Konvička a Hampl zakládají politické hnutí, chtějí do Sněmovny

Praha – Blok proti islámu (BPI) před několika dny ukončil spolupráci s parlamentní stranou Úsvit – Národní koalice, teď navíc jeho představitelé oznámili, že zakládají vlastní politické hnutí. To by mělo příští rok kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Představitelé BPI Martin Konvička a Petr Hampl zakládají politické hnutí, které bude kandidovat příští rok ve sněmovních volbách. Blok proti islámu je právně spolek, do parlamentních voleb se hlásit nemůže.

„Už nyní konáme kroky k založení politického hnutí, které do parlamentních voleb půjde," uvedl Konvička. Někteří členové Úsvitu měli podle něj za cíl jen se do dolní komory znovu dostat, což označil za jeden z problémů spolupráce. Mířili prý na zisk pěti až sedmi procent.

Zdroj: YouTube

Takový zisk ale podle Hampla nemá žádný praktický význam. „V takovém případě bychom si rozdělili poslanecké platy, asistentské platy, poslanecké náhrady atd., ale neprosadili bychom vůbec nic," uvedl před několika dny na sociálních sítích. Smysl podle něj má zisk kolem 15 až 20 procent.

Sněm, který se sejde se na konci května, by pak měl rozhodnout o účasti v letošních krajských volbách. Konvička a Hampl doporučují, aby rozhodnutí o účasti ve volebním klání bylo na jednotlivých regionálních organizacích. Ti by měli zhodnotit, jaké mají ve volbách šance a jestli by do nich šli sami nebo v nějaké koalici.

Znovu okomentovali rozhodnutí vypovědět dohodu o spolupráci s Úsvitem. Podle nich hrozilo, že Úsvit blok pohltí, navíc prý už byly připraveny některé „čistky". Konvička v této souvislosti kritizoval další místopředsedkyni bloku Janu Volfovou, která podle něj provozuje klasické „kabinetní politikaření".

Někteří členové bloku ukončení spolupráce kritizují, z Úsvitu zaznívá, že až v polovině krajů. Konvička výpověď zdůvodnil tím, že Úsvit neplnil závazky a snažil se využít partnerství pro vlastní prospěch. Zástupci Úsvitu naopak tvrdí, že dohodu plnili, poukazují naopak na Hamplovy finanční požadavky.

Související

Více souvisejících

Blok proti islámu Martin Konvička Úsvit - Národní koalice

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy