Jak by vypadal odchod Česka z EU? Zeptali jsme se odborníka

Praha - Zdá se, že se možná v brzké době dočkáme referenda o odchodu ČR z Evropské unie. Máme se případného czexitu bát nebo se na něj těšit? A co by nám přinesl z ekonomického hlediska? Na to se EuroZprávy.cz zeptaly ekonoma Štěpána Křečka.

Ten upozorňuje, že proexportně orientovaná česká ekonomika silně reaguje na podněty ze zahraničí. „Česká republika je malou a otevřenou ekonomikou. To má pro nás celou řadu hospodářských důsledku, kterých jsme si mohli všimnout například při propuknutí světové hospodářské krize před 10 lety. Tehdy jsme za krizi nenesli žádnou odpovědnost, ale přesto jsme si ji dovezli do České republiky a velmi silně poškodila naše hospodářství.“.

Připomíná také, že ČR je ekonomicky závislá na zahraničí. „Zajímavé také bylo sledovat, když Německo zavedlo takzvané šrotovné, kterým chtělo podpořit nákup nových aut. Toto opatření mělo zcela jasně zaznamenatelný efekt pro naše strojírenské firmy. Je tedy zřejmé, že Česká republika je ekonomicky závislá na dění v okolních státech a svůj osud nemáme jen ve vlastních rukou.“.

Dopad případného czexitu na naši ekonomiku by byl dle Křečka devastující. „Kdyby skutečně došlo k vystoupení České republiky z Evropské unie, závislost naší ekonomiky na zahraničí by se tím skokově nesnížila. Pouze bychom měli výrazně horší podmínky pro mezinárodní obchod, což by silně poškodilo naše hospodářství.“ říká ekonom. Podle něj by náš odchod z EU poslal celou řadu lidí do front před Úřady práce. „Některé společnosti by při zhoršení podmínek zahraničního obchodu přestaly být rentabilní a začaly by krachovat. To by dlouhodobě navyšovalo nezaměstnanost a destabilizovalo veřejné rozpočty.“.

Křeček také dodává, že by czexit výrazně omezil zahraniční investice směrem do Česka. „Zároveň by Česká republika ztratila svou atraktivitu pro zahraniční investory, což by dramaticky zpomalilo další rozvoj země. Z ekonomického pohledu lze tedy říci, že by případný czexit byl katastrofou.“ myslí si ekonom. Jeho slova potvrzují i statistiky ministerstva financí.

Podle nich Česká republika za celý rok 2016 obdržela o 79,6 miliard korun více, než do rozpočtu EU odvedla. Z rozpočtu EU jsme obdrželi příjmy ve výši celkem 123,8 miliard, zatímco na povinných platbách jsme odvedli do evropského rozpočtu 44,2 miliard. Rok před tím jsme na tom byli ještě lépe. České republika obdržela z rozpočtu EU rekordní příjmy ve výši celkem 193,7 miliard a současně odvedla do evropského rozpočtu 41,9 miliard. Za celý rok 2015 tak obdržela o 151,8 miliard Kč více, než kolik odvedla.

Související

Tomáš Petříček

Brexit: Británie zůstává spojenec, shodli se Petříček a Fiala. Okamura chce czexit

Británie zůstává pro Česko důležitým spojencem a je třeba hledat cestu, jak zajistit další spolupráci i po jejím odchodu z Evropské unie. Shodli se na tom ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a předseda opoziční ODS Petr Fiala. Británie opustí EU dnes o půlnoci, dohoda o budoucích vztazích by měla vzniknout do konce roku. Předseda SPD Tomio Okamura vyzval, aby po Británii odešlo z unie i Česko.
CZEXIT: Opustí Česko EU?

Czexit je mrtvý? Většina Čechů nechce referendum o odchodu z EU

Většina lidí v Česku nadále nechce referendum o odchodu země z Evropské unie, zjistil prosincový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Dopady brexitu na Británii, EU i Českou republiku Češi očekávají nejčastěji nepříznivé, příznivý vliv předpokládají nejvíc pro Británii.

Více souvisejících

CZexit Ekonomika Štěpán Křeček EU (Evropská unie) Česká republika

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Bidenovi záleží na Američanech, shodnou se zahraniční lídři. Jeho rozhodnutí odstoupit oceňují

Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu. Stalo se tak poté, co v neděli odstoupil z kandidatury u listopadových prezidentských voleb v USA. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy