KOMENTÁŘ | ODS se dobrovolně vyšachovala z budoucí vlády, na partnery má nesplnitelné požadavky

KOMENTÁŘ MH - ODS si vytvořila dokument, který ji téměř automaticky vylučuje z účasti na budoucí vládě. Strana totiž vstoupí pouze a jenom do vlády, která se zaváže k dvanácti opatřením, jež si určila. To byl byl samozřejmě sympatický a vstřícný krok, každý potenciální koaliční partner ODS se můžete podívat, zda daný bod splní, a pokud ne, tak má smůlu. Problematické však je, pokud tyto nakladené podmínky spojíme s některými dlouhodobějšími zásadami a výroky na adresu ostatních politických stran z úst občanských demokratů, nebylo by s kým vládnout.

"Tato deklarace je výrazem našeho nesouhlasu se způsobem, jakým se vede nebo spíše nevede politická diskuse dokonce i pouhé dva měsíce před volbami. Tato deklarace je zásadním odmítnutím toho, že veškeré debaty a rozhovory vedou média i mnozí politici jenom o tom, kdo s kým bude v příští vládě, místo aby se diskuse vedly o tom, co která strana opravdu udělá a co potřebuje Česká republika a lidé, kteří tady žijí a pracují," stojí v úvodu prohlášení předsedy občanských demokratů Petra Fialy k představení "Vyšehradské deklarace". Ironií je, že právě nově představený dokument ODS si podmínky, s kým do vlády a s kým ne, určuje. 

ODS si vytvořila dokument, který ji téměř automaticky vylučuje z účasti na budoucí vládě. Strana totiž vstoupí pouze a jenom do vlády, která se zaváže k dvanácti opatřením, jež si určila. To byl byl samozřejmě sympatický a vstřícný krok, každý potenciální koaliční partner ODS se můžete podívat, zda daný bod splní, a pokud ne, tak má smůlu. Problematické však je, pokud tyto nakladené podmínky spojíme s některými dlouhodobějšími zásadami a výroky na adresu ostatních politických stran z úst občanských demokratů, nebylo by s kým vládnout.

Občanští demokraté možná spoléhají na výrazný úspěch ve volbách, jinak je těžko vysvětlitelné, že by si už teď  stanovily téměř nesplnitelné podmínky. Pojďme tedy popořadě:

"Vláda nedovolí zpochybňovat euroatlantickou orientaci ČR, zvýší výdaje na bezpečnost, prosadí postupné zvýšení výdajů na obranu do úrovně 2 procent HDP během šesti let," - ODS rozhodně nemůže vládnout s KSČM, Sládkovými Republikány, ba ani s Tomiem Okamurou či Zemanovci. 

"Závazek vlády nezvyšovat daně pro firmy po celé volební období," - ani doba opoziční smlouvy se nebude opakovat, Fialu ve vládě s ČSSD neuvidíte. 

"Zrušení EET a zavedení paušální daně pro neplátce DPH – princip „Zaplať a podnikej bez dalších kontrol“ pro nejmenší podnikatele," - Andrej Babiš či Pavel Bělobrádek mají smůlu, lidovci ani hnutí ANO, kteří se hlavně na prosazení elektronické evidence podíleli, ostrouhají. 

"Součástí programu vlády bude odmítnutí povinných uprchlických kvót a povinného přijetí eura," - tímto bodem si od sebe ODS v potencionální nové vládě odpudila také Starosty a nezávislé, TOP 09 či nově vzkříšenou ODA. 

Podíváme-li se do současně Sněmovny, tak zjistíme, že ODS by zůstala osamocená. Fialova strany by letos v říjnu musela získat alespoň 30 procent, kdy by se mohla vytvořit například menšinovou vládu se stranou,, která na její podmínky přistoupí. 

Někdo může namítnout, že do Sněmovny se dostanou například Realisté, Piráti nebo Zelení. Tak popořadě. Se Zelenými by to opravdu nešlo, občanští demokraté a jejich zjevný euroskepticismus rozhodně nesouzní s jejich stanoviskem, že EU by měla být federací. U Pirátů je to podobné, do kolize by se mohly dostat se svým prounijním směřováním a tím, že, "nepřijmou výjimky zvýhodňující některé země nebo jejich části," což samozřejmě vyvázání se z povinnosti přijmout euro představuje výjimku jak vyšitou.

ODS se možná modlí, aby do poslaneckých lavic usedli Robejškovi Realisté. Co do programu se totiž zdá, že jediní Realisté by mohli šibeniční podmínky ODS splnit. Jako bonus kromě nepřijetí eura nabízejí i odmítnutí inkluze, za což horuje jedna z nejvýraznějších tváří ODS Václav Klaus mladší. Nechme se překvapit, malá šance na ODS ve vládě tu možná přeci jenom je.

Související

Robert Fico Komentář

Co hrozí Slovensku? Fico ho může posunout o desítky let zpět, nechápe ani smysl evropské integrace

Vítězství Roberta Fica může zdiskreditovat Slovensko v očích zahraničních partnerů a zemi izolovat, pokud bude naplňovat sliby z kampaně. Dnešní doba vyžaduje spolupráci se zahraničím, členství v Evropské unii každému členskému státu šetří prostředky. Budoucí obnova Ukrajiny je lukrativní, jenže o to Slováci mohou díky Ficově politice přijít. 

Více souvisejících

komentář ODS Petr Fiala Vláda ČR

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

včera

Na silnicích přišlo v září o život 46 lidí. Nejčastěji umírali motorkáři

V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti stejnému měsíci v loňském roce evidují strážci zákona nárůst počtu úmrtí u motorkářů. Od začátku roku nepřežilo dopravní nehody 356 lidí, vyplývá ze statistik dopravní policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy