Praha - Podle prezidenta Miloše Zemana je mezi nepřizpůsobivými občany nejspíš 90 procent Romů. Proti tomuto tvrzení se ohradili čtyři romští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Zeman podle nich konstantně překračuje meze slušnosti a jeho služba státu je kontraproduktivní.
Zeman o Romech mluvil ve čtvrtek v televizi Barrandov, když se vyjadřoval ke zprávě OSN, která obsahuje doporučení pro Česko ke zlepšení situace v lidských právech.
Nepřizpůsobiví jsou podle Zemana lidé, kteří odmítnou nabízenou práci, i když jsou zdraví. "Že mezi těmi je 90 procent Romů, to je asi pravda. Ale může tam být také deset procent bílých flákačů a my k nim máme přistupovat naprosto stejně. Teprve kdybychom kteroukoli z těchto dvou skupin diskriminovali, ať už pozitivně, nebo negativně, tak porušujeme lidská práva," řekl prezident.
Čtveřice romských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny v otevřeném dopise napsala, že se ukázala prezidentova nekompetentnost v oblasti lidských práv. "Prezident země si nemůže dovolit veřejná prohlášení tohoto typu bez podložených dat a údajů. Znevažuje tím postavení jedné ze zákonem uznaných národnostních menšin a podporuje negativní postoje občanů," uvedli.
"Prezident Zeman konstantně překračuje meze slušnosti, nenaplňuje očekávání, která do něj občané vkládají, jeho služba státu je nekvalitní," stojí v dopise zveřejněném na Romea.cz.
Zeman prý pokračuje ve své kampani za znovuzvolení prezidentem a jeho nové výroky útočí na základní lidské hodnoty. "Nejen jako členové vládní rady, ale i jako zodpovědní občané této země veřejně vyzýváme voliče, aby současného prezidenta Zemana nepodpořili svým hlasem. Tato země potřebuje ve svém čele zcela jiný typ osobnosti," uvedli signatáři dokumentu.
Dopis podepsali Martina Horváthová, Čeněk Růžička, Jan Kudry a Michal Mižigár. "Na další trapnou antizemanovskou supliku nehodlám reagovat. Zvlášť proto, že tito lidé žádné Romy reálně nezastupují," reagoval pro server iDnes.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Související
Romové nesouhlasí se zproštěním Ukrajince v případu tragédie u brněnské přehrady
Policie řeší VIDEA nejen z Brna, Romové vykřikovali protiukrajinská hesla
Romové , Miloš Zeman , lidská práva , prezident čr
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
před 1 hodinou
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
před 2 hodinami
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
před 3 hodinami
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
před 3 hodinami
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
před 4 hodinami
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
před 5 hodinami
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
před 5 hodinami
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
před 6 hodinami
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
před 7 hodinami
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
před 8 hodinami
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
před 8 hodinami
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
před 9 hodinami
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
před 10 hodinami
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
před 10 hodinami
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
před 11 hodinami
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
před 12 hodinami
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
před 13 hodinami
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
před 14 hodinami
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
před 15 hodinami
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
Českou republiku čeká příští víkend převážně jasná až polojasná obloha.
Zdroj: Libor Novák