Trestně stíhaný premiér ne! Hraje se o důvěryhodnost země. Politici se pro EZ vyjádřili o Babišovi

ANKETA - Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš byl spolu se svým stranickým kolegou Jaroslavem Faltýnkem zbaven poslanecké imunity. Nyní je oba může policie trestně stíhat. Měl by Andrej Babiš i nadále být v čele další vlády? EuroZprávy.cz se ptali na názor poslanců, jestli by měl předseda hnutí ANO znovu usilovat o místo předsedy vlády.

Pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka hlasovalo ve Sněmovně shodně 111 poslanců. Opoziční politici několikrát premiéra Babiše vyzývali, aby jej hnutí ANO nahradilo někým jiným. Argumentovali totiž skutečností, že by Českou republiku v zahraniční reprezentoval trestně stíhaný předseda vlády, což by mohlo například v zemích Evropské unie snížit kredit země. 

Poslanec Pirátů a člen mandátového a imunitního výboru Lukáš Bartoň je přesvědčený, že premiérem by být neměl."Pan Babiš by neměl být premiérem už jen z toho důvodu, jak získal celou firmu Agrofert, kde provedl násilné převzetí a stal se majitelem majetku, který mu byl dán do správy Petrimexem. Nyní mu je svěřena do správy celá ČR. Nerad bych za pár let zjistil, že celá ČR patří Andreji Babišovi," napsal EuroZprávám.cz Bartoň.

"Neměl. Považuji i směrem k zahraničí za bezprecedentní, aby v čele vlády byl premiér čelící trestnímu stíhání. Zde se hraje o důvěryhodnost ČR.," uvedl pro EuroZprávy.cz poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. "Zda chce osobně kandidovat znovu jako stíhaný je primárně na něm. Pro Českou republiku by to byla reputační zátěž," míní Jiří Dolejš z KSČM.

"Myslím, že premiér čelící trestnímu stíhání není dobrý nápad. Vítěz voleb by měl uvažovat o jiném kandidátovi," odpověděl EuroZprávám.cz předseda hnutí STAN Petr Gazdík. "Ne, bude to těžké i vůči partnerům v Evropě," je přesvědčená poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Související

Markéta Pekarová Adamová

Komunisté se nezmění, budou lhát a překrucovat historii, patří na smetiště, říká opozice pro EZ

ANKETA – Uctí památku obětí a uvědomí si, že jsme před 52 lety definitivně přišli o naději na svobodu. Opoziční politici, které EuroZprávy.cz v anketě oslovily, si připomenou, jakým útrapám byl národ 21. srpna 1968 i o rok později vystaven. „Srpen 1968 pro nás všechny znamená okupaci, obsazení naší země a pokračování represe i útlaku ze strany komunistického režimu. Velké starosti mně dělá, že dnes komunisté mají vliv na vládu. Je to odpovědnost Andreje Babiše a sociálních demokratů, kteří je k moci vrátili. Pro mě je to nepřijatelné,“ říká exkluzivně předseda ODS a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala.
Milada Horáková

Anketa: Komunisté pošlapávají odkaz Horákové, říkají opoziční političky

ANKETA - Je pro ně vzorem a nedotknutelnou ženou. České opoziční političky, které EuroZprávy.cz oslovily, bez frází a patosů vzhlížejí k doktorce Miladě Horákové, kterou komunisté po vykonstruovaném procesu nechali 27. června 1950 popravit. „Milada Horáková je pro mě především symbolem odvahy, obrovské vnitřní síly a oddanosti demokratickým ideálům,“ říká pro EuroZprávy.cz poslankyně za ODS Jana Černochová. Úctu k jejímu odkazu v sobě nosí i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „ Nevzdala se ani v těch nejtěžších chvílích. Málokdo by v takové zkoušce obstál. Ona to dokázala.“ Bývalá politička za Českou stranu národně sociální fascinuje i poslankyni za hnutí STAN Věru Kovářovou. „Měla neuvěřitelně nezdolnou sílu i v té nejhorší hodině svého života.“ Političky rovněž rozčiluje, že současnou vládu podporují komunisté, kteří Horákovou nechali před 70 lety oběsit.

Více souvisejících

anketa Andrej Babiš Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) premiér ČR Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy