KOMENTÁŘ | Zeman se musí rozhodnout. Na kterou stranu namíří Česko?

KOMENTÁŘ - Pragmatismus prezidenta Miloše Zemana je české veřejnosti už jistě dobře známý. Už na konci devadesátých let jsme byli svědky jeho politického nadání a manévrování. Opoziční smlouva uzavřená s do té doby nenáviděným pravičákem Klausem je zářným příkladem. Teď „český Trump“ mánévruje znovu. Kvůli americkému útoku na syrské letecké základny, které nařídil „americký“ Trump.

Pragmatismus prezidenta Miloše Zemana je české veřejnosti už jistě dobře známý. Už na konci devadesátých let jsme byli svědky jeho politického nadání a manévrování. Opoziční smlouva uzavřená s do té doby nenáviděným pravičákem Klausem je zářným příkladem. Teď „český Trump“ manévruje znovu. Kvůli americkému útoku na syrské letecké základny, které nařídil Trump "americký".

Česká republika je teď jedna z mála západních zemí, které americký zásah jasně nepřivítaly. Přitom Zeman v loňské prezidentské volbě fandil kandidátovi Trumpovi. „Byl jsem jeden z mála evropských politiků,“ dodal. A teď je opět jedním z mála evropských politiků. Jedním z těch, kteří tápou a nedokážou se vyjádřit.

Zeman kritizuje politickou korektnost dlouhodobě, považuje ji za sbírku nicneříkajících frází. Jaká tedy byla jeho první reakce na americký útok na syrskou letadlovou základnu, který ostře odsoudil Bašár Asad, Írán, nebo Putinovo Rusko? „Jde o událost, která se udála prakticky dnes podle našeho času a bylo by dobré znát nejprve všechna fakta,“ řekl „jasně“.

Podle Zemana je viník ten, kdo brání vyšetřování. K ruskému vetu mlčel

Přitom v dopise americkému prezidentovi krátce po jeho zvolení napsal: „Česká republika a USA těsně spolupracují na nejdůležitějších zahraničně politických tématech dnešního světa, jako je boj proti terorismu nebo podpora v Sýrii. (…) Spojené státy americké jsou již dlouho naším skutečně strategickým partnerem,“. Dobrá, to zní přesvědčivě. Kde je tedy háček?

V druhém vyjádření, tentokrát na oficiální tiskové konferenci, Zeman opět našlapoval opatrně.

„Pokud tento nesporný zločin, to je útok chemickými zbraněmi, byl skutečně organizován ze základny syrského letectva, považoval bych útok za přiměřený,“ sdělil. Dodal také, že je třeba chemický útok vyšetřit. Pokud by někdo z aktérů vyšetřování bránil, ten by se dle Zemanových slov definoval jako viník. Z výroků je opět patrné, že si to prezident nechce rozházet ani s jiným světově významným politikem. Vladimirem Putinem.

Když totiž agentury Reuters a AP informovaly o tom, že Rusko vetovalo návrh rezoluce v Radě bezpečnosti OSN, která požadovala vyšetření chemického útoku v Sýrii, Zeman najednou na slova o viníkovi zapomněl. Mluvčí prezidenta Ovčáček se následně vyjádřil: „Veto není vzhledem k předcházejícím postojům Ruské federace vůbec překvapivé. Šlo o jakési povinné cvičení. Důležitější byla jednání USA – Rusko v Moskvě,“. Hezký příklad politické korektnosti.

Před nedávnem byl právě Zeman označen německým Der Spiegel za jednoho z mála evropských politiků, kteří jsou věrni ruskému Vladimiru Putinovi. Zeman se prý orientuje na Východ. Je pravda, že Zeman loni prohlásil, že „Česko je nyní nezávislou zemí, zatímco dříve příliš podléhalo tlaku Spojených států a EU,“. Tehdy si Zeman takové prohlášení mohl dovolit, v Bílém domě seděl jeho „oblíbenec“ Barack Obama a v Praze o ne moc méně oblíbený americký velvyslanec Schapiro. Pak vyhrál Trump. Poslanci v ruské Dumě a Zeman v Česku zatleskali.

Americký zásah titíž ruští poslanci odsoudili. Izrael a Velká Británie, země, které Zeman obdivuje, ho naopak přivítali. A Zeman? Dodnes nevíme. Dobře, Zaorálek a Sobotka útok taktéž schválili, ale jak si může český občan povšimnout, slovo Miloše Zemana v otázkách zahraniční politiky nějakou tu váhu má. Alespoň Krteček v Číně to může potvrdit.

Odpůrce politické korektnosti je politicky korektní

Před dvěma lety byl Zeman na návštěvě v Rusku. Jel tam především s tím, aby zdůraznil, že on sám je proti zavedení protiruských sankcí, které uvalily USA a EU. Tehdy to byl právě Putin, který ocenil jeho nezávislou pozici, díky níž se může dařit zlepšovat vztahy mezi EU a Ruskem. Přeci si teď Zeman nemůže náklonnost vládce Kremlu nechat upláchnout. Měl by se asi ostřeji vymezit proti americkému útoku. Ale moment, brzy má jet na návštěvu do Bílého domu.

Právě pozvání od amerického prezidenta tehdy Zeman vyzdvihoval jako možnost zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi po konci období Obamovy administrativy. Takovou možnost si přece také nesmí nechat ujít. Raději tedy zachová neutrální stanovisko. A tak to vypadá, když je odpůrce politické korektnosti politicky korektní.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Sýrie Jiří Ovčáček Donald Trump Vladimír Putin Rusko komentář

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Boris Šťastný

Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů

Nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO) nebude jediným členem vládního kabinetu, který se musel podřídit zákonu o střetu zájmů. Poslanec Boris Šťastný (Motoristé), jenž se stane ministrem sportu, prevence a zdraví, v pátek oznámil, že přerušuje živnost. 

před 50 minutami

Vánoce, ilustrační fotografie.

Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék

Advent se dnes nese ve znamení pečení cukroví, svařeného vína a punče, a tedy i vůně skořice, hřebíčku, badyánu nebo třeba vanilky. Vánoční koření má dlouhou a zajímavou historii. Zatímco dnes nám provoní a dochutí sváteční okamžiky, dříve sloužilo třeba jako lék.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Prezident Petr Pavel jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády (foto: Tomáš Fongus)

Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?

Do vlády vstupují lidé, kteří v minulosti selhávali při zvládání krizí a opakují vzorce řízení, jež zemi oslabovaly ve chvílích největší potřeby. Kabinet zároveň doplňují politici s vazbami na osoby inklinující k neonacismu, což ohrožuje samotné hodnotové základy státu. Účast expertů bez exekutivních zkušeností pak posiluje riziko odklonu od evropské orientace a erozi institucí právního státu.

včera

včera

María Corina Machadová a Edmundo González Urrutia

Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení

Opoziční venezuelská vůdkyně Maria Corina Machadová, nositelka Nobelovy ceny za mír, podnikla odvážnou třídenní cestu v přestrojení, aby dorazila na ceremonii do Norska. S pomocí paruky a převleku se jí podařilo proklouznout přes 10 vojenských kontrolních stanovišť ve Venezuele. Po moři přeplula Karibské moře v rybářské lodi, odkud byla následně eskortována do Osla letadlem zajištěným americkou stranou.

včera

Slovenští poslanci se poprali a pohádali

VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje

Čtvrteční zasedání slovenského parlamentu, které pokračovalo dlouho do noci, se zvrhlo v divoký sled hádek, vulgarismů a fyzických potyček. Mnozí komentátoři i opoziční poslanci se shodují, že jednání přesáhlo veškeré meze důstojnosti, jakou si málokdo pamatuje i z dob mečiarismu. Den poté, v pátek, už poslanci začali jednání výzvami k omluvě, které žádá jak koaliční Smer, tak opoziční Hnutie Slovensko.

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti

Ukrajinské síly v pátek oznámily významný úspěch, když znovu dobyly dvě osady v severovýchodní Charkovské oblasti. Armádní sbor Khartia uvedl na sociálních sítích, že osvobozeny byly Kondrašivka, Radkivka a jejich okolí, a také několik čtvrtí v severní části Kupjansku. Tento klíčový železniční uzel přitom Rusko nárokovalo jako dobyté v minulém měsíci. Podle ukrajinské armády se v oblasti podařilo obklíčit několik stovek ruských vojáků.

včera

včera

Blízcí a přátelé se rozloučili s moderátorem Patrikem Hezuckým. (12.12.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil

Česko se v pátek odpoledne rozloučilo s moderátorem Patrikem Hezuckým, který na den přesně před týdnem podlehl vážné nemoci. Bylo mu 55 let. Neveřejného smutečního obřadu se zúčastnilo mnoho kolegů zesnulého a dalších osobností tuzemského šoubyznysu. V lednu se ještě uskuteční benefiční koncert v pražské O2 areně. 

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027

Ukrajina by se mohla stát členem Evropské unie k 1. lednu 2027, pokud bude přijat návrh mírového urovnání, který je v současné době projednáván v rámci amerických zprostředkovaných jednání o ukončení dlouholetého konfliktu s Ruskem. O této informaci informoval v pátek list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s obsahem dokumentu.

Aktualizováno včera

včera

včera

Al Carns

Po Ruttem přichází další důrazné varování: Válka klepe na dveře Evropy

Evropa se musí připravit na válku na svém prahu. Tímto varováním vystoupili ve čtvrtek britští vojenští představitelé, kteří detailně popsali bezprecedentní úroveň hrozeb namířených proti ozbrojeným silám Spojeného království. Ministr obrany Al Carns při zahájení nové Britské vojenské zpravodajské služby (MIS) prohlásil, že „stín války klepe na dveře Evropy“, a zdůraznil, že spojenci NATO musí být připraveni reagovat.

včera

Zásadní změny od nového roku: Konec tělesných trestů i střídavé péče

České rozvodové právo prochází od ledna 2026 zásadní proměnou, která má za cíl zrychlit řízení, snížit emocionální zátěž dětí a posílit soukromí manželů. Vzhledem k tomu, že v Česku končí rozvodem téměř polovina manželství, přináší novela občanského zákoníku řadu důležitých novinek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy