Praha – Spor o předvolební debaty České televize není zdaleka u konce. Po pirátech, kteří se svou námitkou uspěli, se ozývá i Úsvit – Národní koalice. Strana totiž byla vyřazena ze závěrečné debaty, kterou Česká televize plánuje na 6. října ke krajským volbám.
V debatě ČT s ohledem na volební průzkumy nahradila Úsvit zástupci pirátů, zelených a soukromníků. Rozhodla o tom na základě stížnosti pirátů. Televize přitom původně do debaty plánovala pozvat zástupce všech stran zastoupených ve Sněmovně.
Se změnou ale Úsvit nesouhlas. „Principiálně zařazení jiných stran a vyřazení parlamentní strany ze superdebaty považujeme za podraz," prohlásil dnes při jednání dolní komory předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch. Oznámil, že chce kvůli tomu zvláštní bod schůze Sněmovny, na který by byli pozváni i zástupci ČT.
Šéf sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO) doporučil Černochovi, aby věc řešil raději ve sněmovním mediálním výboru. Jeho předseda Martin Komárek (ANO) ale namítnul, že výboru nepřísluší zasahovat do programu ČT a že Úsvit by se měl podobně jako piráti obrátit se stížností na Radu České televize nebo Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. „Tato Sněmovna nemá z hlediska naší ústavy a našich zákonů jakkoli co diktovat České televizi," dodal.
Úsvit se vzdát nehodlá. „Poškození parlamentní strany je natolik vážná věc, že by si zasloužila i mimořádný bod tady na Sněmovně," uvedl Černoch. Věc by chtěl řešit co nejdříve, šanci na doplnění programu schůze ale bude mít asi až v pátek. Členové jeho frakce však nemají dostatek hlasů na to, aby to sami prosadili.
Piráti si v pondělí stěžovali mediálním radám na to, že ČT do diskusního pořadu 6. října pozvala lídry devíti stran zastoupených ve Sněmovně. Podle předsedy pirátů Ivana Bartoše tím nerespektovala výsledky krajských průzkumů, které si zadala.
Předsednictvo strany v návaznosti na jednání České televize přijalo následující usnesení:
1. Předsednictvo pověřuje sekretáře Jana Zilvara, aby jednal s Českou televizí a dosáhl nápravy současného stavu, který Úsvit – Národní Koalice poškozuje.
2. Předsednictvo pověřuje Jana Zilvara, aby v případě, kdy nebude možné dosáhnout smírného řešení, využil všech právních prostředků k nápravě stavu, včetně podání stížnosti Radě České televize.
3. Předsednictvo pověřuje předsedu poslaneckého klubu Marka Černocha, aby řešil tuto záležitost na půdě Poslanecké sněmovny PČR, neboť Česká televize bezprecedentním způsobem zasahuje do předvolebního boje a narušuje svobodnou soutěž politických sil v zemi
Související
Volby ovlivní stranické rozpočty. ČSSD zřejmě přijde o miliony
Poslanec popsal, jak probíhalo jednání o vydání Babiše. A připomněl důležitý slib, který šéf ANO dal
Úsvit - Národní koalice , Česká televize , Marek Černoch
Aktuálně se děje
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
včera
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
včera
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
včera
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
včera
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
včera
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
včera
Jak Trump změnil Ameriku? Většině lidí se do USA nechce, zvažují i zrušení dovolené
včera
Starmer utnul výzvy k rezignaci. Odstoupit nehodlá
Britský premiér Keir Starmer čelí nejvážnější krizi svého úřadu poté, co lídr skotských labouristů Anas Sarwar veřejně vyzval k jeho rezignaci. Starmer na pondělním zasedání parlamentní frakce prohlásil, že není připraven odejít a uvrhnout zemi do chaosu, jeho pozice je však po sérii rezignací klíčových spolupracovníků vážně oslabena.
Zdroj: Libor Novák