Mynář jako Babiš? Hradní kancléř si založil byznys na dotacích, tvrdí server

Hradní kancléř Vratislav Mynář nakoupil pozemky, na kterých vznikly stavby za dotace od úřadů. Žadatelem o dotace byl spolek Chřibák. Pomoc přišla i ze strany dvou poslanců.

Do obce Osvětimany připluly v uplynulých letech státní i evropské dotace ve výši desítek milionů korun. Za evropské dotace se opravilo sportovní hřiště a postavil se penzion. Velká část veřejné podpory šla do projektů, které vyrostly na pozemcích hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Odehrálo se to před tím, než se začal angažovat jako předseda Strany práv občanů – Zemanovci. Na projekty, které vznikly na jeho pozemcích, přitekly státní a evropské dotace převyšující dvacet milionů korun, zjistil server Seznam Zprávy.

Dotace z Ministerstva školství ve výši 26 milionů korun Mynář nežádal osobně. Žadatelem byl spolek Chřibák, který spoluzakládal a dnes je v něm ve funkci hospodáře.

Část šla na výstavbu objektu, ve kterém nyní Mynářova firma Clever Management provozuje penzion Malovaný. Ročně za něj Chřibáku platí nájem ve výši 30 tisíc korun. Na tuto stavbu přispělo Ministerstvo školství 13 milionů korun a Evropská unie poté přidala navíc necelých 6 milionů.

Část z další dotace z Ministerstva školství ve výši 13 milionů korun pak pomohla fotbalovému hřišti a také tenisovým kurtům. Obě sportoviště se nacházejí na pozemku Mynáře a penzion Malovaný je nabízí k využití svým hostům.

Stavby s veřejnou finanční podporou má Minář v jistém smyslu pod kontrolou, protože vyrostly na jeho pozemcích. Penzion Malovaný má v patnáctiletém pronájmu. Kdyby se spolek Chřibák rozhodl penzion prodat, musel by ho podle občanského zákoníku v první řadě nabídnout Mynářovi.

O dotaci na projekty se začalo vyjednávat na konci roku 2006. Poslanci Radim Fiala (SPD) a Antonín Seďa (ČSSD) při projednávání státního rozpočtu přidali mezi akce podporované státem právě ty, na něž dotaci žádal spolek Chřibák.

Podle kupní smlouvy z května 2010 prodal spolek Chřibák Mynářovi celkem 23 pozemků a k tomu i jeden dům za částku 610 tisíc korun. Deset pozemků z tohoto obchodu bylo těch, které zmínil Chřibák v žádosti o dotaci z Ministerstva školství.

Související

Miloš Zeman

Zeman chtěl po Fialovi abolice, potvrzují odtajněné dokumenty

Bývalý prezident Miloš Zeman chtěl ve funkci zastavit stíhání i v případech úniku informací Bezpečnostní informační služby (BIS) a skartace zprávy o explozích ve Vrběticích. Zjistil to server iRozhlas.cz, který získal dosud utajenou korespondenci. Zemanovi ale zřejmě šlo především o beztrestnost kancléře Vratislava Mynáře.

Více souvisejících

Vratislav Mynář Antonín Seďa dotace Radim Fiala /SPD/ ČSSD ministerstvo školství strana práv občanů

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 8 minutami

před 18 minutami

před 36 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy