Úsvit - Národní koalice

Klára Plecitá (socioložka) Rozhovor

Volby 2017? Demokracie je drahá, diktatury ale ještě dražší. ČSSD učinila dvě velké chyby, tvrdí socioložka

ROZHOVOR – Češi si zatím užívají léta a dovolených, volby do Poslanecké sněmovny se nicméně kvapem blíží. Pozornost se v nich bude upínat na hnutí ANO, ale též ČSSD, která v nedávné době zaznamenala propad preferencí. O slovo se hlásí menší strany, ale i zcela nová hnutí. Nezřídka se hovoří také o tom, že letošní volby budou zásadní pro další vývoj demokracie v ČR. „V dnešních demokraciích se největší autoritáři nacházejí na středu a levém středu,“ uvedla v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Klára Plecitá ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.
Ilustrační foto

Pád ČSSD se zastavil, SPD klepe na dveře Sněmovny. Aktuální průzkum

Praha - Na přelomu června a července by se do sněmovny dostalo šest politických stran. Emotivní dopady vládní krize, která probíhala před prázdninami, oslabil. Hnutí ANO si drží vysoké preference, ČSSD mírně posílila. Zůstává však stále na třetím místě žebříčku za KSČM, která také mírně posílila. U ostatních stran jsou posuny jen nepatrné. Před prázdninami tak dochází k jistému zklidnění na politické scéně. Nejasná zůstává situace ohledně koalice Lidovci a starostové. Povědomí o této koalici je nadále slabé. Hnutí ANO by dnes mohlo složit dvoučlennou vládní koalici ve více variantách. Uvedla to agentura STEM ve zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.
Volební sjezd hnutí Úsvit - Národní koalice

Černoch opouští Úsvit. Nabídky od ostatních stran má, zatím se nerozhodl

Praha - Šéf poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch se rozhodl opustit stranické řady tohoto subjektu. Pro EuroZprávy.cz uvedl, že ho k tomu vedly dlouhodobé neshody s vedením pod taktovkou Miroslava Lidinského. Poslední kapkou pro Černocha byla spolupráce některých členů Úsvitu na kandidátkách, kde figuruje Adam Bartoš (Národní demokracie).
Ilustrační foto

Úsvit se rozpadá? Poslankyně Hnyková vystoupila z hnutí

Praha - Hnutí Úsvit a opouští i jeho poslanecký klub opustila poslankyně Jana Hnyková. Své rozhodnutí dnes na tiskové konferenci zdůvodnila nesouhlasem s názory, které nyní zastává vedení hnutí. Výhrady vůči směřování hnutí vyjádřil v květnu i předseda poslaneckého klubu Marek Černoch. Kvůli spojování Úsvitu s extremistickými stranami uvažuje o vlastní politické budoucnosti mimo hnutí.
Úsvit - Národní koalice

Krajní pravice se spojila. Úsvit se přidal, šéf jeho poslanců Černoch to odmítá

Praha - Česká krajně-pravicová scéna se rozhodla spojit síly do podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Subjekt, který by měl vzniknout integrací celkem devíti stran a hnutí, ponese název Rozumní. V rámci subjektu má figurovat také hnutí Úsvit - Národní koalice, šéf jejich poslanců Marek Černoch to kategoricky odmítá, vedení strany se nevyjádřilo.
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Zákon o univerzitních nemocnicích? Patrně spadne pod stůl, Sněmovna už na něj nemá čas

Praha - Opoziční TOP 09 a hnutí Úsvit, ale i zdravotnický expert vládního hnutí ANO Rostislav Vyzula kritizují to, že zákon o univerzitních nemocnicích přichází do Sněmovny na konci volebního období. Podle nich není jisté, že se normu, o níž dnes poslanci začnou jednat, podaří do konce volebního období schválit. Se schválením zákona v prvním čtení ANO, TOP 09 i Úsvit souhlasí. Zamítnout ho chtějí ODS a KSČM.
Poslanecká sněmovna

Sněmovna zvolila do etické komise historika Tomka, porazil kandidáta Úsvitu

Komise vznikla na základě zákona o protikomunistickém odboji z roku 2011. Rozhoduje mimo jiné o odvoláních žadatelů o osvědčení aktivního účastníka třetího odboje, kterým nevyhovělo ministerstvo obrany. Loňskou novelou získala právo provádět přezkum a rozhodnout o obnově řízení o osvědčení.
Volební sjezd hnutí Úsvit - Národní demokracie (Praha, 8.8.2015)

Úsvit trest za hanobení prezidenta nepodpoří

Praha - Poslanci hnutí Úsvit - Národní koalice ustoupili od podpory návrhu na obnovení trestného činu hanobení prezidenta. ČTK to dnes řekl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.
Ilustrační fotografie

Několik set lidí po celém Česku demonstrovalo proti islamizaci

Praha – Po celé České republice demonstrovaly stovky lidí proti islamizaci Evropy. Asi 250 osob se sešlo na Svatováclavské demonstraci v Praze. Další demonstrace pořádané politickým hnutí Úsvit a Blokem proti islamizaci se konaly v Plzni, Mostu a Ostravě.

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Aktualizováno před 22 minutami

Aktualizováno před 29 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 36 minutami

před 39 minutami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kuleba: Nechceme vojáky, NATO je stejně nepošle. Dejte nám zbraně

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba tvrdí, že země NATO vojáky na Ukrajinu až do konce války nepošlou a země o ně ani nežádá. Míst toho potřebuje hlavně zbraně. Uvedl to v reakci na prohlášení bývalého generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 4 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 4 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 22 haléřů na 36,89 koruny za litr, což je nejvíc za poslední čtyři týdny. O 18 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 31,24 koruny.

Zdroj: ČTK

Další zprávy