Úterní demonstrace proti Babišovi byla zrušena. Organizátoři ale posílají důrazný vzkaz

Praha – Velká demonstrace, která byla svolána na úterý 19. dubna na pražské Václavské náměstí, se konat nebude. Skupina AUVA, která akci organizovala, na facebooku vysvětluje, proč se rozhodla protest odložit, nebo možná úplně zrušit.

„Poslední výzva! Tato výzva je adresována přímo trestně stíhanému ministerskému předsedovi v demisi Andreji Babišovi. Tímto Vás důrazně žádáme, abyste okamžitě přestal jednat o vládě založené na podpoře komunistů a extremistů. Opakovaně na Vás též apelujeme, abyste vyjednávání o vládě přenechal osobnosti, která bude schopna zajistit naší zemi stabilní a demokratickou vládu s důvěrou poslanecké sněmovny,“ vyzývali organizátoři Babiše minulý týden. Akce nesla jméno: Poslední výzva! Nechceme vládu Komunistů, StB a extrémistů!

Svolavatelé poukazovali na to, že pokud by vláda s podporou KSČM a SPD vznikla, bude Česká republika ve světě zase vnímána jako komunistická země, nově s nádechem xenofobie. „Nechceme se v zahraničí za naši zemi stydět. Požadujeme, aby naše vláda, premiér i občané byli v zahraničí respektovaní tak, jak si zaslouží,“ uváděli v popisku k demonstraci.

Původní akce byla svolána poté, co prezident Miloš Zeman Babišovi poradil, aby vyjednával o vládě s komunisty a okamurovci. Tento plán se ale nelíbil nejen aktivistům ze skupiny AUVA, ale i vedení hnutí ANO. To rozhodlo, že má Babiš pokračovat v jednání s ČSSD.

„Díky moc všem 19 tisícům z vás, kteří jste během tří dnů projevili zájem a aktivně podpořili plánovanou demonstraci Poslední výzva. Věříme, že i naše Výzva přispěla k rozhodnutí ANO odmítnout jednání s extremistickými stranami SPD a KSČM. Tím důvody, které nás vedly ke svolání zcela přiměřené akce, prozatím pominuly,“ uvedli organizátoři protestu na facebooku.

Neznamená to ale, že by se demonstrace v budoucnu konat nemohla. „V případě, že se tato situace bude opakovat, budeme na ni okamžitě důrazně reagovat. Nadále budeme hlasitě protestovat proti tomu, aby nová a nová jednání vedl pro demokratické strany zcela nepřijatelný, trestně stíhaný spolupracovník StB podporovaný pouze extremisty v čele s Milošem Zemanem,“ dodali organizátoři.

Související

Více souvisejících

Demonstrace Andrej Babiš AUVA Demonstrace proti Babišovi (9. 4. 2018)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

včera

včera

včera

včera

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

včera

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno včera

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

včera

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

včera

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy