Brno - Prezidenta Miloš Zeman navrhuje zrušení části zákona známého jako Lex Babiš, který omezuje podnikání členů vlády. Ústavní soud návrh obdržel poštou ve středu, zabývat se jím bude jako ústavní soudce zpravodaj řešit Jan Filip.
Podatelna podle mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové přidělila Zemanovu návrhu spisovou značku a podle rozvrhu práce padla volba na soudce Filipa, který bude připravovat nález. O výsledné podobě nálezu ale musí hlasovat plénum, tedy sbor všech ústavních soudců. Průměrná doba rozhodnutí o plenárních kauzách se v roce 2016 pohybovala kolem deseti měsíců.
Hlava státu může v rámci svých kompetencí navrhnout ÚS zrušení zákona nebo jeho části. Této možnosti poměrně často využíval Václav Havel. Zeman zatím zpochybnil pouze služební zákon a nyní novelu zákona o střetu zájmů, která podle něj porušuje zákaz diskriminace na základě majetku. Na zákon si chtějí stěžovat také poslanci ANO.
Lex Babiš nabyl účinnosti minulý týden. Firmy, v nichž mají členové kabinetu nejméně čtvrtinový podíl, se podle normy již nemohou ucházet o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky. Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.
Psali jsme: Zeman napadl "lex Babiš" u Ústavního soudu Zeman se chce pomstít Sobotkovi, mohl by rozložit a pokořit ČSSD, varuje poslanecZemanův návrh má šest stran, obsahuje čistě právní argumenty, nevyjadřuje se k dopadům zákona na konkrétní politiky. Kritizovaná zákonná ustanovení označuje za nepřiměřená, případně rovnou neúčinná. „Pokud jde o princip vhodnosti, je schopnost této právní úpravy dosáhnout zamýšleného cíle, respektive ho neminout, v podstatě nulová (...)," píše se v něm.
Lidé v Česku mají mít podle dokumentu rovný přístup k voleným funkcím, ovšem členové vlády si nyní v podstatě musí vybrat: politika, nebo podnikání. Zákon podle Zemana také dopadne i na další podílníky ve firmách, které částečně patří členům vlády.
Nejvíce zákon ovlivnil podnikání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Do začátku února vlastnil stoprocentní podíl v holdingu Agrofert, který je největším producentem v českém zemědělství a potravinářství, dvojka v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Babiš Agrofert a další svou společnost SynBiol kvůli zákonu převedl do dvou svěřenských fondů.
Jana Filipa, stejně jako všechny současné ústavní soudce, jmenoval do funkce právě prezident Zeman. Předtím Filip působil jako profesor na Masarykově univerzitě.
Související
Smlouvu s Vatikánem nelze ratifikovat, rozhodl Ústavní soud
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
Ústavní soud ČR , Andrej Babiš , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
před 2 hodinami
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
před 3 hodinami
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
před 4 hodinami
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
před 5 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
před 6 hodinami
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
před 6 hodinami
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
před 7 hodinami
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
před 8 hodinami
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
před 9 hodinami
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
před 10 hodinami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 10 hodinami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 11 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 12 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 13 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 13 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 14 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
Česká diplomacie reagovala na stupňující se napětí ve vztazích s Ruskou federací. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) se rozhodl předvolat ruského velvyslance v Praze, aby podal vysvětlení k nedávným výhrůžkám adresovaným českým společnostem. Tento krok ministerstva přichází v reakci na zprávu ruského rezortu obrany a následné kontroverzní výroky exprezidenta Dmitrije Medveděva.
Zdroj: Libor Novák