Smrt dalšího českého vojáka: Šlechtová by nejraději některým lidem zavřela ústa. Přišly i další tvrdé reakce

Při útoku na vozidlo české armády na základně Šindánd v afghánské provincii Herát zemřel další český voják. Další dva čeští vojáci byli zraněni, nejsou ale v ohrožení života. Nejnovější útok na české voják vyvolal další ostré reakce. Například Karla Šlechtová kritizuje ty, kteří vyzradili informace o práci české armády.

„Je mi velmi líto úmrtí našeho dalšího vojáka v Afganistanu. Upřimnou soustrast rodině a přátelům. Některým by se měla zavřít kompletně ústa, aby mlčeli a neohrožovali tak naši bezpečnost,“ vzkázala na sociálních sítích někdejší ministryně obrany Karla Šlechtová.

O tom, jak nebezpečný může být únik informací, mluvila už dříve – poté, co se minulý týden na veřejnost dostala informace o tom, že čeští vojáci zabili spolupachatele útoku na tři Čechy v Afghánistánu.

„Prověřit únik informací je jistě s odstupem několika týdnů! na místě. Je třeba se nicméně zaměřit: jak se dostala před pár dny neveřejná informace do médií, do kterých a který redaktor o nich psal hned na začátku. Ať už tak či onak, někdo s prověrkou či bez ale s info, nese vinu,“ napsala na twitteru Šlechtová před týdnem.

Podle některých politiků jsou čeští vojáci hrdinové. „Naši vojáci jsou hrdinové, vlastenci, boj se zlem v podobě mezinárodního terorismu musíme vést společně se spojenci dál. Čest památce zemřelého vojáka! Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni,“ uvedl lidovecký poslanec Marek Výborný.

Když ve Sněmovně schvalujeme vyslání zahr. mise českých vojáků, trápí mě představa, že jsme možná rozhodli o neštěstí některého z nich. Včera se to stalo, zemřel rotný T. Procházka. Obětoval se za nás v boji proti terorismu. Myslím na rodinu tohoto hrdiny. Upřímnou soustrast.

— Radek Vondráček (@vondraczech) 23. října 2018

Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým a přeji rychlé uzdravení zraněným vojakům. Obdivuji statečnost našich účastníků mise v Afghánistánu. Jejich působení má velký význam pro mezinárodní společenstvi a zaslouží si naši úctu a plnou podporu.

— Petr Fiala (@P_Fiala) 22. října 2018

„Upřímnou soustrast rodině českého vojáka, který dnes přišel o život při útoku v Afghánistánu. Přeji brzké uzdravení jeho zraněným kolegům. Velký obdiv a dík našim vojákům, kteří v cizině bojují za bezpečnost naší země,“ uvedl na twitteru předseda ČSSD Jan Hamáček.

V Afghánistánu padl další český voják v boji proti terorismu. Upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým. Mám velkou úctu ke všem vojákům, kteří denně nasazují své životy za naše bezpečí. Zaslouží si naší plnou podporu!

— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) 23. října 2018

„Myslím na naše vojáky v Afghánistánu. Na ty, kdo se stali obětí posledního útoku na základně Shindand, na všechny zraněné. Myslím na jejich nejbližší. Respekt, solidarita, i nejvyšší uznání. Přinášíte našemu životu ve svobodě pečeť nejvyšší oběti,“ poznamenal nově zvolený senátor Pavel Fischer.

Nikdy se nenaučím přijmout informaci o smrti bez slz a bolesti v srdci. U hořící svíčky a modlitby jsem si vzpomněla na Čapkův citát, který říká v jednom souvětí vše: “Není zlých pravd, ale jsou zlé skutečnosti”. Upřímnou soustrast rodině i kamarádům a děkuji za službu vlasti.

— Jana Černochová (@jana_cernochova) 22. října 2018

„Čest památce rotného T.P. Zraněným vojákům přeji brzké uzdravení,“ vzkázal předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Přidal se i jeho stranický kolega Marek Ženíšek. „Upřímnou soustrast rodině vojáka, který dnes přišel o život v Afghánistánu. Padl tam za nás všechny, abychom my tady mohli žít v bezpečí,“ uvedl na facebooku místopředseda TOP 09. 

Přidal se i jeho stranický kolega Marek Ženíšek. „Upřímnou soustrast rodině vojáka, který dnes přišel o život v Afghánistánu. Padl tam za nás všechny, abychom my tady mohli žít v bezpečí,“ uvedl na facebooku místopředseda TOP 09.

Vyjadřuji soustrast rodině a blízkým padlého českého vojáka. Jeho zraněným spolubojovníkům přeji brzké uzdravení. Učiníme vše pro to, aby vaše oběť nebyla zbytečná. Vaše statečnost nebude nikdy zapomenuta.

— Jan Lipavský (@JanLipavsky) 22. října 2018

Podle dalších ale nemají čeští vojáci v Afghánistánu vůbec být. „Je mi líto dalšího zmařeného života českého vojáka v Afghánistánu, je mi líto jeho rodiny. Naši vojáci tam bojují s islamisty a s Afghánci, kteří tam cizí vojáky nechtějí. Myslím, že je to v Afghánistánu marná válka, že jim tam nejde zvenčí zařídit sekulární vládu ani demokratické volby. Podle mě by USA a jejich spojenci udělali líp, kdyby se stáhli a jen bránili expanzi islamismu do naší civilizace. Normálním Afgháncům přeju, aby se se zlem v podobě Tálibánu dokázali po svém vypořádat,“ uvedl na sociálních sítích někdejší předseda Svobodných Petr Mach. 

„Upřímnou soustrast pozůstalým. Je to však smutná daň za vojenský hazard v zemi, kde čeští vojáci nemají co dělat,“ napsal předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas.

Související

Armáda ČR, ilustrační fotografie.

České armádě klesá důvěra mezi lidmi. U mladých má pozici lepší, ukazuje průzkum

Důvěra v armádu napříč populací postupně klesá už čtvrtý rok v řadě a v úvodu letošního roku dosáhla 62 %, což je nejméně od roku 2008. Mezi mladými lidmi ve věku 18-29 let je však důvěra v armádu výrazně vyšší a 79 % této instituci věří. Velkou podporu má nadále členství vSeveroatlantické alianci, do níž Česko vstoupilo před 25 lety. Souhlas se členstvím v NATO vyslovilo dokonce 70 % dotázaných. 

Více souvisejících

Čeští vojáci Afghanistán Armáda České Republiky Karla Šlechtová Pavel Fischer Jiří Pospíšil Tomáš Vandas

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

včera

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy