Praha - Senát dnes odmítl poslaneckou novelu o Hospodářské a Agrární komoře, podle níž měli mít podnikatelé od příštího roku vlastní registr povinností, které by museli plnit podle českých zákonů. Vzhledem k volbám už tato Sněmovna nestihne veto přehlasovat.
"Zákon zavádí nerovnost mezi občany z důvodu jejich sociálního postavení," uvedla senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za Zelené). Podle ní by novela přinesla neoprávněnou pozitivní diskriminaci podnikatelů. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek za předkladatele přislíbil námitkám do budoucna vyhovět.
Sněmovna chtěla novelou zavést takzvaný Právní elektronický systém (PES), který by umožnil podnikatelům, aby spravovali přes internet a na jednom místě přehled svých povinností vyplývajících ze zákonů a prováděcích vyhlášek. Registr měla vést Hospodářská komora, podle níž by systém mohl podnikatelům ušetřit desítky miliard korun ročně.
Navrhovaný systém by byl podle kritiků duplicitní s projektem, který chystá ministerstvo vnitra. Zásadním problémem novely je podle senátora a předsedy Strany práv občanů Jana Veleby to, že pokud by povinnost podnikatele nebyla uvedena v samostatné příloze, nebylo by možné uložit sankci za její případné nesplnění, i když by povinnost byla obsažena v textu zákona.
Návrh i podle stanoviska vlády zasahuje do jejího ústavního práva vydávat vyhlášky. Novela totiž dává Hospodářské komoře právo předkládat vládě návrhy nařízení, které by měl kabinet povinnost projednat. Návrh také předpokládal, že vláda svým nařízením stanoví strukturu předpisu. "Je to zásah do dělby moci," uvedl senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), někdejší ministr bez portfeje a předseda Legislativní rady vlády.
"Vzkazujeme, že Hospodářská komora nepoleví. Naopak bude pokračovat ve vývoji tohoto systému pro podnikatele navzdory vaší snaze tomu zabránit," uvedl v tiskové zprávě prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na adresu kritiků.
Související
Pavel dostane návrhy na vyznamenání. Zapojili se poslanci i senátoři
Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát
Senát ČR , podnikatelé , hospodářská komora , zákony , Poslanecká sněmovna , Eliška Wagnerová , Jan Veleba , Jiří Dienstbier ml.
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 1 hodinou
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 2 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 3 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 3 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 4 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 5 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 6 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 7 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 7 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 8 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 10 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
Český hydrometeorologický ústav vydal varování před ledovkou, která se může vytvořit už během dnešního večera. Komplikace hrozí především v severních a severovýchodních Čechách, konkrétně v Ústeckém a Libereckém kraji. Přechod studené fronty sem přinese nejen sněžení, ale místy i mrznoucí mrholení nebo déšť, což může na silnicích a chodnících vytvořit nebezpečný kluzký povrch. Riziko těchto nebezpečných srážek by mělo pominout během noci na neděli.
Zdroj: Libor Novák