Praha - Senátor Libor Michálek (za Piráty) neuspěl s návrhem, aby byl prezident pokutován za porušování ústavy. Norma byla zamítnuta hned v úvodním kole. Prý je účelová a nepropracovaná.
Michálek novelu obhajoval tím, že prezident by měl být ze své funkce odpovědný podobně jako státní úředníci. Pokutu, kterou navrhoval za porušení ústavy, měl podle senátora udělovat Ústavní soud na návrh Sněmovny. Senát sám by pak měl mít pouze možnost žalovat prezidenta pro velezradu, na jejímž základě by Ústavní soud mohl hlavu státu zbavit funkce.
Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) právě toto rozdělení pravomocí parlamentních komor kritizovala. Michálek podle ní nezdůvodnil, proč chce Senát připravit o možnost podílet se na ústavní žalobě vůči prezidentovi. Podle exministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) předloha působí účelově.
Michálkovi také vadilo to, že prezident není z ústavy odpovědný za výkon své funkce. V ústavě chtěl proto stanovit, že hlava státu musí jednat odpovědně.
"Tento návrh nemá nárok na to, aby se s ním Senát dále zabýval. Náš obraz by to jenom poškozovalo," uvedl předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD).
Související
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
Pavel dostane návrhy na vyznamenání. Zapojili se poslanci i senátoři
Senát ČR , prezident čr , Libor Michálek , Miloš Zeman , ústava čr
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
před 1 hodinou
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
před 4 hodinami
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
před 4 hodinami
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
před 6 hodinami
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
před 6 hodinami
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
před 7 hodinami
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
před 7 hodinami
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
před 8 hodinami
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
před 9 hodinami
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
před 10 hodinami
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
před 11 hodinami
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
před 12 hodinami
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
před 12 hodinami
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
před 13 hodinami
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
před 14 hodinami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
Situace na Blízkém východě se po vyhlášení čtrnáctidenního příměří dramaticky vyostřuje a dohoda mezi Washingtonem a Teheránem čelí první vážné zkoušce. Íránská polooficiální tisková agentura Fars oznámila, že Teherán zastavil provoz ropných tankerů přes strategický Hormuzský průliv. Toto rozhodnutí přišlo jako přímá reakce na masivní izraelské útoky v Libanonu, které Írán vnímá jako hrubé porušení dohodnutého klidu zbraní.
Zdroj: Libor Novák