Policie trestní oznámení prověřovala kvůli podezření ze spáchání trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia, za což podle trestního zákoníku mohou hrozit až tři roky vězení. "Šetřením policie nebylo zjištěno naplnění skutkové podstaty trestného činu, přestupku ani jiného správního deliktu," sdělila dnes ČTK mluvčí pražské policie Andrea Zoulová k důvodům, proč byl případ odložen.
"Policie selhala. Je neoddiskutovatelným faktem, že Okamura plivl na oběti romské holocaustu. To, že se společnost prostřednictvím policie s nenávistnými výroky proti Romům nedokáže adekvátně vyrovnat, svědčí o zvyšující se toleranci k nenávisti," uvedl pro server romea.cz ředitel organizace Zdeněk Ryšavý.
"V případě prověřování trestního oznámení postupovala policie stále klasičtějším způsobem - podle zákona o policii. Takový postup znemožňuje poškozeným v případě, že se závěrem policie nejsou spokojeni, podat opravný prostředek. V případech násilí z nenávisti verbálního charakteru řešených v Praze se s takovýmto nestandardním postupem setkáváme velmi často," uvedla k výsledkům šetření právnička Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA.
"Argumentace, že nelze stíhat jednoho podezřelého, neboť nebyl stíhán jiný, je úsměvná. Žádný takový postup trestní řád nezná. Prakticky by to znamenalo rezignaci na dobrý výkon policejní práce," dodala.
Okamura tvrdí, že policie v odůvodnění uvedla, že jeho vyjádření mají v části historicky doložený pravdivý podklad.
Psali jsme: Romové v Česku: Ghetta, bída a podlomené zdraví, uvádí zprávaOkamuru za jeho výroky kritizovali koaliční i opoziční poslanci. Dienstbier jej vyzval k odchodu z politiky. "Vyzývám tímto ministra Dienstbiera, aby se mi okamžitě veřejně omluvil a také aby okamžitě odstoupil z funkce ministra, protože není možné, aby takový člověk nadále setrvával v takové funkci," uvedl Okamura. Dienstbier výzvu k odstoupení odmítl. "Mně opravdu pan Okamura nestojí za to, abych ho komentoval," řekl ČTK.
Tábor v Letech vznikl na místě bývalého kárného pracovního tábora. Kapacita tábora byla sice zvětšena tak, že tábor byl schopen pojmout až 600 vězňů, ale i tento počet byl brzy překročen, neboť v průběhu srpna 1942 bylo v táboře internováno přes 1100 mužů, žen a dětí. Tábor nebyl vybaven potřebným hygienickým a dalším zařízením pro tak velký počet osob. Navíc byli v táboře až do srpna 1942 vězněni pouze muži. Od srpna 1942 zde ve zcela neuspokojujících podmínkách živořily i ženy a děti.
Katastrofální ubytovací, stravovací a hygienické podmínky vedly k časté až chronické nemocnosti vězňů. Ze 30 dětí narozených v táboře žádné nepřežilo. Vyvrcholením bylo na přelomu let 1942- 43 propuknutí tyfové epidemie, na jejíž následky zahynulo největší množství vězňů.
Celkem prošlo internací v tomto táboře 1 309 osob, z nichž 326 internaci nepřežilo. Další čtvrtina vězňů byla propuštěna nebo utekla. Ostatní vězňové byli transportováni do koncentračního tábora v Osvětimi, uvedl holocaust.cz.
Hromadné transporty se uskutečnily celkem dva. Jako první byl vypraven 3. prosince 1942 transport tzv. asociálů v počtu 16 mužů a 78 žen do koncentračního tábora Osvětim I. Druhý z transportů znamenal prakticky likvidaci tábora, protože v něm bylo odvezeno 417 vězňů do koncentračního tábora Osvětim II.-Birkenau. Zatímco první transport se uskutečnil na základě výnosu o preventivním potírání zločinnosti, druhý již byl realizován na základě Himmlerova výnosu z 16.12.1942, který nařizoval transport všech Romů do koncentračního tábora v Osvětimi.
Zbývajících 198 vězňů bylo přemístěno do cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu nebo do sběrných táborů v Praze a v Pardubicích. Jen malá část byla propuštěna na svobodu.
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
Související
Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
Tomio Okamura , Romové , Jiří Dienstbier ml.
Aktuálně se děje
včera
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
včera
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
včera
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
včera
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
včera
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
včera
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
včera
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
včera
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
včera
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
včera
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
včera
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
včera
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
včera
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
23. července 2026 21:56
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
23. července 2026 21:07
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
23. července 2026 19:59
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
23. července 2026 19:15
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
23. července 2026 18:31
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
23. července 2026 17:44
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
23. července 2026 16:58
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
Ve věku osmdesáti čtyř let zemřel bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) R. James Woolsey, který stál v čele agentury v klíčovém období po skončení studené války. Někdejší vysoký bezpečnostní činitel skonal ve svém domě ve Washingtonu v důsledku mozkové mrtvice. Zprávu o jeho úmrtí potvrdila jeho manželka Conchita Sarnoff Woolseyová.
Zdroj: Libor Novák