Vydat Ondráčka? Poslanci se přou, kauza může vyústit ve změnu trestního zákoníku

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) má velkou šanci, že ho Sněmovna nevydá k trestnímu stíhání pro podezření z pomluvy někdejšího prezidentského kandidáta Michala Horáčka. Pro jeho vydání se chystají hlasovat poslanci Pirátů, TOP 09 a STAN, připojit se může i část poslanců z klubů ODS a ČSSD, které daly svým členům volné hlasování. Proti vydání Ondráčka naopak jsou kromě komunistů i ANO, SPD a lidovci. Tyto čtyři strany mají ve Sněmovně víc než polovinu poslanců.

Ondráček bývalého prezidentského kandidáta koncem loňského roku nařkl v médiích ze spolupráce s bývalou komunistickou Státní bezpečností (StB). Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel a podal na Ondráčka trestní oznámení.

"Shodli jsme se, že budeme pro vydání (Ondráčka), ačkoliv nevěříme tomu, že se Sněmovna usnese stejně a vydá ho," řekl novinářům pirátský poslanec Lukáš Bartoň. Mandátový a imunitní výbor vydání komunistického poslance nedoporučil.

Předseda STAN Petr Gazdík novinářům řekl, že hnutí doporučil hlasovat v rozporu s návrhem mandátového výboru i kvůli tomu, jak na jednání výboru vystupovali policisté a státní zástupci. Ti podle Gazdíka ubezpečili, že nejde o šikanu poslance, ale o prošetření toho, zda Ondráček vědomě říkal nepravdu. "Mělo by to být předmětem řádného soudu, proto se (poslanecký) klub rozhodl pro vydání," řekl Gazdík.

Vydání Ondráčka podpoří i TOP 09, i když předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek nepovažuje řešení věci prostřednictvím trestněprávního stíhání za správné. "Nepochybně pan Horáček byl pomluven. V politické diskusi se zjevné pomluvy mají řešit občanskoprávním sporem a nemá za sebe ten pomluvený nechat jednat stát v trestním stíhání," řekl Kalousek.

ČSSD i ODS nechávají hlasování na rozhodnutí jednotlivých poslanců, podle obou stran tak jejich poslanecké kluby činí u vydávání poslanců ke stíhání vždy. Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka také na tiskové konferenci řekl, že bude usilovat o vyřazení pomluvy z trestního zákoníku, podle něj se proti ní lze dostatečně bránit občanskoprávním procesem. Svůj návrh ale nechce spojovat s případem Ondráčka.

Hnutí ANO bude hlasovat podle doporučení mandátového výboru. Podle místopředsedy poslaneckého klubu Romana Kubíčka považuje hnutí Horáčkovu žalobu za "mírně šikanózní". Kubíček také poukázal na dřívější stanovisko Ústavního soudu, podle kterého musí politicky exponované osoby snést větší veřejný tlak.

Také lidovci se rozhodli řídit doporučením mandátového výboru. Podle nich převážilo na poslaneckém klubu stanovisko, že by se poslanecká imunita na výroky poslanců neměla omezovat pouze na to, co řeknou při schůzi Sněmovny.

SPD považuje žalobu na Ondráčka za kriminalizování politiky, a proto bude proti vydání. Horáček se podle strany měl bránit Ondráčkovým slovům v občanskoprávním řízení.

Proti vydání Ondráčka bude také KSČM. Podle poslankyně Hany Aulické Jírovcové se Ondráček chystá ve středu před projednáním žádosti o vydání vystoupit před Sněmovnou se svým stanoviskem k případu.

Související

KSČM Komentář

Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a major Zeman nezáří z obrazovky

KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel opět převzali moc nad republikou, i když se tváříme, že nám nevládnou. Z kabinetu Andreje Babiše si KSČM udělala své rukojmí, které plní, co jim nadiktují. Jinak by sestava ze Strakovy akademie nic neprosadila. Stala se pouhými loutkami v rukou bolševiků, kteří zvláště v koronavirové pandemii rozhodují o dění ve státě, jemuž velí. A tak rozkazují, kdy žáci půjdou do školy, anebo že ožebračí armádu o deset miliard. Nikdy se nevyplatí je podceňovat, stále jsou nebezpeční. Už jen tím, že stále existují a nejsou postaveni mimo zákon.

Více souvisejících

Zdeněk Ondráček Poslanecká sněmovna Miroslav Kalousek top 09 Starostové a nezávislí (STAN) KDU - ČSL Petr Gazdík Michal Horáček Hnutí ANO ODS KSČM

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy