Pravidla zákazu biologických zbraní v ČR mají získat novou podobu

Praha - Zabezpečení látek, které je možné zneužít k výrobě biologických zbraní, asi získá nová pravidla. Týkají se i sankcí v návaznosti na přestupkový zákon. Maximální stomilionovou výši pokuty návrh novely, který vládě předložil Státní ústav pro jadernou bezpečnost (SÚJB), snižuje na polovinu.

Platné znění zákona podle úřadu ohledně vysoce rizikových látek zůstává v rovině obecných formulací, které umožňují rozdílný výklad a tím přístup k jejich zabezpečení proti jejich odcizení a možnému zneužití. Zákon také zatím nezakazuje financování činností směřujících k vývoji, výrobě nebo obchodu s biologickými a toxinovými zbraněmi, upozornil úřad.

Nově má za tuto finanční podporu hrozit až padesátimilionová pokuta, stejně jako za výrobu nebo obchod s biologickými zbraněmi, která může být dosud až dvojnásobná. Pokuta 100 milionů korun má nově hrozit až za opakované porušení zákazů stanovených zákonem. Novela má také ze tří na pět let prodloužit promlčecí lhůtu pro udělení pokuty, podobně jako v případě přestupků v rámci kontroly zákazu chemických zbraní.

Psali jsme:
Zbraně v EU? Pravidla se mají zpřísnit, spornou směrnici čeká hlasování
 

Návrh také rozšiřuje povinnost oznámit nález potenciálně rizikové látky. Nově jej ale bude třeba hlásit jen policii, která o tom bude SÚJB informovat sama. "Cílem je zatěžovat oznamovatele co možná nejméně," uvedl úřad.

Zjednodušení se má týkat rovněž povolení pro nakládání s rizikovými látkami. Nově je podle předlohy nebude třeba pro práci s jejich diagnostickými vzorky, pokud budou vyšetřeny do 30 dnů, nebo pokud jsou tyto látky obsaženy ve vakcínách.

Související

Více souvisejících

zbraně Státní úřad pro jadernou bezpečnost zákony

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy