Praha - Po letech sporů dnes uzavřeli zástupci Pražského hradu a katolické církve majetkové vyrovnání. Metropolitní kapitula získá budovu Nového proboštství, kapitula Všech svatých kostel Všech svatých a Náboženská matice klášter sv. Jiří.
Církev se naopak vzdá nároků na dalších sedm hradních nemovitostí. Smlouvy dnes podepsali zástupci katolické církve a Hradu za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana a pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky.
Vydání proboštství a kláštera předpokládalo memorandum, které Zeman s Dukou podepsali loni v létě. Následnou přípravu smluv ale doprovázely komplikace a konečná dohoda byla oproti předpokladu odsunuta o více než měsíc.
"Vítám dohodu, která umožní Správě Pražského hradu opravit a provozovat asi sedm objektů, vítám dohodu, kde se naopak katolická církev zavazuje do pěti let z vlastních prostředků opravit budovy, které, i když vnějškově vypadají docela hezky, vevnitř je to poněkud horší. Naší společnou povinností je uvést všechny tyto budovy do provozuschopného stavu," řekl Zeman.
Podle Zemana byl poslední spor, který se týkal budoucnosti archivu metropolitní kapituly, vyřešen při dnešním obědě. Církev se nároků na archiv vzdá. Duka poznamenal, že podpis dnešních smluv považuje za "jakousi tečku" naplnění zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.
"Kanovníci, metropolitní kapitula tyto domy budovali již od románské doby 11. století. Již mnohokrát jsem však řekl, že církev netouží po majetku, nenárokuje si majetek, který by nesloužil svému účelu. Vypořádání restitučních nároků je tedy pro stát podstatně výhodnější než vypořádání v rozsahu daném zákonem o majetkovém vyrovnání," řekl Duka.
Psali jsme: Restituce váznou, církve kvůli majetku podaly stovky žalobNové proboštství bude v budoucnu využíváno jako sídlo metropolitní kapituly, kapituly Všech svatých a metropolitního soudu. Jiřský klášter by měl být sídlem arcidiecézního muzea se stálou expozicí věnovanou duchovním dějinám českého národa a prostorem pro dočasné výstavy sakrálního umění.
Církev o navrácení domů na Hradě požádala v létě 2013 na základě zákona o majetkovém vyrovnání státu a církví. Kromě vydaných objektů žádala také baziliku sv. Jiří, Mladotův dům, Staré proboštství, šest domů ve Vikářské ulici a jeden dům u Zlaté uličky.
Související
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
Miloš Zeman i Pan Nikdo. Poslanci poslali na Hrad návrhy vyznamenání
Miloš Zeman , Dominik Duka , Pražský Hrad
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Policie Turka za rasistické a nenávistné komentáře stíhat nebude
před 1 hodinou
Zelenskyj protestujícím neustoupí. Fedorova do funkce ministra obrany nevrátí, píše ukrajinský tisk
před 2 hodinami
Ukrajina vyvíjí vlastní balistické rakety. Na podzim budou schopny zasáhnout Moskvu
před 2 hodinami
Zelenskyj dorazil do USA na setkání s Trumpem
před 3 hodinami
Co čeho může Trumpa dotlačit? V USA se obávají příjezdu Netanjahua
před 4 hodinami
Trump varuje Írán: Pokud se krize okamžitě nevyřeší, obnovíme útoky
před 4 hodinami
Horké počasí je tady. Meteorologové varují, vlna veder začne ve středu
před 5 hodinami
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
před 6 hodinami
Kyjev po smrti Grahama ztratil v USA stěžejního spojence. Zelenskyj míří do Washingtonu s nelehkým úkolem
před 6 hodinami
Chladná atmosféra zatěžkávací zkoušky. Netanjahu míří do Bílého domu bez červeného koberce
před 7 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily na Moskvu. Zastavily provoz na tamních letištích
před 8 hodinami
Požáry v západní Evropě nabývají katastrofálních rozměrů. Čelíme největší krizi od druhé světové, prohlásil Macron
před 9 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Po tropech se budou teploty přibližovat k normálu
včera
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
včera
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
včera
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
včera
Trump tvrdí, že Íránu naslouchá. Jedné podmínky se však nehodlá vzdát
včera
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
včera
Policie řeší černou šelmu na Táborsku. Svědkyně natočila video
včera