Mynář jako Babiš? Hradní kancléř si založil byznys na dotacích, tvrdí server

Hradní kancléř Vratislav Mynář nakoupil pozemky, na kterých vznikly stavby za dotace od úřadů. Žadatelem o dotace byl spolek Chřibák. Pomoc přišla i ze strany dvou poslanců.

Do obce Osvětimany připluly v uplynulých letech státní i evropské dotace ve výši desítek milionů korun. Za evropské dotace se opravilo sportovní hřiště a postavil se penzion. Velká část veřejné podpory šla do projektů, které vyrostly na pozemcích hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Odehrálo se to před tím, než se začal angažovat jako předseda Strany práv občanů – Zemanovci. Na projekty, které vznikly na jeho pozemcích, přitekly státní a evropské dotace převyšující dvacet milionů korun, zjistil server Seznam Zprávy.

Dotace z Ministerstva školství ve výši 26 milionů korun Mynář nežádal osobně. Žadatelem byl spolek Chřibák, který spoluzakládal a dnes je v něm ve funkci hospodáře.

Část šla na výstavbu objektu, ve kterém nyní Mynářova firma Clever Management provozuje penzion Malovaný. Ročně za něj Chřibáku platí nájem ve výši 30 tisíc korun. Na tuto stavbu přispělo Ministerstvo školství 13 milionů korun a Evropská unie poté přidala navíc necelých 6 milionů.

Část z další dotace z Ministerstva školství ve výši 13 milionů korun pak pomohla fotbalovému hřišti a také tenisovým kurtům. Obě sportoviště se nacházejí na pozemku Mynáře a penzion Malovaný je nabízí k využití svým hostům.

Stavby s veřejnou finanční podporou má Minář v jistém smyslu pod kontrolou, protože vyrostly na jeho pozemcích. Penzion Malovaný má v patnáctiletém pronájmu. Kdyby se spolek Chřibák rozhodl penzion prodat, musel by ho podle občanského zákoníku v první řadě nabídnout Mynářovi.

O dotaci na projekty se začalo vyjednávat na konci roku 2006. Poslanci Radim Fiala (SPD) a Antonín Seďa (ČSSD) při projednávání státního rozpočtu přidali mezi akce podporované státem právě ty, na něž dotaci žádal spolek Chřibák.

Podle kupní smlouvy z května 2010 prodal spolek Chřibák Mynářovi celkem 23 pozemků a k tomu i jeden dům za částku 610 tisíc korun. Deset pozemků z tohoto obchodu bylo těch, které zmínil Chřibák v žádosti o dotaci z Ministerstva školství.

Související

Více souvisejících

Vratislav Mynář Antonín Seďa dotace Radim Fiala /SPD/ ČSSD ministerstvo školství strana práv občanů

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy