Praha – Rozpočtový výbor dal zelenou elektronické evidenci tržeb, přesto ale doporučil, aby byla účinnost zákona odložena zákona až na sedm měsíců od vyhlášení zákona ve sbírce. Evidence tržeb by tak měla začít fungovat až od poloviny příštího roku.
Není zatím jisté, kdy předloha Parlamentem projde. Pravicová opozice chce pomocí obstrukcí zabránit přijetí předložených zákonů. Vládní koalice naproti tomu chystá proti obstrukcím svoji taktiku.
Výbor dnes také doporučil schválit některé pozměňující návrhy. „Je to klíčový zákon v boji proti šedé ekonomice," řekl dnes poslancům ministr financí Andrej Babiš (ANO). Hlavním cílem podle Babiše však nejsou daně, ale férová soutěž a narovnání podmínek mezi podnikateli.
Proti se ale postavil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj je předloha v rozporu s ústavním pořádkem, protože podnikatelům v některých odvětvích může povinnost elektronické evidence uložit vláda svým nařízením.Takovou povinnost však už podle dřívějšího rozhodnutí Ústavního soudu může uložit jen zákon, uvedl exministr financí. Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové to však neústavní není, protože zákon uvaluje povinnost evidence na všechny poplatníky, kteří mají tržby v hotovosti.
Kvůli pochybnostem o neústavnosti chtěli pravicoví poslanci o návrhu jednat i v ústavně-právním výboru, to se ale prosadit nepodařilo. Zákonem se dnes zabýval i hospodářský výbor, usnesení k němu ale nepřijal, protože kvůli nízkému počtu poslanců nebyl usnášeníschopný.
Související
Schillerová představila podrobný koncept systému EET 2.0
Ekonom o Babišově vládě: Má nerozumný program. Ekonomika teď funguje poměrně dobře
elektronická evidence tržeb EET , Andrej Babiš , Miroslav Kalousek
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 1 hodinou
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
včera
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
včera
Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko
včera
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
včera
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
včera
Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy
včera
Odchod Spojených arabských emirátů z OPEC otřásl světem. Proč je tak významný?
včera
Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům
Estonsko podniká kroky k tomu, aby zabránilo ruským vojákům ve vstupu do země, a to i v době, kdy boje na Ukrajině utichnou. Tato pobaltská země letos zablokovala vstup přibližně 1 300 bývalým ruským bojovníkům a nyní vyvíjí tlak na Brusel, aby zavedl celoevropský zákaz. Tallinn prosazuje, aby dveře do Evropské unie zůstaly pro tyto osoby zavřené dlouho poté, co na frontě utichnou zbraně.
Zdroj: Libor Novák