Poslanec popsal, jak probíhalo jednání o vydání Babiše. A připomněl důležitý slib, který šéf ANO dal

Praha – Členové mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny po pětihodinovém jednání ve středu večer oznámili, že doporučili vydat dva nejvyšší zástupce hnutí ANO - Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka - k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Jeden z členů výboru teď detailněji popisuje, jak rozhodování probíhalo.

„Na mandátovém a imunitním výboru jsme rozhodovali, jestli doporučíme vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka v tzv. kauze Čapí hnízdo,“ uvedl na svém facebookovém profilu poslanec Martin Lank.

„Za prvé – nejsme soud. Nerozhodujeme o vině a nevině. Nevyšetřujeme ani neposuzujeme, jestli se trestný čin stal. To je záležitost orgánů činných v trestním řízení – a nedovedu si představit, že by vyšetřovatel a státní zástupce v takto citlivé věci požádal o vydání poslanců, aniž by měli opravdu pořádně „vyfutrované“. Nakonec, 3500 stran vyšetřovacího spisu není málo,“ podotkl poslanec.

Vysvětluje také, čím přesně se výbor vlastně musel zabývat. „My máme posoudit, jestli případné vydání může ohrozit fungování Parlamentu jako instituce, výkon mandátu poslance, případně jestli s ním může daný skutek nějak souviset,“ popisuje Lank.

Jedním dechem dodává, že čin se stal asi před deseti lety, takže s výkonem mandátu souviset nemůže. „Máme před sebou posledních pár dní schůze Sněmovny – takže její chod to asi také ohrozí jen těžko. Že není vhodná doba? No a kdy by měla být? Prakticky neustále je před nějakými volbami – a z hlediska podezřelých vhodná doba pro trestní stíhání asi nebude nikdy. Začali to vyšetřovat až po skoro deseti letech, protože prostě teprve tehdy dostali trestní oznámení. A vyšetřovat začít museli. Nemluvě o tom, že celá kauza mohla být na stole mnohem dříve – nebýt průtahů a zdržování,“ uvedl s tím, že někteří dotčení odmítali s vyšetřovateli spolupracovat.

„Že stíhání může ovlivnit předvolební kampaň a výsledek voleb? No to jistě ano – ostatně, už ovlivňuje. A rozhodnutí výboru by ho ovlivnilo také, ať už by bylo jakékoli. Ale to přeci není argument pro aplikaci imunity. Kdyby byl stíhán jakýkoli předseda jakékoli politické strany, který zrovna není poslancem, také by to ovlivnilo jeho šance v kampani – a nemohl by se schovávat za imunitu,“ říká politik.

Na závěr připomíná Babišovy sliby z minulosti. „Hnutí ANO šlo do voleb s tím, že je pro zrušení imunity. Jeho zástupci vždy deklarovali, že budou vždycky hlasovat pro vydání. Dokonce to, tuším, měli ve svém etickém kodexu. Příští týden, až o vydání bude hlasovat Sněmovna, uvidíme, jak se zachovají...“ dodal Lank.

Poslanec Martin Lank byl do Sněmovny zvolen jako nestraník na kandidátce hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, v letech 2015 až 2016 byl místopředsedou hnutí Úsvit - Národní koalice, od roku 2017 je členem strany Realisté.

Sněmovní organizační výbor navrhl, aby Sněmovna o vydání Babiše s Faltýnkem hlasovala ve středu 6. září.

Související

Soud, ilustrační foto

"Buzeranti jsou nemoc, Romové do plynu." Staník dostal podmínku, u soudu napadal režim v ČR

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční podmíněný trest kvůli výrokům, které pronesl ve sněmovní restauraci na adresu homosexuálů, Romů a Židů. Muž má také zaplatit 70.000 korun. Podle soudkyně Heleny Králové se dopustil trestných činů podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Rozhodnutí není pravomocné, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.
Volební sjezd hnutí Úsvit - Národní koalice

Černoch opouští Úsvit. Nabídky od ostatních stran má, zatím se nerozhodl

Praha - Šéf poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch se rozhodl opustit stranické řady tohoto subjektu. Pro EuroZprávy.cz uvedl, že ho k tomu vedly dlouhodobé neshody s vedením pod taktovkou Miroslava Lidinského. Poslední kapkou pro Černocha byla spolupráce některých členů Úsvitu na kandidátkách, kde figuruje Adam Bartoš (Národní demokracie).

Více souvisejících

Martin Lank Andrej Babiš Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) Poslanecká sněmovna Úsvit - Národní koalice

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy