KOMENTÁŘ | Aktivní zálohy v Evropě. Proč jsou důležité pro stálou armádu i civilisty?

Aktivní záloha Armády České republiky hraje důležitou roli v obraně státu, přičemž funguje jako spojovací článek mezi profesionální armádou a civilní sférou. Jejím posláním je nejenom posílit schopnosti armády v krizových situacích, ale i šířit osvětu ve společnosti aktivním hájením obranyschopnosti a hodnotového ukotvení země. 

Stejně jako mnoho jiných evropských zemí, i Česká republika chápe význam aktivní zálohy jako pružného nástroje pro řešení moderních bezpečnostních hrozeb. V tomto zamyšlení se podíváme na poslání a roli aktivní zálohy v České republice a srovnáme ji s přístupy k aktivním zálohám v Polsku, Finsku, Švédsku a pobaltských zemích.

Aktivní záloha Armády České republiky, která letos oslavila 20 let od svého vzniku (první společné cvičení však proběhlo už o pět let dřív v roce 1999), je složena z dobrovolníků, kteří jsou po absolvování základního výcviku připraveni k povolání k plnění vojenských úkolů. Jejím hlavním cílem je zajištění flexibility a rychlé reakce na vzniklé krizové situace, ať už se jedná o přírodní katastrofy, teroristické útoky nebo vojenské ohrožení.

Příslušníci aktivní zálohy se účastní pravidelného výcviku po několik týdnů v roce, aby byli připraveni plnit úkoly podle požadavků ozbrojených sil. Mezi jejich úkoly patří nejen posílení profesionálních jednotek, ale také zajištění klíčové infrastruktury, spolupráce s ostatními složkami integrovaného záchranného systému (IZS) a podpora při humanitárních operacích. Příslušníci aktivní zálohy přitom mají možnost být uvolnění ze svého povolání a po dobu výcviku mají plnohodnotný status vojáka a náleží jim služné. Zaměstnavatelům se nepřítomnost zaměstnanců kompenzuje. 

Polsko má robustní systém aktivní zálohy, který se odráží v jejich i nadále rozvíjeném konceptu tzv. Obranných sil územní obrany (Wojska Obrony Terytorialnej – WOT). Jedná se o pátou složku polských ozbrojených sil. Tyto síly, založené v roce 2017, tvoří kombinaci dobrovolníků a profesionálních vojáků. Jejich poslání je podobné jako u české aktivní záloze, zahrnující ochranu strategických objektů, podporu při krizích a spolupráci se státními složkami. Polsko klade velký důraz na úzké propojení těchto záloh s místními komunitami, což umožňuje rychlou mobilizaci a nasazení při regionálních krizích.

Finsko má dlouhou tradici vojenské služby a systém povinné branné povinnosti navazující na statečný vzdor tohoto malého národa proti východnímu sousedovi, což dodnes ovlivňuje roli a strukturu jejich aktivní zálohy – rezervistů. Finská armáda pracuje s konceptem záložních jednotek jako hlavního stavebního kamene obrany státu. Tzv. zemské síly (Maakuntajoukot) tvoří jedny z nejdůležitějších součástí aktivní zálohy, ty jsou tvořeny dobrovolníky v záloze a dalšími dobrovolníky, kteří splňují kritéria obranných sil a jsou odhodláni sloužit v regionálních silách v době krize. 

Jsou zodpovědní za obranu na místní úrovni, ochranu kritické infrastruktury a operace při krizových situacích. Na rozdíl od České republiky a Polska mají Finové povinnou vojenskou službu, což poskytuje zálohám větší počet vyškolených a připravených občanů. Finsko jako pětimilionová země tak má k dispozici ohromný počet rezervistů s celkovým počtem 870 tisíc mužů i žen. 

Švédská aktivní záloha nazývaná domobrana – Národní obranné síly (Hemvärnet) má své kořeny v období druhé světové války (1940), kdy sice Švédsko bylo neutrálním státem, ale dbalo na svoji obranyschopnost. Role těchto sil se dále rozvíjela během posledního desetiletí, kdy byla navíc ve Švédsku v omezené formě obnovena povinná vojenská služba. 

Tvoří významnou část švédských obranných sil, kde dobrovolníci (cca 22 tisíc mužů a žen) hrají zásadní roli v územní obraně, ochraně civilních objektů a podpoře při mimořádných událostech. Aktivní záloha je zaměřena na regionální ochranu a udržování veřejného pořádku, přičemž klade důraz na lokální znalost terénu a spolupráci s místními obyvateli. Švédsko využívá také důraz na vyšší počet záložníků připravených na reakci v rámci krizového řízení.

Estonsko, Lotyšsko a Litva sdílejí podobný přístup k aktivní záloze, která hraje významnou roli v rámci jejich celkové obrany. Všechny tři země mají zavedené systémy domobrany a milice, včetně organizací jako Estonská obranná liga (Kaitseliit), Lotyšská národní garda (Zemessardze) a Litevský svaz střelců (Lietuvos šaulių sąjunga). Tyto síly jsou silně zaměřené na teritoriální obranu a rychlou mobilizaci, což je odrazem strategických priorit a geografické blízkosti k agresivnímu Rusku nerespektující hranice mezi státy. 

Ani členství v NATO není důvodem k menší ostražitosti. V pobaltských zemích je i z historických důvodů kladen důraz na patriotismus a místní povědomí, což zvyšuje celkovou připravenost obyvatelstva v případě konfliktu. Paměť místních je ovlivněna mimo jiné Stalinovým pokusem o faktické vyhlazení pobaltských národů na základě deportací a dlouhodobých represí v meziválečném i poválečném období a je nutné připomenout i Gorbačovův pokus potlačit hnutí za nezávislost v lednu 1991 nasazením tankových jednotek, které se vyžádalo desítky obětí. 

Když se vrátíme zpět do České republiky, aktivní záloha Armády České republiky se zaměřuje na flexibilní reakce při krizových situacích a podporu profesionálních jednotek, čímž zajišťuje zvýšenou obranyschopnost země. Konec konců se zajímavým konceptem pracovalo i Československo, když čelilo agresi ze strany nacistického Německa ve 30. letech. Tehdy se jednalo o Stráž obrany státu – SOS složenou z příslušníků, kteří vykonávali svou běžnou službu u četnictva, Finanční stráže a státní policie. V případě ohrožení bezpečnosti republiky byli doplněni o záložníky s trvalým bydlištěm v blízkosti nasazení a měli zafungovat jako první obránci, tedy svého druhu jednotky rychlého nasazení až do chvíle, dokud nedorazí jednotky regulérní armády. 

Současné srovnání s dalšími evropskými zeměmi ukazuje různé přístupy, přičemž některé státy, jako Polsko a Finsko, kladou důraz na úzké propojení s občany a místními komunitami. Švédsko a pobaltské státy zase zdůrazňují teritoriální obranu a ochranu strategických objektů. Přestože každý stát přistupuje k záloze odlišně podle svých historických a geopolitických podmínek, společným jmenovatelem je důraz na připravenost a schopnost rychlé reakce v krizových situacích.

Aktivní záloha Armády České republiky poskytuje zásadní podporu profesionálním silám, a to jak v oblasti obrany, tak i krizového managementu. Týká se navíc i informačních a kybernetických operací, jejichž důležitost stále stoupá. Srovnání s dalšími evropskými zeměmi ukazuje, jak se různé historické zkušenosti, geografické podmínky a bezpečnostní výzvy odrážejí ve způsobu, jakým státy organizují své záložní síly. Je zřejmé, že aktivní zálohy představují důležitý pilíř bezpečnosti a obrany v moderní Evropě. Stále totiž platí ono nadčasové: Kdo je připraven, není překvapen.

Autor textu je členem Aktivních záloh Armády České republiky.

Související

Summit NATO 2024 ve Washingtonu Komentář

Vzájemně zaručené zničení se musí připomínat. Ruská snaha o aktivaci článku 5 může mít děsivé důsledky

Existuje riziko, že se Rusové snaží donutit Severoatlantickou alianci k aktivaci článku 5 Smlouvy o NATO. Tento vývoj ale bude mít zásadní dopady na celosvětovou bezpečnost, neboť západní spojenci mají dostatečné prostředky na zasažení většiny velkých ruských měst – a totéž platí pro Rusko, které dokáže zlikvidovat západní hlavní města bez mrknutí oka.

Více souvisejících

komentář Armáda České Republiky Armáda Čeští vojáci

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení

Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.

před 51 minutami

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

před 6 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 10 hodinami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

Michel Barnier

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území

Odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken na tiskové konferenci v Bruselu zdůraznil, že administrativa Joea Bidena bude stát pevně za Ukrajinou až do konce svého mandátu. Blinken na setkání ministrů zahraničí NATO uvedl, že cílem je zajistit, aby Ukrajina měla vše potřebné nejen na bojišti, ale také pro zvládnutí útoků na svou energetickou infrastrukturu.

včera

Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin

Podle výzkumu podpořeného americkou vládou bylo prezidentské letadlo Vladimira Putina využito k deportacím ukrajinských dětí do Ruska. Tento výzkum, zpracovaný Yaleovou školou veřejného zdraví a financovaný americkým ministerstvem zahraničí, tvrdí, že ruský prezidentský letecký park a státní finance byly zapojeny do programu, který přemisťoval děti z okupovaných ukrajinských území do Ruska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy