Praha - Premiér Bohuslav Sobotka se postavil proti přání některých Čechů, kteří žádají odchod České republiky z Evropské unie podobně, jako to učinila při nedávném referendu Velká Británie. Předseda vlády tvrdí, že Unii zkrátka potřebujeme.
"EU poskytuje významné prostředky, aby se vyrovnala životní úroveň mezi zeměmi - západními i východními. Trochu se ale vychýlil vliv jednotlivých institucí. Fakticky se posílil vliv Evropského parlamentu a Komise, oslabila se Rada, která má vazbu na realitu v jednotlivých zemích. To je chyba," uvedl premiér pro deník Blesk a dodal: "Země se musí samy rozhodnout, jak se chtějí moc integrovat. Nicméně EU je pro nás garantem pracovních míst a sociální stability. Bez volného trhu by naše země nebyla shcopná vytvářet řadu pracovních míst."
Vláda už dříve reagovala na výroky prezidenta Miloše Zemana, který by nebyl proti celostátnímu referendu o czexitu. Sobotkův kabinet nepočítá s žádnými referendy, které by zpochybňovaly členství Česka v Evropské unii či NATO. "Dlouhodobou prioritou zahraniční politiky vlády České republiky a národním zájmem je být členem EU i NATO," uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer.
Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) je potřeba lidem vysvětlovat, proč je Česko v EU a že by nebylo dobré evropský spolek i přes chyby, které má, opouštět.
Proti návrhům na všelidové hlasování v těchto záležitostech je i TOP 09. "Oba návrhy útočí na priority české zahraniční a obranné politiky posledních desetiletí. Těmito návrhy se Miloš Zeman stal bezpečnostní hrozbou pro Českou republiku," uvedl na sociálních sítích předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , CZexit , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Ceny Anděl mají za sebou další kolo hlasování. Známe nominované
před 57 minutami
FN Olomouc zareagovala na vyšetřování. Prozradila, co odhalilo její vlastní šetření
před 1 hodinou
Pro Čechy to nebude jednoduchý turnaj. Hokejisté na úvod prohráli s Kanadou 0:5
před 1 hodinou
V Ondřejově našli po požáru lidské tělo. Svědci měli slyšet výbuchy
před 2 hodinami
Sáblíková se po nemoci rozloučila na olympiádě s oblíbenými pěti kilometry
před 2 hodinami
Počasí se o víkendu navrátí k zimě. Meteorologové už plánují výstrahu
před 3 hodinami
Zabystřanova jízda stačila na 17. místo. Nejlepší sdruženář v TOP 20, muži v curlingu byli blízko senzaci
před 3 hodinami
V pražské ZOO se potvrdila ptačí chřipka. Platí mimořádná opatření
před 4 hodinami
Zemřel herec Van Der Beek, proslavil ho seriál Dawsonův svět
před 5 hodinami
Šéf olympiády flirtoval s Epsteinovou spolupracovnicí. Celebrity mu vypovídají smlouvy, ve funkci přesto zůstane
před 6 hodinami
Odvaha má vyšší hodnotu než olympijská medaile, ocenil Zelenskyj vyřazeného skeletonistu
před 6 hodinami
Začal hokejový turnaj mužů. Slováci se postarali o senzaci, Švédové se trápili
před 6 hodinami
Češi nejvíce věří Pavlovi. Nejméně Turkovi, Macinkovi a Okamurovi
před 7 hodinami
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
před 8 hodinami
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
před 8 hodinami
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
před 9 hodinami
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 10 hodinami
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 11 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 11 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
Hlavní hygienička České republiky Barbory Macková varovala před konzumací vybraných šarží několika značek kojenecké výživy, které byly staženy z trhu kvůli riziku kontaminace toxinem cereulid. Podle dostupných informací byly do Česka od poloviny prosince dovážena balení těchto produktů z Francie, Německa, Nizozemska, Švýcarska a Irska. Problém se týká výrobků značek Nutrilon, Babybio, Bebelo, Beba, Aptamil či Alfamino.
Zdroj: Libor Novák