Praha - Opoziční TOP 09 a hnutí Úsvit, ale i zdravotnický expert vládního hnutí ANO Rostislav Vyzula kritizují to, že zákon o univerzitních nemocnicích přichází do Sněmovny na konci volebního období. Podle nich není jisté, že se normu, o níž dnes poslanci začnou jednat, podaří do konce volebního období schválit. Se schválením zákona v prvním čtení ANO, TOP 09 i Úsvit souhlasí. Zamítnout ho chtějí ODS a KSČM.
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) dnes návrh zákona hájil na jednání většiny poslaneckých klubů. Norma podle něj usnadní nemocnicím fungování a posílí jejich spolupráci s univerzitami. Zároveň se podle ministra nijak nezvyšuje pravděpodobnost privatizace nemocnic, protože u nich zůstává role státu jako zřizovatele.
"Je velkou chybou, že tento důležitý transformační zákon, který transformuje fakultní nemocnice na univerzitní nemocnice, přichází až v závěru volebního období," řekl na dnešní tiskové konferenci poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Podle něj je správné k transformaci přistoupit, vláda ale měla normu předložit dříve. Nyní není jasné, zda se ji podaří přijmout.
"Zarazilo nás, že teprve na sklonku tohoto volebního období se zákon projednává, když byl nachystán už v roce 2006," podotkl poslanec Úsvitu Jiří Štětina.
Vyzula, který je sněmovním zpravodajem návrhu zákona, ČTK řekl, že projednání předlohy bude muset být důkladné, protože je v ní hodně nejasností. Problém vidí zejména v otázce financování nemocnic, z nichž je část silně zadlužená. "V současné době, když je nemocnice příspěvková, tak nemůže zbankrotovat. Kryje to stát. Ale když to bude nová právní forma, tak bude moci zkrachovat. A když bude moci zkrachovat, tak ji třeba potom za korunu někdo koupí. A když se mluví o hrozbě privatizace, tak ta tu stále je," řekl.
Ludvík přiznal, že některé nemocnice problém se zadlužením mají. Podle něj by to ale bylo možné řešit jejich refinancováním pomocí úvěru od ministerstva financí. Vytváření nových dluhů by pak mělo zabránit i to, že členové rady nemocnice by měli majetkovou odpovědnost za její činnost.
Vyzula kvůli nevyjasněným částem zákona odmítá zkrácení lhůty pro jeho projednání. "Nerad bych, abychom ukvapeně něco projednali. Bude se to muset hodně dobře prodiskutovat a já nevím, jestli to zvládneme," řekl. Zároveň zdůraznil, že proti samotné transformaci nemocnice na univerzitní není.
Návrh podporuje i TOP 09. Plíšek uvedl, že zákon vychází z předlohy, na níž pracoval v době svého působení na ministerstvu zdravotnictví současný poslanec strany Leoš Heger. Do druhého čtení chce pustit zákon i Úsvit, i když má proti některým jeho ustanovením výhrady.
ODS naopak chce návrh zákona vrátit vládě k přepracování. Problémy v návrhu zákona jsou podle ní tak velké, že je nelze vyřešit pozměňovacími návrhy. "Jedná se o miliardové sumy, o naše pacienty, o tom, jaká bude úroveň medicíny v budoucích letech. To je tak vážné, že řešit to pozměňovacími návrhy není možné," řekl poslanec ODS Bohuslav Svoboda. Problém by podle něj měla řešit až příští vláda.
KSČM také návrh zákona odmítá, nesouhlasí ani s jeho záměrem. Podle strany jde o skrytou snahu nemocnice privatizovat.
Na univerzitní nemocnice by se mělo podle záměru přeměnit nynějších deset fakultních nemocnic. Zařízení by měla smlouvy s vysokými školami, jejichž studenti se budou v nemocnicích vzdělávat. Ministerstvo zdravotnictví si od změny slibuje průhlednější a efektivnější řízení veřejných nemocnic.
Související
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Zdravotnictví , nemocnice , top 09 , Úsvit - Národní koalice , Poslanecká sněmovna , zákony , ODS
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Motoristé navrhnou nového ministra životního prostředí. Má dělat vše co mu Turek řekne
před 1 hodinou
Vitozziová získala ve stíhačce první italské olympijské biatlonové zlato. Voborníková sahala po TOP 10
před 1 hodinou
Další medaile pro Česko ze snowboardové disciplíny byla daleko. Oba české týmy skončily ve čtvrtfinále
před 2 hodinami
Reakce na odhalení vraždy Navalného: Ve hře jsou nové protiruské sankce
před 3 hodinami
Česko zažije v březnu demonstraci na Letné, oznámil Minář
před 4 hodinami
Stíhací závod biatlonistů zvládl nejlépe Švéd Ponsiluoma. Nejlepší Češi uzavírali první dvacítku
před 4 hodinami
České hokejisty čeká složitější cesta k bojům o medaile. Se Švýcary prohráli v prodloužení
před 4 hodinami
Tisíce lidí opět vyšly do ulic. Na stovkách míst demonstrují na podporu Pavla
před 5 hodinami
Evropa dostala od Trumpa kopanec do zadku, rozhodně ale nečelí civilizačnímu zániku, shodli se lídři
Aktualizováno před 6 hodinami
Macinka se na MSC střetl s Clintonovou, obhajoval Trumpovu politiku
před 6 hodinami
Ostuda, mnichovský trapas, truhlík z okresního přeboru vyhořel... Opozice tepe Macinku za hádku s Clintonovou
před 8 hodinami
EU zatím nemůže nabídnout Ukrajině datum vstupu, shodují se někteří lídři
před 8 hodinami
Hokejisté Slovenska nečekaně postupují přímo do čtvrtfinále, i přes svou prohru se Švédy
před 9 hodinami
Rubio na MSC vyzval Evropu, aby se připojila k Trumpovu novému světovému řádu
před 11 hodinami
Zelenskyj v Mnichově formuloval podmínky, za kterých Ukrajina přistoupí k podpisu mírové dohody
před 12 hodinami
Úleva, pak vystřízlivění. Rubio sklidil za svůj projev vřelý potlesk, Evropa přitom dostala tvrdé ultimátum
před 14 hodinami
Počasí: Zima bude pokračovat i příští týden, hrozí mrazy i sněžení
včera
Epibatidin. Jak funguje neurotoxin, který podle evropských spojenců zabil Navalného?
včera
Americká armáda využila při utajované operaci ve Venezuele umělou inteligenci
včera
Sikorski: Pro Putina je nepřijatelná existence Ukrajiny jako národa s vlastní historií
Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski prohlásil, že válka na Ukrajině se v současné fázi mění v souboj o to, „kdo se zlomí dříve“. Podle něj se Rusko snaží otestovat vytrvalost ukrajinského lidu, zatímco jeho vlastní ekonomika se ocitá pod rostoucím tlakem. Sikorski upozornil, že Vladimir Putin sice mluví o míru, ale jeho představa je založena na kapitulaci Ukrajiny a potlačení její identity.
Zdroj: Libor Novák