Praha - Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) se dnes v Praze sešel se svým palestinským protějškem Rijádem Malíkím. Ten uvedl, že Palestina má zájem vrátit se k jednacímu stolu s Izraelem a obnovit mírový proces.
Zaorálek připomněl, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu ho na počátku června ujistil, že židovský stát má zájem se vrátit k jednacímu stolu.
Málikí se dnes setkal i s prezidentem Milošem Zemanem. Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka spolu mluvili o aktuální politické situaci v Palestině kvůli odstoupení tamní vlády. Podle informací ČTK prezident, který je známým sympatizantem Izraele, při setkání také podpořil vznik samostatného palestinského státu a kritizoval radikální hnutí Hamas, které ovládá Pásmo Gazy. Ovčáček to ale nepotvrdil.
"I tady slyšel jsem, že palestinská strana má zájem držet se toho základního imperativu mírový proces a dvoustátní řešení a že je ochotna vrátit se k jednacímu stolu," přiblížil Zaorálek jednání s Málikím.
"Důvěřujeme České republice jako příteli obou zemí, že přispěje k lepšímu porozumění a vytváření lepších podmínek pro obnovení rozhovorů, které ukončí okupaci a umožní mír a prosperitu v našem regionu pomocí vytvoření palestinského státu, který bude v míru a bezpečí existovat vedle izraelského státu. My sdílíme stejnou vizi," uvedl Málikí.
Zaorálek je přesvědčen, že Izraelci i Palestinci mají důvody pro to, aby zamrzlá jednání oživili. "Ta situace kolem se mění a tito dva mají řadu společných zájmů. Oba jsou velmi nebezpečně ohroženi daleko extremističtějšími silami," řekl ministr.
Při své návštěvě Izraele Zaorálek na bezpečnostní konferenci v Herzliji nabídl Prahu jako hostitelské místo izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. "Praha je velmi pěkné místo, nádherné město. Byla by to pocta vrátit se sem i z jiného důvodu. Je ale ještě příliš brzy mluvit o něčem takovém. Chceme nejdříve vidět, jak se budou věci vyvíjet," reagoval dnes na Zaorálkův návrh Málikí. Už dříve ho zpochybnil i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).
Při příležitosti návštěvy ministra Malkího proběhlo také vůbec první zasedání společné Česko-palestinské smíšené komise na úrovni ministrů zahraničních věcí a náměstků vybraných resortů. Vedle ministerstva zahraničních věcí se za českou stranu jednání zúčastnily resorty průmyslu a obchodu, školství, mládeže a tělovýchovy a zemědělství.
Související
"Hanba by mě fackovala." Socdem už nejde zachránit, míní politoložka a někdejší členka Ostrá
Sociální demokraté se zničili. Strana už nedává žádný smysl, spolčení s komunisty je posledním hřebíčkem do rakve
Lubomír Zaorálek , palestina , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
včera
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
včera
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
včera
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
26. prosince 2025 21:53
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
26. prosince 2025 21:05
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
26. prosince 2025 19:56
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
26. prosince 2025 18:31
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
26. prosince 2025 17:34
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
26. prosince 2025 16:38
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
26. prosince 2025 15:50
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková