Praha - Poslanec Petr Adam opouští sněmovní klub Úsvitu i stranu Úsvit - Národní koalice. Nelíbí se mu radikalizace seskupení, řekl dnes ČTK. Adam bude nezařazeným poslancem. Počet členů frakce Úsvitu klesne na osm, po volbách před dvěma lety měla 14 poslanců. Poměry ve Sněmovně Adamův krok prakticky nezmění.
"Důvody mého rozhodnutí jsem dlouho zvažoval. Poslední kapkou ovšem je spojení s Blokem proti Islámu a panem Hamplem. To nejsou lidé, kterým bych dal svoji důvěru a rozhodně si nepřeji být v jakémkoliv spojení do budoucího života," uvedl poslanec na svém facebookovém profilu.
Poukázal na to, že poslanci Úsvitu byli zvoleni hlavně kvůli prosazování přímé demokracie, nikoli proto, aby radikalizovali společnost tématem nelegální imigrace. Adam taky podotkl, že Úsvit se v minulosti odklonil od bývalého předsedy Tomia Okamury právě kvůli jeho příliš radikálním názorům.
"Politika se má dělat slušně a odpovědně a bojím se, že bych k tomu neměl dostatečnou příležitost. Náš odklon od Tomia Okamury byl pokud vím z důvodu jeho přílišné radikálnosti. Pokud bych setrval, tento svůj postoj bych tím naprosto znehodnotil," domnívá se Adam.
Spolu s dalšími poslanci Milanem Šarapatkou a Karlem Pražákem, kteří odešli z klubu Úsvitu už dříve, chce prý Adam dělat pragmatickou, slušnou politiku.
"Kdo mne zná, ví, že čest je pro mne tím nejdůležitějším a i toto rozhodnutí je v dané situaci tím nejčestnějším možným," dodal poslanec.
Spolupráci s Blokem proti islámu oznámil opoziční Úsvit - Národní koalice začátkem září. S podporou bloku půjde Úsvit do krajských, senátních a sněmovních voleb, Konvička má být takzvaným superlídrem formace.
Strana Úsvit - Národní koalice navazuje na hnutí Úsvit, které po vnitřních sporech opustil jeho zakladatel Okamura a poslanec Petr Fiala. Ze sněmovní frakce Úsvitu byli vyloučeni a založili vlastní hnutí Svoboda a přímá demokracie.
Související
Volby ovlivní stranické rozpočty. ČSSD zřejmě přijde o miliony
Poslanec popsal, jak probíhalo jednání o vydání Babiše. A připomněl důležitý slib, který šéf ANO dal
Úsvit - Národní koalice , Petr Adam (Úsvit)
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
před 1 hodinou
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
před 2 hodinami
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
před 2 hodinami
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
před 3 hodinami
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
před 4 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
před 5 hodinami
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
před 6 hodinami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 6 hodinami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 7 hodinami
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 8 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 9 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 10 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 11 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
Velikonoce přinesly zatím nejteplejší den letošního roku, ale už dnes se v Česku ochladilo. Podle výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se teploty v následujících dnech a týdnech budou držet na spodní hranici obvyklých dubnových hodnot.
Zdroj: Jan Hrabě