Tvrdý výsměch Babišovi: Topolánek, Telička, Fiala a další útočí kvůli hlasování o Maďarsku

Praha – V Česku to dál vře kvůli hlasování europoslanců za ANO v Evropském parlamentu o sankčním řízení s Maďarskem kvůli údajnému vážnému ohrožení unijních hodnot. Řada politiků se hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem tvrdě vysmála.

Z českých europoslanců podpořili sankční řízení vedle zástupců ANO – Pavla Teličky, Petra Ježka, Martiny Dlabajové a Dity Charanzové. Stanislav Polčák (STAN), europoslanci TOP 09 a Miroslav Poche (ČSSD). Proti hlasovali poslanci za KDU-ČSL, ODS, Svobodné a KSČM a také Jan Keller za ČSSD. Pavel Poc (ČSSD) se zdržel a jeho stranická kolegyně Olga Sehnalová se podle všeho hlasování nezúčastnila.

Babiš už prohlásil, že stojí za Viktorem Orbánem a že se od hlasování europoslanců hnutí ANO distancuje. Teličku a Ježka pak označil za zrádce. Od hlasování europoslanců se distancoval i opředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). 

„Doufám, že Parlamentní listy interpretovaly rozhovor s PM Babišem po svém, jak je v jejich zvyku. Nedokážu si jinak představit, proč by označoval nejen mě, ale také své vlastní europoslance za zrádce a přispíval tak k vlně agrese, která se nyní šíří sociálními sítěmi. Já jsem se od původního volebního programu neodklonil,“ připomněl Telička.

Navíc upřesnil některé nejasnosti. „Řízení s Maďarskem nebylo zahájeno kvůli tomu, že nechce přijímat uprchlíky, jak je to mnohými na sociálních sítích interpretováno. Jedná se o jiné znepokojující záležitosti, jako je omezování pravomocí ústavního soudu, omezování svobody médií, činnosti neziskových organizací apod.,“ dodal Telička.

„Andrej Babiš by se měl rozhodnout kde a za kým stojí. Zda hájí hodnoty svobody, demokracie a právního státu, nebo těch, které je porušují. Nemůže jinak mluvit doma a jinak v Berlíně či v Bruselu. GAME OVER...Andrej!“ vzkázal českému premiérovi někdejší místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček.

„Nepochybuji o tom, že všichni europoslanci za ANO mají telefon na A.Babiše. Přesto se dnes distancoval od jejich včerejšího hlasování v EP. Pro občany by to před komunálními volbami měl být jasný důkaz toho, že “mít telefon na Babiše” nevyřeší v jejich obci či městě vůbec nic,“ rýpnul si předseda ODS Petr Fiala.

Podobně se vyjádřil i někdejší předseda ODS a někdejší prezidentský kandidát Mirek Topolánek. „Dita, Martina a Petr neměli číslo na Andreje. Andrej má číslo na Viktora. Viktor nezvedá telefon. Viktor si Andreje vymazal,“ vysmál se Babišovi.

„Dnešní rozhovor premiéra. Má radikálně odlišný názor od svých lidí, kteří jsou zvoleni za ANO v Evropském parlamentu. Všichni hlasovali opačně, než doporučuje. V evropské politice to uvnitř hnutí ANO nefunguje. Mají vůbec na něj telefonní číslo?“ přisadil si kandidát na senátora a bývalý uchazeč o Hrad Pavel Fischer.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Hnutí ANO Maďarsko EU Pavel Tělička Petr Fiala (ODS) Libor Rouček Pavel Fischer Mirek Topolánek

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy