Zemana strany kritizují, ale samy kandidáta nenabídnou, tvrdí politolog

Praha - Podle politického komentátora Jiřího Pehe se současné politické strany nesnaží nabídnout vlastní kandidáty do prezidentské volby, která se bude konat příští rok v lednu. Liknavě se však strany stavěly už k prezidentské volbě v roce 2013, kdy zvítězil Miloš Zeman.

Jiří Pehe se v blogu na serveru Aktuálně.cz a pro Český rozhlas vyjádřil k neochotě politických stran významněji zasahovat do prezidentské volby. Připouští, že i když jsou stran kritické ke krokům Miloše Zemana, zatím žádná z nich nepostavila svého kandidáta. Nevidí ani snahu více politických stran se dohodnout na podpoře toho či onoho kandidáta.

Nezájem stran o prezidentskou volbu lze prý najít už v první přímé volbě před čtyřmi lety. „Některé strany svoje kandidáty sice nabídly, ale často tak činily až na poslední chvíli a bez jasné strategie či analytického rozmyslu,“ uvádí Pehe. Zmínil kandidaturu Jiřího Dienstbiera, který neměl podporu ani v samotné ČSSD.

ODS i KDU-ČSL prý postavily kandidáty, kteří nedisponovali ani podporou v předvolebních průzkumech. „Jediná větší strana, která prezidentskou volbu takříkajíc promyslela, byla TOP 09,“ napsal Pehe. I když prý byl její kandidát spjat s velmi nepopulární vládou, stačilo málo, a mohl vyhrát. Politolog si myslí, že kdyby se za něj postavily ostatní pravicové zprávy, mohl být dnes prezidentem právě Karel Schwarzenberg.

ČSSD se prý ani nechystá postavit vlastního kandidáta. Podle komentátora je to však pochopitelné. „Vedení strany se bojí, že by značná část straníků nakonec stejně podpořila Miloše Zemana,“ upřesnil. ČSSD uspořádá vnitrostranické referendum o osobě, kterou by strana měla podpořit ve volbě.

Politolog připouští, že straničtí kandidáti mají těžší získat podporu většího počtu voličů. A to právě kvůli té vazbě na stranu. Řešení by viděl v utvoření jakéhosi středopravého bloku, který by přišel s nějakým nadstranickým kandidátem. „Anebo ještě lépe, proč se nemohli sejít lídři všech velkých stran napříč politickým spektrem a přijít se společným kandidátem, který by byl alternativou mocenskému duu Zeman-Andrej Babiš,“ táže se.

 

Související

Lidé na pražském Václavském náměstí demonstrují proti Fialově vládě. (3.9.2022)

Politologové: Proti vládě demonstrovali extremisté i lidé jen nespokojení

Protivládní demonstrace v Praze se v sobotu podle politologů nezúčastnili jen proruští extremisté, na něž poukázal premiér Petr Fiala (ODS), ale také lidé, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost s postupem vlády při řešení energetické krize. Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně dnes řekl ČTK, že na tuto nespokojenost mohou doplatit vládní strany při komunálních volbách, které budou především ve velkých městech testem důvěry ve Fialův kabinet.

Více souvisejících

Jiří Pehe Miloš Zeman Jiří Dienstbier Karel Schwarzenberg ODS

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

včera

Válka v Izraeli bude pokračovat ještě týdny. Američané by si přáli brzký konec bojů

Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy a ukončení první fáze války proti teroristickému hnutí Hamás, které konflikt rozpoutalo říjnovým útokem na izraelském území.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy