Praha - Lidé poslali na Hrad 214 návrhů na udělení státních vyznamenání, což je o téměř 20 více než před rokem. Koho se prezident Miloš Zeman rozhodne vyznamenat, záleží jen na něm.
"Pan prezident obdržel od občanů 214 návrhů. Jde tedy o mírný nárůst oproti loňskému roku, což lze vysvětlit faktem, že si letos připomínáme 100 let od vzniku ČSR," uvedl mluví Hradu Jiří Ovčáček. Loni Zemanovi lidé navrhli, aby vyznamenal 195 lidí.
Návrhy mohli lidé na Pražský hrad posílat do konce července. Své návrhy předložily Zemanovi i Senát a Sněmovna. Na senátním seznamu je 25 jmen včetně plukovníka Vladimíra Košana, někdejšího velitele holešovského výsadkového pluku, který odmítl v srpnu 1968 navzdory hrozbě použití zbraní vpustit sovětské vojáky do budovy kasáren. Sněmovna navrhuje fotbalového brankáře Petra Čecha, lékaře a popularizátora zdravé výživy Rajka Dolečka, válečného letce Josefa Ocelku či velitele protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josefa Bílého.
Zeman už v uplynulých měsících řekl, že vyznamená trojici českých vojáků, kteří padli na začátku srpna při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Vyznamenání se od něj dočká i trojnásobný předválečný československý premiér Antonín Švehla a dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká. Ocenit plánuje i bývalou ředitelku Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou. V červnu Zeman naopak řekl, že nevidí důvod pro ocenění komunisty perzekvované a vězněné Zdeny Mašínové.
Prezident v polovině července v rozhovoru ČTK řekl, že nemá u příležitosti 100. výročí vzniku Československa v plánu rozšířit seznam vyznamenaných.
Kolem vyznamenávání osobností Zemanem se v minulých letech často vedly diskuse. Řešily se například okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu. Zeman byl také kritizován, že často oceňuje své blízké spojence a podporovatele. Medaili od něj například dostali režiséři Filip Renč a Robert Sedláček, zpěvák Daniel Hůlka, bývalý šéf zemědělského družstva Slušovice František Čuba nebo ministr průmyslu v jeho někdejší vládě Miroslav Grégr.
Související
Kam se poděla národní hrdost? Ceremoniál na Hradě ukázal, jak se politici vzdálili od občanů – a užívají si to
OBRAZEM: Kdo tvrdí, že nám nic nehrozí, lže, prohlásil Pavel. Vyznamenání dostali Svěrák, Motejl, Drábová, Němcová i Pánek
státní vyznamenání , Miloš Zeman , 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu , 100. výročí vzniku Československa
Aktuálně se děje
před 26 minutami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 1 hodinou
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 2 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 3 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera