Olomouc - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se nebrání finančním kompenzacím pro zemědělce. Ty kvůli letošnímu suchu plánuje vyplatit ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Zemědělci mají letos podle Jurečky podobný pokles úrody obilí a olejnin jako v roce 2015, kdy byly škody způsobené suchem vyčísleny na tři miliardy korun. "Myslím, že se budeme snažit bavit o čísle, které by potom měla vláda vyčlenit na kompenzaci škod, aby bylo podobné jako před dvěma roky. Tehdy to bylo 1,2 miliardy korun, takže já bych byl rád, aby se částka blížila někde k této hodnotě," řekl ve čtvrtek ČTK Jurečka.
"Jsem určitě pro to, abychom hledali cestu a hledali finanční prostředky na podporu těm zemědělcům a těm zemědělským podnikům, které byly suchem nejvíce zasaženy," odpověděl dnes Sobotka na dotaz ČTK, zda Jurečka při prosazování kompenzací pro zemědělce může počítat s jeho podporou. Stát podle Sobotky ale nemá dost prostředků na plošnou kompenzaci.
"Podle mého názoru bychom měli v těch regionech, kde došlo k výraznému propadu z pohledu sklizně v důsledku sucha, které letos v ČR zažíváme, tak bychom měli hledat nějakou formu podpory," podotkl premiér.
Sucho podle něj výrazně poškodilo úrodu v několika krajích. "Předběžné informace (o letošní sklizni v suchem postižených oblastech), které mám já zejména z Jihomoravského kraje, jsou skutečně velmi znepokojující. Došlo k výraznému propadu oproti průměrným výnosům, které jsme u klíčových zemědělských plodin zaznamenávali v loňském roce," upozornil Sobotka.
Diskutovat o možné pomoci státu se podle Sobotky bude moci až poté, co budou statistiky o letošní sklizni uzavřeny. "Požádal jsem pana ministra (Jurečku), aby informoval vládu o tom, jak letos dopadla sklizeň a jaká je situace v regionech nejvíce postižených suchem. Na základě konkrétních čísel by potom mělo ministerstvo zemědělství rozhodnout o tom, jaké kompenzace vládě navrhne," podotkl.
Zemědělci by za škody způsobené letošním suchem mohli podle Jurečky dostat zhruba stejné kompenzace jako v roce 2015, kdy jim stát následně vyplatil 1,2 miliardy korun. Škody budou podle Jurečky vyčísleny za dva až tři týdny. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) bude sklizeň obilovin letos o 13,2 procenta nižší než loni. Zemědělci musí počítat také s horší kvalitou obilí.
Související
Jurečka nestrpěl slova Schillerové. Ujistil, že peníze na důchody budou
Překvapivé prohlášení vlády: Pokud bude před Vánoci u moci, pošle do Sněmovny návrh státního rozpočtu
Marian Jurečka (KDU-ČSL) , Bohuslav Sobotka , zemědělci , Ministerstvo zemědělství
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Benzin v posledních dnech zlevnil. Teď má spolu s naftou opět zdražovat
před 38 minutami
Pod tlakem je i král Karel. Američané chtějí vyslechnout bývalého prince Andrewa
před 1 hodinou
Muž z jiné planety. Rychlobruslař Jílek získal zlato na deseti kilometrech
před 1 hodinou
Společně za Ukrajinu. Na shromáždění vystoupí prezident i osobnosti veřejného života
před 2 hodinami
Janatová se ani ve volné technice neztratila. Medaile se rozdávaly ve snowboardových disciplínách
před 2 hodinami
Potvrzeno. Předpověď počasí slibuje další nadílku, napadne až 15 cm sněhu
před 3 hodinami
Kallasová vyvrátila tvrzení USA. OSN podporuje Radu míru jinak, než Trumpovi lidé tvrdí
před 3 hodinami
Ledecká po snowboardu neuspěla ani na lyžích, super-G nedojela. Nováková senzačně čtrnáctá
před 3 hodinami
Waltz odráží kritiku USA: Pod vedením Trumpa vracíme svět zpět z okraje propasti
před 4 hodinami
USA posílají na Blízký východ druhou letadlovou loď
před 4 hodinami
Ani USA nejsou bez Evropy dost silné, Amerika ztratila nárok na globální vůdčí postavení, prohlásil na MSC Merz
před 5 hodinami
Adamczyková zkompletovala olympijskou sbírku. Z Itálie si přiveze stříbro
před 5 hodinami
Okamžitě zastavte útoky na ukrajinskou energetickou síť, vyzvala OSN Rusko
před 6 hodinami
Maďarsko a Slovensko čím dál častěji hledají ochranu u Ruska, varuje světový tisk
před 7 hodinami
Do Mnichova se sjíždí světoví lídři na konferenci MSC. Rutte se ještě před zahájením vysmál Rusku
před 7 hodinami
Poslanci schválili odklad superdávky. Řeší změnu jednacího řádu Sněmovny
před 8 hodinami
Starý svět je definitivně minulostí, situace na Ukrajině je strašná, prohlásil Rubio
před 9 hodinami
Svět řeší nástupce Kim Čong-una. Poprvé v dynastii to nebude muž
před 10 hodinami
Albaneseová označil Izrael za „společného nepřítele lidstva“. Macinka ji vyzval k rezignaci
před 10 hodinami
Trump zasadil boji s oteplováním smrtelnou ránu. Éra klimatických regulací je definitivně u konce
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v Bílém domě pojal své oznámení o rozsáhlém zrušení federální klimatické politiky jako politický triumf nad „radikální“ ekologickou agendou Demokratické strany. Tento krok, který patří k nejvýznamnějším v jeho druhém funkčním období, zrušil vědecké zjištění z roku 2009 z dob Baracka Obamy. To po dobu téměř sedmnácti let sloužilo jako právní základ pro snižování emisí z automobilů a elektráren s odůvodněním, že znečištění poškozuje veřejné zdraví.
Zdroj: Libor Novák