Poděkujte důchodcům, vyzval politik. Pak prozradil, jak na tom skutečně jsou

Praha - 1. října oslaví důchodci Mezinárodní den seniorů. Ačkoliv u nás nemá velkou tradici, podle poslance za ČSSD Antonína Sedi bychom jim měli poděkovat za jejich odvedenou práci pro celou společnost.

Podle poslance bychom v sobotu měli poděkovat starším spoluobčanům, rodičům a prarodičům za jejich starostlivost a za jejich odvedenou práci pro celou společnost. Měli bychom si ale prý také uvědomit řadu problémů, se kterými se naši senioři potýkají.

"Nedávno jsem četl roční zprávu Social Watch s názvem, Ekonomika roste, ale společenská stabilita je ohrožena. Zpráva popisuje míru chudoby nejen v České republice, ale na celém světě. Přesto, že naše země má nízkou příjmovou chudobu, která se dlouhodobě pohybuje kolem 10% populace, existují skupiny spoluobčanů, kteří chudobou trpí či se nacházejí velmi blízko této hranici," přiznal.

K těm nejvíce ohroženým skupinám kromě dlouhodobě nezaměstnaných patří neúplné rodiny či rodiny s více dětmi a také osamělí senioři či spíše seniorky a zdravotně postižení spoluobčané. "Přetrvávajícím problémem je dlouhodobé rozšíření patologických jevů, privatizace veřejných služeb, ekonomický model založený na nízké ceně práce a na podhodnoceném kurzu koruny, nízké investice do vzdělání, vědy a zdravotní péče," dodal poslanec.

Nepopírá, že světová ekonomika i ekonomika v ČR roste, prohlubuje se ale rozdíl mezi menšinou těch nejbohatších a většinou těch nízko příjmových, která je nějakým způsobem závislá na sociální podpoře státu. Social Watch ostatně uvádí za hlavní viníky světové chudoby daňové úniky a praní špinavých peněz.

Psali jsme: Důchodcům hrozí obrovské dluhy. Skončí na ulici?  "Přitom snížení nerovnosti bude velmi problematické, protože nerovnost se v posledních letech zdvojnásobila a řada zemí vyznává politiku neo liberalismu, založenou na globálním pojetí trhu a na deregulaci. Velký vliv na hospodářství má finanční politika a bankovní systém a málo se dbá na udržitelný rozvoj," obává se poslanec.

Podle něj se ale česká vláda snaží podpořit cíle udržitelného rozvoje (SDGs) a naplněním programového prohlášení vlády podpořit solidaritu ve společnosti. Příkladem, který uvedl na webu strany, může být přijetí zákona, který umožňuje navýšit penze seniorům nad rámec valorizačního schématu.

"Postupně se navyšuje minimální mzda, platy ve zdravotnictví, školství či ve veřejné a státní správě. V rámci tripartity vláda aktivně působí na zvyšování mezd v podnikatelském sektoru. Připravuje se zákon o sociálním bydlení či o náhradním výživném. Je však nutno působit na celou veřejnost, aby si uvědomila, jak je důležitý sociální smír ve společnosti a jak je potřebná mezigenerační solidarita a podpora těm „méně" úspěšným či nemocným," dodal.

Svátek seniorů je ale podle Sédi důležitý i z pohledu zapojení starších spoluobčanů do dění ve společnosti. "Není to pouze o aktivním životě v důchodovém věku, včetně zapojení do politického systému v zemi. Je to i o zlepšení kvality a dostupnosti zdravotnictví, sociálních služeb, veřejné dopravy a služeb či vytváření komunitních center, kde bude docházet o předávání životních zkušeností mezi starší a tou nejmladší generací. Tak jako je důležité, aby názory a stanoviska hájící zájmy seniorů byly dostatečně v naší společnosti slyšet," zamyslel se.

Senioři jsou podle něj nedílnou součástí naší společnosti a ta by se jim měla za jejich životní práci odvděčit. Stále prý totiž platí, že společnost, která se nedokáže postarat o svoji starší generaci, ztrácí soudržnost, společenskou stabilitu a je předurčena k postupnému zániku.

Související

Andrej Babiš

ČSSD zuří: Ubohost. Babiš to nezvládá, Je jako malé dítě

Premiér Andrej Babiš (ANO) důrazně odmítá tvrzení, že by byl slabý premiér. To opakovaně tvrdila opozice především kvůli kauze kolem ministerstva kultury. „Už nejsem ochoten dál hrát s ČSSD divadlo, už nejsem ochoten ze sebe nechat dělat hlupáka a otloukánka a nejsem ochoten poslouchat ze všech stran, včetně od funkcionářů ČSSD, že jsem slabý premiér,“ tvrdí Babiš. Jenže za to schytal jen další posměch nejen ze strany sociální demokracie,.

Více souvisejících

Antonín Seďa důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy