Praha - Předseda ČSSD Jan Hamáček byl dnes jmenován ministrem vnitra, zároveň bude řídit i diplomacie. Za své priority označil řešení otázek migrace v úzké spolupráci s okolními zeměmi či bezpečnost. Dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar odchází na ministerstvo obrany.
Hamáček je první ministr, kterého premiér Andrej Babiš (ANO) po dnešním jmenování vlády na Hradě do úřadu uvedl. Společně s Metnarem, který se v nové vládě stal ministrem obrany, na úřadě strávili necelou půlhodinu.
Babiš poté novinářům řekl, že na vnitru ještě vláda řeší některé rozpočtové otázky. "Chceme posílit rozpočet hasičů, taky samozřejmě to jsou platy policistů," řekl Babiš. Je přesvědčen, že Hamáček úřad zvládne. Otázku rozpočtu chce řešit i Hamáček. Najít se podle něj bude muset mix navýšení rozpočtu i možných vnitřních úspor na ministerstvu.
Hamáček v otázce priorit poukázal na to, že Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě. "Já samozřejmě chci, aby tomu tak bylo i nadále. To znamená, že to je hlavní priorita ministerstva vnitra," zdůraznil. Za velkou výzvu označil mezinárodní situaci a migraci. "Plánuji velmi úzkou spolupráci s okolními státy i dalšími členskými státy Evropské unie," dodal. Podcenit také nechce hrozby terorismu.
Hamáčka Zeman jmenoval ministrem vnitra a zároveň pověřil i řízením české diplomacie, když odmítl jmenovat Pocheho. Babiš odmítl komentovat, zda jméno kandidáta do čela ministerstva zahraničních věcí změnil Pražský hrad nebo on. "Máme novou vládu, tak se těšte, všichni jste říkali, že to je problém, tak máme konečně vládu. Snad dostane důvěru. Podstatná je budoucnost, ne co bylo," řekl premiér. Hamáček ke svému dvojímu působení řekl, že to je problém, který bude koalice řešit. "Je jasné, že to není udržitelné po celé volební období," dodal. Situace se podle něj musí vyřešit v řádu týdnů či měsíců.
Související
Hamáček oznámil odchod ze sociální demokracie. Chybí mu reflexe eurovoleb
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Jan Hamáček , Andrej Babiš , Vláda ČR , Ministerstvo vnitra , Miroslav Poche
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
před 57 minutami
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
před 1 hodinou
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
před 2 hodinami
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
před 3 hodinami
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
před 3 hodinami
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
před 4 hodinami
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
před 5 hodinami
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
před 6 hodinami
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
před 7 hodinami
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
před 8 hodinami
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
před 9 hodinami
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
před 10 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
včera
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
včera
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
včera
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
včera
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
včera
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
včera
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
včera
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
Trh s ropou dosud vykazoval neobyčejnou odolnost vůči výkyvům, avšak současný vývoj blízkovýchodního konfliktu představuje největší hrozbu od jeho počátku. Vynalézavá řešení a obcházení krizových oblastí doposud chránily spotřebitele před drastickou inflací a cenovým šokem. Ačkoliv ceny surovin vzrostly, nedosáhly úrovní z roku 2022 ani rekordních hodnot z roku 2008. Sílící napětí v regionu však hrozí prolomením dosavadních zábran a nekontrolovaným růstem cen.
Zdroj: Libor Novák