KOMENTÁŘ - O případu dětí paní Michalákové v Norsku toho již bylo napsáno více než dost a upřímně řečeno, je dost těžké se v případu vyznat. Na jedné straně máme spoustu informací od matky dětí a lze těžko vyjádřit jiný pocit než plnou podporu její snaze. Na druhé straně vyjádření norského velvyslanectví, že matka neříká celou pravdu, ale údajně nelze říci, co zamlčuje. Norská organizace Barnevern odmítá matce i jejímu advokátovi sdělit řadu informací a důvodů pro své jednání.
Prostě divnost nad divnost. Kdo je však osvětlí, kdo vnese do případu světlo, když síly matky a jejího advokáta na to nestačí? Obě děti, ač se narodily a celý život prožily v Norsku, jsou občany České republiky. A neměl by jim jako svým občanům v první řadě pomoci stát? Veřejnost, dokonce i senátoři a poslanci tlačí na vládu, aby konala.
Dva čeští poslanci Evropského parlamentu se zúčastnili i posledního jednání v Norsku, což jistě svou váhu mělo. Dokonce i hlava státu prostřednictvím svého mluvčího vyzvala ministry zahraničí a pro lidská práva k činům. Přičemž ministerstvo zahraničí se již před časem zaručilo za ochranu dětí na našem území.
To je v pořádku. Přemýšlivému člověku však v těchto souvislostech něco chybí a leccos nechápe. Co dělá ministerstvo práce a sociálních věcí, které by mělo projevit největší aktivitu? Vždyť to má přímo v názvu. Zatím jsme svědky toho, že ředitel Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí Zdeněk Kapitán od případu v podstatě odtahuje ruce. Jeho úřad údajně nemá kompetence. Od čeho pak má v názvu mezinárodně právní ochranu?
A sama ministryně Tominová raději mlčí úplně. Přičemž právě toto ministerstvo by mělo nejvíce tlačit na ostatní, aby jednali. Například se může samo či společně s ministerstvy spravedlnosti a zahraničí pokusit získat soudní dokumentaci, neboť norský soud případ projednával a rozhodl jak rozhodl. Tato dokumentace by jistě pomohla objasnit řadu dosud nejasných věcí.
Jistě Norsko není členem Evropské unie, o to je případ složitější. Ale ani jistě velmi mocná organizace Barnevern, o jejíchž praktikách kolují různé informace, všemocná jistě není a i v norském právu existují cesty, jak získat minimálně tolik potřebné skutečné důvody jejího jednání. K tomu je však potřebný silný tlak více orgánů než jen dvou ministrů. Včetně hlavy státu, „prezidenta dolních deseti milionů", jak sám sebe rád tituluje.
Ono sledovat případ zřejmě nestačí, tady je třeba vyvinout koordinovaný tlak na všech možných stranách a úrovních. Jistě, nemůžeme použít příklad Indie, která v podobné situaci pohrozila zrušením miliardového kontraktu a děti hned byly zpátky u rodičů. Protože podobný argument nemáme, je třeba tlak na všech možných úrovních. Bez ohledu na vzájemné sympatie a antipatie.
Související
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace
norsko , komentář , Eva Michaláková (matka českých dětí v Norsku)
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti
včera
Změna času se v EU řeší už osm let. Europoslanci jsou pro konec střídání
včera
Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý
včera
Hořelo v Divadle Komedie. Hasiči evakuovali stovky lidí
včera
Babiš se rozčílil kvůli cenám na benzinkách. Problém má se dvěma firmami
včera
Padlo obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Hrozí výjimečný trest
včera
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
včera
Rakušan opět neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny. Zřejmě naposledy
včera
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
včera
Fico je vyšetřován pro podezření z vlastizrady, tvrdí slovenský politik
včera
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
včera
Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu
včera
Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství
včera
Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu
včera
Chladné počasí umocní silný vítr. Meteorologové vydali varování
včera
Írán je šílený národ a vy jste absolutně nic neudělali, naštval se Trump na NATO
včera
AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa
včera
Trump trvá na svém: Írán chce dohodu, i když to popírá. Pokud se nevzdá, rozpoutáme peklo
včera
Mír není na dohled. Cesta k ukončení války mezi USA a Íránem naráží na zásadní překážky
včera
Vance pojede do Maďarska. Osobně podpoří Orbána před volbami
Americký viceprezident JD Vance se chystá na návštěvu Maďarska, která se uskuteční jen několik dní před tamními parlamentními volbami. Podle interního dokumentu ministerstva zahraničí, který získal server Politico, je cesta do Budapešti naplánována na 7. a 8. dubna. Cílem této mise je vyjádřit podporu znovuzvolení premiéra Viktora Orbána. Samotné hlasování v Maďarsku proběhne 12. dubna.
Zdroj: Libor Novák